Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Kręgosłup lędzwiowy


Gość Przemek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 29 lat W Październiku 2014 miałem robiony rezonans: Obniżenie wysokości przestrzeni między-trzonowej L5/S1 ze zmianami dehydtratycyjnymi krążka międzykręgowego oraz jego wypukliną tylną lewostronną około 3,5 mm oraz w kierunku lewego otworu międzykręgowego. Cechy modelowania przebiegu korzeni nerwowych w lewym zachyłku bocznym. Ograniczenie rezerwy przestrzennej lewego otworu międzykręgowego, z możliwym modelowaniem przebiegu korzeni nerwowych w jego świetle. Na pozostałych poziomach międzykręgowych sygnał krążków międzykręgowych jest prawidłowy. Ich wysokość jest zachowana. Rezerwa przestrzenna otworów międzykręgowych jest zachowana prawidłowa, bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi. Parę dni temu kolejny Rezonans Ograniczona lordoza lędźwiowa. Trzony kręgów odcinka L/S kręgosłupa o prawidłowej wysokości i sygnałach z niewielkimi wyostrzeniami krawędzi przednio - bocznych. Zwyrodnieniowe obniżenie wysokości i sygnałów krążka międzykręgowego L5/S1. Na tym poziomie widoczna jest centralno- lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego z uszkodzonym pierścieniem włóknistym, który uciska na worek oponowy i zwęża lewy zachyłek boczny kanału kręgowego z przyleganiem do korzenia lewego nerwu S1 Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na poziomach L4/L5 i L5/S1 Rdzeń kręgowy bez patologicznych sygnałów Wnioski: Dyskopatia L5/S1 Generalnie na co dzień mój stan jest dobry , funkcjonuje bez bólu. Ból pojawia się przy dłuższym siedzeniu w pracy (słaba jakość fotela) i jakiś czas po dźwiganiu. Byłem już u 6 fizjoterapeutów w tym 1 stosował Mc kenziego. Wszystkie wykonywane ćwiczenia nie sprawiają bólu do czasu , tzn kiedy ilość powtórzeń jest spora , zaczyna się ból. Chodzę na basen minimum 4 razy w tygodniu i pływam dość intensywnie, basen działa jak lekarstwo , znosi ewentualny ból. Pytania: Czy metoda mc kenziego jest odpowiednia do moich zmian , czy przyczyną bólu jest wypadanie krążka , czy może bardziej słaby zakres ruchów w odcinku lędźwiowym ? Celem jest zbudowanie mięśni pleców , ale jak robić mięśnie jak po ćwiczeniach boli? nawet nie mogę się podciągnąć na drążku. Drążek nie powinien powodować obciążeń na odcinek lędźwiowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rugpoli

Metoda McKenzie&#8217*go u niewielkiej liczby pacjentow, z tego typu zmianami w kregoslupie, nie jest skuteczna. Objawem niepokojacym jest fakt nasilenia objawow w nodze po wykonywaniu cwiczen. Wowczas mozna podjac probe leczenia bardziej inwazyjnego-tzn. Iniekcji transforaminalnych, zewnatrzoponowych. Tego typu iniekcje wykonujemy w naszych osrodkach Rugpoli, zarowno w Holandii, jak i w Polsce. Ostatnie wyniki badan terapeuty z naszego osrodka w Holandii wskazuja, ze polaczenie metody McKenzie&#8217*go i tego typu iniekcji przynosi poprawe u okolo 80% pacjentow. Takze dla terapeuty bedzie istotny rowniez fakt braku poprawy po leczeniu, poniewaz moze to oznaczac wskazanie do terapii bardziej inwazyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×