Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nawrót potworniaka na tym samym jajniku


Gość Nina

Rekomendowane odpowiedzi

W listopadzie wykryto u mnie zmiany na obu jajnikach. Na lewym guza ok 2-3 cm, na prawym torbiel skórzastą (potworniaka) 3 cm. W grudniu wylądowałam w szpitalu na laparoskopii, bo torbiel skórzasta na prawym urosła do 7 cm. Lewego jajnika i guza nie ruszano. Dzisiaj (czyli pół roku nie minęło) okazało się, że potworniak na prawym jajniku znów się pojawił. Mam nowego lekarza prowadzącego i zaniepokoił się tym, że nie wycięto mi wcześniej guza z lewego jajnika, bo ma wysoką echogeniczność (na usg jest biały), a na prawym szybko znów coś urosło. Czy to możliwe, że nie usunęłi mi tkanek potworniaka w całości dlatego odrósł? Czy to może wskazywać na jego złośliwość? Markery w grudniu miałam w normie, badanie hist-pat pierwszego wyciętego potworniaka było w porządku. Szczerze mówiąc w internecie nie znalazłam podobnego przypadku. Mam 23 lata, nie rodziłam, w ciąży nie byłam. Na wypisie z grudnia pisze, że: Trzon macicy w p/z o wym. 49x36 mm o gładkich obrysach i jednorodnej prawidłowej strukturze ech. Endometrium o przekroju 2 mm. W rzucie przydatków prawych zmiana torbielowato-lita o wym. 66x40mm. W obrębie części torbielowatej wyrośl brodawkowata o wym. 8x5 mm. Widoczne dwie przegrody, bez przepływu dopplerowskiego. Jajnik lewy z widoczną strukturą hipoechogeniczną w centralnej części o wym. 22x10 mm. Z morfologi podwyższone jedynie miałam WBC - 11.84 uL, CRP- Białko C-reaktywne 5.92, Markery przed operacją wynosiły 10.40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nicolette

Może ktoś się w tym temacie wypowiedzieć? Bardzo proszę o informację możliwości. USG wskazuje, że na 90% nie jest to *zwykła torbiel* z uwagi na dziwną strukturę, wyglądającą jak przykładowy potworniak z podręczników medycyny. Pierwszy potworniak był wyłuskany, nie miał raczej prawa odrosnąć, a jak duża szansa jest na powstanie nowego/drugiego na tym samym jajniku? Nie chcę się stresować a priori przed wynikiem hist pat, ale pierwsze badanie hist pat (sądząc po wynikach) było trochę mało dokładne. Nie pobrano np. brodawki w potworniaku, która była do badania, a jedynie włosy i tkankę szarą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, widzę, że dużo czasu upłynęlo, ciekawa jestem jak rozwiązała się sytuacja. 

Ja niestety tak miałam, najpierw potworniak był w prawym jajniku, usuneli mi jajnik z guzem.

Potem po 10 latach potworniak pojawił się w lewym jajniku i wyłuszczyli mi guza. 7 lat później okazało się, że mam dużą torbiel 11-12 cm, do tego wielokomorowa. Wyłuszczyli mi tę torbiel więc wciąż mam szanse na zajście w ciążę - teraz czytam wynik badania histopatologicznego i zmiana co prawda była głównie wypełniona płynem, ale w drugiej torbieli był potworniak i też się zastanawiam, czy to nie jest pozostałość po poprzedniej operacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×