Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wątroba FNH, stłuszczenie - jak diagnozować, leczyć, co z ciążą?


Gość Majka

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku tygodni mam problem z kamieniem w nerce (9 mm, w górnym kielichu nerki) i przy okazji zrobione miałam usg jamy brzusznej, wynik mnie jednak niepokoi: Trzustka, pecherzyk, nerki, śledziona wszystko ok. ale watroba *wątroba nie jest powiększona, mierzona na wdechu sięga 12,8cm. Płat ogoniasty grubości 22mm. Watroba o cechach stłuszczenia II stopnia. W segemencie 6 lub ewentualnie 6/7 jest ognisko w przekroju poprzecznym - amorficzne, w podłuznym - osełkowate o maks. wym. ok 21-22x18mm, a długości 30 mm. Zmiana o niższej echogenności niż otaczający stłuszczeniowy miąższ watroby, o grubszej ziarnistości, z lekkim wzmocnieniem fali pod spodem, z linijnym hiperechogennym rąbkiem ujawniajacym się dookoła (ściana naczyniowa), a przede wszystkim z linijna analogiczną hiperechogena gwiazdkowata struktura centralna (obraz tzw. *blizny*, a w rzeczywistości ścian naczyniowych w centralnej czesci zmiany). W CD/PD: ognisko z przynajmniej dwoma tetnicami odżywczymi (w przypadku FHN nie są to rzeczywiste naczynia odżywcze) z przepływem obwodowym (słabszym), z wyrażnym wnikaniem naczyń tetniczych do centrum i tam z centralnym przepływem. Nie ma w morfologii usg cech zlośliwości, a obraz usg przemawia za FNH często ujawnianym w miarę postępowania stłuszczenia watroby. Dodam, ze wyniki prob watrobowych są wszystkie w porządku. Czytałam troche w internecie na ten temat i niepokoi mnie przyczyna powstania, bo nie pije w ogóle alkoholu i nigdy nie stosowałam doustnych leków antykoncpecyjnych, a na usg 2 lata te nic nie było! Zmiana ta jest dla mnie zaskoczeniem, szczególnie że po usunieciu kamienia nerkowego planowalismy z mężem dziecko, a wg artykułów dostepnych w sieci ciąża jest nie wskazana. Stad moje pytanie jakie dalej badania, gdzie udac sie z wynikiem, jak dalej wyglada leczenie (przeczytałam w Internecie, ze zalezy od umiejscowienia zmiany, ze sa przypadki nieresekcyjne (u mnie jest to segment 6 lub 6/7), czy takie ułożenie daje mozliwosc usuniecia operacyjnego (laparoskopii - nigdy nie miałam zadnej operacji)? Jak sie leczy stłuszczenie, czy wystarczy zmiana diety (choc ja z powodu problemów z zoładkiem od dawna nie jem tłustych i cieżkich potraw). Dziekuje i będę wdzięczna za wskazówki, bo od lekarza rodzinnego usłyszałam, ze kontrolne usg za 6 m-cy, o TK nie ma mowy, a na dobra sprawe zastanawiam się czy usg jest wystrczajace by uznać ze to FNH? Do tego, gdy wspomniałam o planach ciąży lekarz rodzinny uznał ze nie ma przeciwwskazań, w materiałach w internecie czytałam cos zupelnie innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Najlepszym sposobem na dokładne poznanie morfologii guzka w wątrobie byłby rezonans magnetyczny, a nie TK (oczywiście w przypadku podejrzenia FNH). USG jamy brzusznej w tym względzie jest niejednoznaczne. Z opisu USG jednak nic podejrzanego o zmianę typu złośliwego nie wynika. Jeśli rzeczywiście potwierdzi się rozpoznanie FNH to taka zmiana wymaga tylko obserwacji, a nie leczenia operacyjnego (jest bardzo niewielka). Myślę, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby zaszła Pani w ciąże. Najlepiej jednak w tej sprawie skonsultować się z hepatologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×