Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból kolan przy obciążeniu


Gość Olie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w analizie wyników rezonansu. Czekam na wizytę u ortopedy, jednak mam nadzieje uzyskać szybciej choć trochę informacji. Jestem aktywnym sportowcem, cały sezon spędzam na nartach (jestem instruktorem). 2 lata temu miałam niewielki uraz lewego kolana, zalecono krótka rehabilitacje. Ból kolan występuje od ok 1.5roku, jest przewlekły i krąży po całym kolanie. Najgorzej jest przy kucaniu i wstawianiu oraz prostowaniu nogi ze zgięcia (np przy wciskaniu sprzęgła) Oto wyniki MRI danie MR lewego kolana: Więzadło krzyżowe przednie pogrubiałe, niejednorodne, ciągłość zachowana, zmniejszony kąt ACL do ok. 40 st- uszkodzenie (naderwanie) więzadła, więzadło krzyżowe tylne o zachowanej ciągłości, krzesełkowato ustawione, poza tym bez innych objawów niestabilności przedniej. Falisty przebieg więzadła pobocznego piszczelowego- po naciągnięciu- ciągłość zachowana. Poza tym więzadło poboczne strzałkowe, ścięgno m. czworogłowego, więzadło rzepki i pozostałe części aparatu więzadłowego kolana w normie. Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z obecnością krótkiej poziomej szczeliny pęknięcia dochodzącej do powierzchni stawowej od strony piszczelowej. Łąkotka przyśrodkowa częściowo wysunięta poza szparę stawową. Łąkotka boczna w normie. Drugi typ budowy rzepki, kat chrzestny bruzdy międzykłykciowej ok. 138 st, TT-TG ok. 6 mm, IS ok. 1,21, nierówna chrząstka na poziomie bruzdy międzykłykciowej i chrząstka rzepki od strony przyśrodkowejwczesne zmiany o typie chondromalacji. Poza tym chrząstki stawowe bez cech chondromalacji. Obrzęk szpiku odpowiadający stłuczeniu w nasadzie kości piszczelowej, z większym nasileniem od strony tylnej. Ilość płynu wewnątrzstawowo nie jest zwiększona. Niewielkie obrzęk tkanki podskórnej przedrzepkowej, ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Badanie MR prawego stawu kolanowego: Więzadła krzyżowe, poboczne, ścięgno m. czworogłowego, więzadło rzepki i pozostałe części aparatu więzadłowego kolana o zachowanej ciągłości, niewielkie zmiany entezopatczne w więzadle rzepki, poza tym więzadła w normie. Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z obecnością krótkiej podtorebkowej poziomej szczeliny pęknięcia nie dochodzącej do powierzchni stawowej. Łąkotka boczna w normie. Drugi typ budowy rzepki, kat chrzestny bruzdy międzykłykciowej ok. 139 st, TT-TG ok. 6 mm, IS ok. 1,29, nierówna chrząstka rzepki od strony przyśrodkowej- wczesne zmiany o typie chondromalacji. Poza tym chrząstki stawowe bez cech chondromalacji. Obrzęk szpiku odpowiadający stłuczeniu w nasadzie kości piszczelowej, z większym nasileniem od strony tylnej. Ilość płynu wewnątrzstawowo nie jest zwiększona. Niewielkie obrzęk tkanki podskórnej przedrzepkowej, ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Czy coś można powiedzieć z tego opisu? Czy grozi mi artroskopia? proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×