Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy narośl chrzęstno-kostna jest szkodliwa?


Gość Jankowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój synek ma 5 lat. Przypadkowo 3 lata temu- przy robieniu rtg płuc-dowiedzieliśmy się że ma narośl na żeberku. Lekarze stwierdzili że nie jest to nic niepokojącego... Nawet wtedy gdy zwróciłam uwagę, że urodzil się ze sztywnym paluszkiem - serdecznym,w lewej dłoni... gdy zwróciłam uwagę lekarzowi że mnie to zaniepokoiło, powiedział, że mama się cieszyć że dziecko ma rączki i nóżki!!!!! Synek zaczął zginac palec, ale jesteśmy pod opieką dr Czaji - Poznań. I robimy kolejne zdjęcia rtg... jak na razie powiedział nam tylko tyle, ze jest to dość ciekawe schorzenie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś zagląda tutaj jeszcze,może opiszę moją historię,a nuż ktoś da mi jakieś wskazówki,jakoś pomoże. Jako dziecko,mając może 10 -11 lat,myjąc sie odkryłam zgrubienie nad kolanem. Powiedziałam mamie,następnego dnia byłysmy u lekarza rodzinnego,przerażeniu nie było końca ,gdy ten wypisał skierowanie do onkologa.Tak wiec wraz z rodzicami udaliśmy się do Krk-Prokocimia do jakiegoś tam dobrego chirurga-onkologa .Ten zrobił rentgena ,po czym powiedział,że to narośl nakostna (chrzęstno -kostna?) ,uspokoił mówiąc,że w czasie w którym ja bede rosnąć to i narośl bedzie rosnąc,lecz potem powinna przestac i jesli nie bedzie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu,to nie trzeba jej usuwać,operować. Teraz mam 27 lat,faktycznie narośl urosła,lecz nie rzuca się w oczy, czy boli?hm nie można tak powiedzieć,czasem ,zalezy od wysiłku,może pogody ,lub zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji.Poza tym nie mam z nią problemu.Pytanie tylko,czy powinnam mimo wszystko skontrolować u lekarza po tych latach poraz kolejny moją narośl? Czy ktoś wie,czy może przerodzić się z coś złośliwego ? BARDZO DZIEKUJE Z GÓRY ZA RADY,ZA POMOC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 22lata i odziedziczyłam ta chorobę po ojcu. Moj 17 letni brat też to ma. A średni jest wolny od tej choroby. Oboje przeszliśmy po 2 operacje. Z tym że u mnie objawy były łagodne kilka narosli małych były 2 duże. Od urodzenia mam krzywy palec obrączkowy u prawej ręki. Operacja nie pomogła. Jest to wielkie utrudnienie gdyż nie jest to ani estetyczneani też wygodne czasami. Brat ma bardzo dużo narosli większe mu usunęli. Jesteśmy już dorośli i wzrost tego się zachamował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze że palec skrzywił się w wyniku tego że w miejscu zgiecia urosła właśnie narosl. Musiało to wystąpić jeszcze w niemowlęctwie i dlatego nie zostało w porę zauważone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 30 lat od okolu 8-9 lat wiem ze mam 1 narosl chzestno kostna na prawej kosci udowej. Wyszlo to przy zwyklym spaczerze po dluzszej podrozy nad morze, cos strzyknelo w nodze no i zrobilem badania i siedwiedzialem. Tez bylem u paru ortopedow i jednego onkologa. Wszyscy kaza obserowowac, noga ta jest troche mniej sprawna ruchowo od lewej,czuje jakis taki ucisk bol delikatny w tym miejscu. Zsden lekarz nie poleca operacji zr wzgledu na trudne polozenie narosli:( chcialbym to usunac,ale moga byc komplikacje typu martwica kosci, czy endropoteza:( chcialem was zapytac czy sa jakies bezinwazyjne laserowr mozliwosci usuniecia narosli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piatek ide na tomograf z konstrukcja w 3 D, zobaczymy czy cos sie zmienilo czy uroslo czy nie. kiedys jak chodzilem to potrafilo strzyknac cos w tym miejscu, a teraz jak jade np 15 km rowerem to nic, a teraz jak siedze to mnie czuje promieniowanie w tym miejscu......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem po badaniu, czekam za opisem, ale rozmawialem z radiologiem i powiedzial ze gdyby to bylo cos zlosliwego to juz bysmy ru nie rozmawiali ze soba, powiedzial mi ze w wielkopolsce jest kilka tysiecy ludzi mlodych z tymi naroslami i to na 100 % nie zeslosliwieje. Rozmawiajac z nim o operacji powiedzial ze jak nie swedzi to nie drapac i sie usmiechnal:-) duzo zdrowia zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem opis z ktorego wynika ze narosl mi urosła :( obecnie ma 33x13x12mm :( w opisie jest napisane * na tylnej pow.szyjki kosci udowej obszar przebudowy kostnej o w/w wymiarze, bez odczynow okostnowych i innych cech procesu rozrostowego. POzostale uwidoczenione odc kośca bez nieprawidlowosci w TK* gneralnie radiolog powiedzial w prost to nie jest zlosliwe....zalecil kontakt z ortopeda w celu omowienia czy obserwowac dalej czy wycinac. Gosia z Poznania znasz jakiegos dobrego ortopede ? Oprocz Pana dr Nazara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, bylem na konsultacji u dr Nazara z Poznania, generalnie dalem plytke z tomografii z 2015 i 2012 i on stwierdzil ze narosl sie nie powiekszyla:-) a radiolog ktory mi robil badanie twierdzil ze powiekszyla sie mniej wiecej dwa razy i badz tu madry:-) Lekarz powiedzial ze jak chce to mi to usunie dla mojego psychicznego pokoju, lecz ze wzgledu na miejsce polozenia narosli moze cos pojsc nie tak, wiec nie usuwam.....zapewnial ze to nie jest nic zlosliwego,nawet nie nowotworowego,tzn w medycynie tak to opisuja ale to jest narosl....prawdopodobienstwo zezlosliwienia do 9%....obserwacja raz na rok rtg niby wystsrczy bez tomografii niby,chociaz ja uwazam ze co z tej plamki na zdjeciu rtg lekarz wywnioskuje?:-) a tomograf daje juz jakis obraz,ksztalr, wymiar. Pozdrawism i zdrowia i wytrwalosci zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Temat zalozony juz dawno temu, ale sprobuje. Czy narosl zawsze wraca ? Tzn: czy u nas- czytaj osob z ta wada genetyczna- wyciecie oznacza definitywne yyy Wyleczenie czy raczej mozemy sie spodziewac narosli w innych miejscach ? Dodam ze mialem usowana narosl z prawego przed ramienia (pod tricepsem) lekarz stwierdzil ze roslo to 7 lat. Rozmiar 2,5/3,5 bez zmian nowotworowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego synka wyczuliśmy wyrośl na klatce piersiowej. U ortopedy nic nie można było się dowiedzieć bo słabo to widać na usg i rtg, wiem tylko, że jest blisko żebra. Dostaliśmy skierowanie do chirurga klatki piersiowej i na rezonans magnetyczny. Szukamy gdzieś w Poznaniu, syn ma dopiero 1,5 roku. Odchodzę od zmysłów, że to jakiś złośliwy nowotwór. Narazie wydaje się, że go to nie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój syn przed operacją miał zalecony rezonans. Znaleźliśmy taki otwarty rezonans, bo dziecko się nie bało, nie trzeba było też żadnego znieczulenia i mogłam przy dziecku siedzieć przy całym badaniu. Nie chcieliśmy, żeby dziecka badać pod narkozą, bo po co jak można znaleźć alternatywę. My jesteśmy z Krakowie i znaleźliśmy taki rezonans na Zachodniej 7, zadzwoniłam na 698115115 i tam wszystko mi powiedzieli, zapisali na termin. My byliśmy bardzo zadowoleni z obsługi, miło, profesjonalnie, a przy tym dość tanio jak za takie badanie. Polecam szczególnie dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MHE POLSKA

kochani ja was zapraszam na strone stowarzyszeni pierwszego w Polsce dla osob chorych na narosla chrzestno kostne https://stowarzyszenie-mhe.pl/index.php/co-to-jest-mhe-2/ oraz naszego FB możecie się dowiedzieć o roznych grupach zamkniętych ito we wrześniu tez organizujemy pierwszy w Polsce zlot rodzin z MHE 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×