Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższony poziom amylazy


Gość Przemek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 31 lat, od ok 1,5 miesiąca mam problemy z bólami brzucha, uczuciem nudności, brakiem apetytu, czasem rozwolnieniem. Objawy co kilka dni to powtarzają się, to przechodzą (najmocniejsze były za 1 razem, wtedy tez miałem wymioty). Objawom towarzyszyło duże pragnienie i nalot na języku, częste oddawanie moczu, miałem też objawy odwodnienia, ogólne uczucie zmęczenia. Najpierw podejrzewałem jakąś grypę żołądkową, no ale objawy ciągle powracały. Przy trzeciej wizycie u lekarza zlecono mi badania: morfologia i mocz (wszystko w normie - ale nie było badań na poziom amylazy), usg (bez zmian), elektrolity (w normie), cukier (w normie). Objawy przeszły, zacząłem więcej jeść i chodzić do pracy. Po kolejnym nawrocie zalecono mi następne badania: Aminotransferaza asparaginianowa - AST (GOT), Aminotransferaza alaninowa - ALT (GPT), Amylaza - surowica, Amylaza - mocz, Hormon tyreotropowy - TSH, Kał - krew utajona. Wyszedł podwyższony poziom: Amylaza - surowica (105Ul, norma *80) i Amylaza - mocz (862 Ul, norma*460). Lekarz podejrzewa pzt, dostałem skierowanie do gastrologa, ale to trochę potrwa nim będę miał wizytę. Poczytałem o pzt no i nie powiem ale się zestresowałem. Jeżeli chodzi o tryb życia, to paliłem kilka lat, rzuciłem trochę przed chorobą, nie jestem abstynentem ale nie piłem też przesadnie dużo, choć nie powiem, zdażały mi się czasem imprezy w weekendy na których dużo wypiłem. Jadłem wcześniej wszystko i nie miałem żadnych problemów z układem pokarmowym. Do tego nie wiem czy to ma znaczenie ale od tego samego czasu mam stan zapalny zęba (w trakcie leczenia, ale przy problemach z brzuchem trudno było mi chodzić regularnie do dentysty). Mam pytanie, czy jest coś innego co mogło by powodować ten poziom amylazy, czy też to musi być zapalenie trzustki? Wiem że jakąś pewność będę miał dopiero po wizycie u specjalisty, ale bardzo denerwuje mnie ta sytuacja. Pozdrawiam Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×