Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zaniedbany kręgosłup


Gość Wojtek1973

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Wojtek1973

Witam, mam 44 lata. Mało uprawiam sportu, siedzę dużo przy komputerze. 10 lat temu miałem okres (5 letni) gdy mocno obciążałem kręgosłup (dźwiganie) W tym czasie miewałem ataki rwy kulszowej - ból promieniował do lewego stawu biodrowego. Miałem trudności z ubraniem się, zejściem ze schodów, itp. Teraz zdecydowanie mniej się ruszam. Miesiąc temu po wysiłku, przepoceniu, wychłodzeniu i zawianiu, poważnie mnie połamało. Brałem zastrzyki z Olfenu i Milgammy. Troche się uspokoiło, ale nie ustało. Postanowiłem pójść do neurologa, przepisano mi Prądy Tense, Magnetronic i Laser punktowy oraz dostałem skierowanie na MRI, którego wynik przedstawiam poniżej. Dodatkowo, po około tygodniu od wizyty u neurologa, poszedłem na basen i po intensywnym pływaniu zacząłem odczuwać delikatne mrowienie lewej ręki. To mrowienie się nasiliło i w ciągu 3 dni się ustabilizowało. Zaczyna się w przedramieniu i dochodzi do palców. W nocy mniej mrowi. Gdy ruszam ręką jest silniejsze. Są momenty gdy jest niewyczuwalne. Skręcanie głową nie ma wpływu na to mrowienie. Czasami pojawia minimalnie się w prawej ręce. Jutro na wszelki wypadek idę na MRI odcinka szyjnego. Jeśli nic nie wykaże to jeszcze pójdę do kardiologa. Wynik badania MRI odcinka lędźwiowego: Niewielka lewostronna skolioza kręgosłupa lędźwiowego z rotacją w osi długiej. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Osłabienie sygnału w obrazach T2-zależnych krążków międzykręgowych L4-S1 zmiany dehydratacyjne krążków. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L5-S1 zmiany degeneracyjne krążka. Na poziomach L1-L5 widoczna niewielka osteofitoza tylnych krawędzi trzonów (głównie na poziomach L3-L5) zmniejszająca światło otworów międzykręgowych oraz szerokie pośrodkowe wypukliny krążków międzykręgowych modelujące przednią ścianę worka oponowego - głównie na poziomie L4-L5. Na poziomie L5-Sl widoczna osteofitoza tylnych krawędzi trzonów zmniejszająca światło otworów międzykręgowych oraz pośrodkowa wypuklina krążka międzykręgowego modelująca przednią ścianę worka oponowego i obustronnie dochodząca do korzenia nerwowego. Osteofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów. Strefy obrzęku szpiku i zwyrodnienia tłuszczowego szpiku trzonów LS-Sl (Modic I i Modic II). Nierówności blaszek granicznych trzonów na poziomie L5-Sl. W trzonie kręgu L2 widoczne ognisko śr. 14 mm sugerujące naczyniaka. W trzonie L4 widoczne ognisko śr. 12 mm zwyrodnienia tłuszczowego szpiku. Poza tym obraz MR kręgosłupa istruktur kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym prawidłowy. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych, zlokalizowany na poziomie L1. Wniosek: Zmiany zwyrodnieniowa-wytwórcze kręgosłupa lędźwiowa-krzyżowego. Wypukliny krążków międzykręgowych L1-S1. Podejrzenie naczyniaka trzonu kręgu L2 wskazane KT. Neurolog, po przeczytaniu opisu powiedział że przepisze rehabilitacje całego kręgosłupa, ale wysłał mnie jeszcze na konsultację do neurochirurga. W tej chwili nie odczuwam już takiego sinego bólu w krzyżu. Śpię normalnie, chociaż jestem przemęczony i załamany :( Czy mój stan jest poważny. Wg mnie, na obrazie MRI te wypukliny wcale nie są takie małe, do tego ucisk korzeni i pewnie dlatego problemy bólowe :( Czy rehabilitacja (jaka?) jest w stanie mi pomóc i chociaż trochę zniwelować zwyrodnienia? Czy w najbliższej przyszłości czeka mnie operacja odcinka lędźwiowego? Mam nadzieje że z szyjnym jest w miarę OK. Bardzo proszę o jakieś wskazówki co jeszcze mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×