Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wątroba jednorodna o wzmożonych echach, umiarkowanie powiększona


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 32 lat. Ostatnio robiłem badanie USG jamy brzusznej. Wyniki mnie trochę zszokowały i tak naprawdę nie wiem co mi jest i co mam robić dalej. W opisie wątroby znalazło się zdanie *wątroba jednorodna o wzmożonych echach, umiarkowanie powiększona*. Pozostała część w opisie ok, wszystko w normie tj. pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, naczynia jamy brzusznej, nerki. Tylko śledziona jednorodna powiększona 147mm. Miesiąc wcześniej robiłem również badania krwi. Cholesterol całkowity 149mg/dl, HDL - choresterol 35 mg/dl, LDL cholesterol 77,6 mg/dl i trójglicerydy 182 mg/dl. Inne wyniki ok tylko GPT 60 U/l. Co to oznacza? Jaki jest stan tych narządów? Ogólnie na stałe nic mnie nie boli i na nic nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi określać dokładnie co jest przyczyną tego stanu bez dokładnego zebrania wywiadu i bezpośredniego badania. Prawdę powiedziawszy wyniki laboratoryjnie prawie wcale zbytnio nie odbiegają od normy. Obraz USG wątroby może świadczyć o początkowym stadium marskości wątroby czego następstwem jest miernego stopnia powiększenie śledziony. Jeśli nie ma Pan żadnych objawów i czuje się dobrze myślę, że tym problemem można zająć się na spokojnie. Po analizie badań z lekarzem prowadzącym (dodatkowo jeszcze z uwagi na powiększoną śledzionę warto byłoby wykonać morfologię krwi z rozmazem) może trzeba by skonsultować się także z hepatologiem w sprawie wątroby lub/i (jeśli morfologia z rozmazem byłaby nieprawidłowa) hematologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w usg jamy brzusznej napisano tak: Wątroba duża, w linii środkowoobojczykowej do 153mm o podwyższonej echogeniczności. przewody wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcheżyk żółciowy o prawidłowej ścianie echoujemnyPZW w normie. Pole trzustki prawidłowe. Śledziona jednorodna echogenicznie niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna, Obie nerki o gładkich obrysach położone typowo z prawidłowym echembez złogów i cech zastoju. pola nadnerczne wolne. Duże naczynia żylne w normie. Aorta o prawidłowej szerokości. Pęcherz moczowy gładki. Gruczoł krokowy o gładkich obrysach. Na brzuchu pojawila mi się widoczna, boląca gula, troche schudłem, na górnej części ciała pojawily mi się czerwone plamki oraz lekko znnieksztalciły się palce i paznokcie u rąk. Co to oznacza? Co mi jest? I czy jest to grozne oraz jak to leczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by jeszcze pogłębić diagnostykę w kierunku niewydolności wątroby, ponieważ obraz USG oraz objawy mogą sugerować marskość wątroby. O dalszych badaniach powinien zadecydować lekarz prowadzący. Zmiana guzowata na brzuchu może mieć charakter przepukliny lub jakiejś zmiany litej np. tłuszczaka, włókniaka, kaszaka i wymagać bezpośredniej konsultacji chirurgicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W usg jamy brzusznej napisano tak: Wątroba duża, w linii środkowoobojczykowej do 153mm o podwyższonej echogeniczności. przewody wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcheżyk żółciowy o prawidłowej ścianie echoujemnyPZW w normie. Pole trzustki prawidłowe. Śledziona jednorodna echogenicznie niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna, Obie nerki o gładkich obrysach położone typowo z prawidłowym echembez złogów i cech zastoju. pola nadnerczne wolne. Duże naczynia żylne w normie. Aorta o prawidłowej szerokości. Pęcherz moczowy gładki. Gruczoł krokowy o gładkich obrysach. Na brzuchu pojawila mi się widoczna, boląca gula, troche schudłem, na górnej części ciała pojawily mi się czerwone plamki oraz lekko znnieksztalciły się palce i paznokcie u rąk. Co to oznacza? Co mi jest? I czy jest to grozne oraz jak to leczyc? Zrobiłem badania: Rodzaj próbki SER TEST: ALT - 327 U/L CHOL HDL DIRECT - 47 mg/dL AST - 120 U/L TRIGLYCERIDES - 79 mg/dL BILIRUBIN TOTAL - 1,13 mg/dL CHOLESTEROL - 134 mg/dL Bardzo proszę i zgóry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×