Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Morfologia krwi a chora wątroba


Gość zdezorientowany

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zdezorientowany

Witam. Czy jest możliwe, że osoba ma marskość wątroby podczas prawidłowej ogólnej morfologii krwi. OB, glukoza, TSh, kreatynina, EGFR, cholesterol i AST - wszystko również w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... podłączę się pod temat... czyli na co są te próby wątrobowe czy USG jamy brzusznej? Coś musi wskazywać na poważne uszkodzenie wątroby... chyba tak od zaraz to biopsji czy elastografii się nie wykonuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątroba ma bardzo duży zakres tolerancji i dopiero gdy ulegnie zwłóknieniu ponad 90% miąższu może sygnalizować to złymi wynikami morfologicznymi. mój brat umiera na marskość zdekompensowaną jest w stanie agonalnym (śpiączka) a wyniki krwi ma jak niemowlę. mało tego, nawet tomografia i liczne usg nie wykazywały żadnych odchyleń. dodam, że jest alkoholikiem. generalnie nie ma reguły, znam osoby, które miały fatalne alaty aspaty ggtp bilirubiny i insze z powodu zwykłego kamyka żółciowego, a znałam osoby (już się zapiły) które do kresu usranych dni próby wątrobowe miały idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź, jestem troszkę zszokowany, inaczej to wygląda niż myślałem (wyczytałem gdzie indziej). Co do brata, skoro USG i inne badania były OK, to jakie były objawy? Jak długo i jak dużo popijał? Pytam tak, bo sam popijałem (piłem około 10 lat, głównie w weekendy, w tygodniu ewentualnie jakieś piwo), zaprzestałem picia z 2-3 miesiące temu i nagle jakoś zacząłem się martwić o swoje zdrowie... Wolałbym nie być mądrym po szkodzie. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miał żadnych wizualnych objawów typu: wodobrzusze, krążenie oboczne, nie ma żylaków przełyku. generalnie widać na kilometr było dla osoby postronnej, że za kołnierz nie wylewa, pił ok 8 lat, może 10 na umór, wcześniej to że tak powiem jak wszyscy... 3 piwka wieczorkiem, w weekend to wiadomo się lało. z objawów ogólnych: wyniszczenie, zaniedbanie, wychudzenie (kasztanowy ludzik) jakieś pajączki drobne, przebarwienia, odbarwione paznokcie (teraz to widzę po lekturze forow stricte n/t) pytaj o co chcesz chętnie odpowiem, też nie jestem abstynentką więc bez krępacji*-) na kafeterii jest fajny wątek pt. *przeżywalność z alkoholową marskością wątroby* czy jakoś niestety nie jest pokrzepiający..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×