Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy możliwy jest wyrostek i stłuszczenie wątroby jednocześnie?


Gość Piotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 24 lata. Jestem trzeci tydzień po appendectomii. Okolice usunięcia wyrostka przestały już boleć, choć przy kaszlu i kichaniu muszę jeszcze dociskać brzuch. Wczoraj przy kaszlu poczułem *chrupnięcie* (albo pęknięcie) pod prawym żebrem i od tamtej pory czuję ból w prawej części brzucha. Jest to bardzo podobny ból do tego sprzed operacji. Teraz zaczynam podejrzewać, że być może to jednak stłuszczenie wątroby. Spożywam spore ilości alkoholu w odstępach dwu-, trzytygodniowych (z reguły przez dwa, trzy dni) - do szpitala trafiłem właśnie pięć dni po takim ciągu. Nie skojarzyłem tych dwóch rzeczy, aż do teraz, kiedy zacząłem czytać o alkoholowym stłuszczeniu wątroby. Moje pytanie to: czy mogę mieć jedno i drugie? Załączam wyniki badań z karty informacyjnej leczenia: grupa krwi: B RH(-), HBsAg ujemny, aHCV ujemny, CTK 130/90mmHg, T-76/min. Morfologia krwi: Hct-41,3, L-12 500, E4 720tys. Hb-15,1, ply-206tys. -140, K-4,0, zdj. klatki piersiowej P-A - Płuca i serce w normie, Przepona wolna. USG jamy brzusznej: watroba niepowiekszona, o prawidłowej echogeniczności z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, echoujemny. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zęwnątrzwątrobowe nieposzerzone . Trzustka prawidłowej wielkości i echogeniczności. Obie nerki prawidłowej wielkości , kształtu i położenia. Miąższ i echo centralne obustronnie w normie. Pola nadnerczowe wolne. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa i duże naczynia w normie. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Epikryza: 24 letni chory przyjęty na ostrym dyżurze z objawami ostego zapalenia wyrostka robaczkowego. Operwany doraźnie. Wykonano appendektomię ropowiczo zmienionego wyrostka. Zabieg i przebieg bez powikłań. Pacjent w stanie ogólnym dobrym, bez dolegliwości wypisano do domu z zaleceniami. Szwy utrzymano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście istnieje taka sytuacja, gdy można mieć zapalenie wyrostka robaczkowego i jednocześnie stłuszczenie wątroby. Jednak USG powinno wykazać stłuszczenie wątroby. Przy Pana trybie życia raczej sugeruje występowanie przewlekłego zapalenia trzustki z okresami zaostrzeń (czego nie uwidoczni się w USG) niż stłuszczenie wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×