Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

MRI


Gość arti

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem kilka lat po resekcji lewego płata wątroby z powodu naczyniaka olbrzymiego i z tego powodu co jakiś czas kontroluję wątrobę. Tym razem postanowiłem przebadać kompleksowo całą jamę brzuszną i zrobiłem MRI jamy brzusznej.Poniżej wynik badania. Proszę o informację nt. przedstawionego poniżej wyniku badania. Co mam dalej robić? Czy zgłosić się do jakiegoś lekarza? Czy po prostu znowu za jakiś czas zrobić kontrolne badanie? Oto wynik badania: Badanie wykonano w sekwencji TSE i FFE(GE) w obrazach T1 i T2 - zależnych oraz w sekwencji SPAIR, także w fazie/przeciwfazie i w obrazowaniu DWI/ADC oraz wielofazowo po podaniu środka kontrastującego. Stan po resekcji lewego płata wątroby (z wywiadu z powodu naczyniaka). W aktualnym badaniu MRI w wątrobie uwidoczniono cztery zmiany ogniskowe o podwyższonym i wysokim sygnale w obrazach T2W oraz hypointensywne w obrazowaniu T1W: - na pograniczu segmentów 7/8 ognisko o średnicy ok. 18mm, - na pograniczu segmentów 5/6 o średnicy ok. 5mm - na pograniczu segmentów 5/8 o średnicy ok. 7mm - w segmencie 6 obwodowo zmiana o średnicy ok. 7mm Po podaniu środka kontrastującego w fazie tętniczej badania widoczne jest obwodowe wzmacnianie się największej zmiany, w fazie późniejszej po 10 minutach stwierdza się dalsze wzmacnianie tej zmiany, a pozostałe mniejsze ogniska stają się mniej widoczne - częściowo ich sygnał wyrównuje się z sygnałem miąższu wątroby. Obraz MRI przemawia za naczyniakami. Poza tym miąższ wątroby o prawidłowym sygnale, jednorodny, bez widocznych zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, bez widocznych złogów, drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, bez widocznych zmian ogniskowych, przewód trzustkowy w normie. Śledziona o prawidłowych wymiarach, jednorodna. Nerki prawidłowej wielkości, o prawidłowym sygnale warstwy miąższowej i centralnej, bez zastoju w ukm i zmian ogniskowych. Nadnercza niepowiększone, bez widocznych zmian. Powiększonych węzłów chłonnych trzewnych i zaotrzewnionych nie uwidoczniono. Po stronie obwodowej części mięśnia najszerszego grzbietu ognisko o cechach tłuszczaka o średnicy ok. 14mm. Dla informacji dodam, że w 2013 roku robiłem TK jamy brzusznej i wówczas w badaniu napisano iż widoczne są 3 zmiany hypodensyjne: - największa wlk 18 mm na pograniczu seg 5/6 w fazie tętniczej wykazująca nieznaczne obwodowe wzmocnienie - prawdopodobnie naczyniak - kolejne zmiany wlk. 8mm w seg. 8 i 7 i w seg. 5 bez widocznego wzmocnienia (mogące odpowiadać torbielom) - Tłuszczak w obrębie najszerszego grzbietu prawostronnie wlk. 12mm. Inne narządy były ok. i dopisano adnotacje: Wn. Zmiana ogniskowa wątroby - prawdopodobnie naczyniak i dwie torbiele do zróżnicowania z nietypowym naczyniakiem - do dalszej okresowej kontroli Zastanawia mnie iż w badaniu obecnym zmiana 18 mm jest w segm. 7/8, a poprzednio tej wielkości zmiana była na pograniczu segm. 5/6. Czym to jest spowodowane? Reasumując, dlatego zrobiłem teraz MRI. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×