Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wypuklina L5-S1


Gość Slumi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mój problem polega na dolegliwościach bólowych w okolicach odcinka lędźwiowego. Otóż problem pojawił się około 2 lat temu gdy podnosiłem ciężar wykonując ruch rotacyjny, wtedy coś &#8222*ukuło&#8221*. Poszedłem do Kliniki Sportu gdzie zalecono mi wykonanie MR (rezonansu magnetycznego), gdzie wniosek był następujący &#8222*Zmiany degeneracyjne krążka L5-S1&#8221* (pełen opis na końcu) z rozpoznaniem &#8222*Centralna wypuklina krążka międzykręgowego L5-S1&#8221* Lekarz udzielił następujące wskazania Względnie zabieg Disc FX- L5-S1 &#8211* z którego wtedy nie chciałem skorzystać oraz rehabilitację w postaci: zakaz przeciążania kręgosłupa, stabilizację i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Kolejne 2 lata spędziłem na rehabilitacjach (kilku rehabilitantów po kilka miesięcy) w tym : - wzmacnianie stabilizatorów - ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców - wszelkiego rodzaje przeprosty - metoda McKenziego - ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz stretchingowe Niestety efekty jak już były to krótkotrwałe. Nie wykonuje pracy fizycznej, w postawie dźwigania czegokolwiek na prosty kręgosłup osiągnąłem perfekcje, codziennie rano oraz na wieczór a także w środku dnia wykonuje ćwiczenia stabilizatorów oraz wszelkiego rodzaju przeprosty. Niestety problem powraca cyklicznie tzn raz na 2-3 tygodnie (zależy kiedy się zapomnę). Ostatnio nawet doznałem silnego bólu podczas siedzenia w nieprawidłowej pozycji. Ból jest punktowy o sile 9/10 (nie promieniuje), pozycja przeprostu, a następnie rozluźnienie mięśni oraz jednodniowy odpoczynek niweluje go. Ogólnie jestem osobą aktywną sportowo tzn. basen ok. 3/tydzień + dzienne ćwiczenia wzmacniające mięśnie (zalecane przez rehabilitantów) Z powodu braku jakichkolwiek skutków rehabilitacji postanowiłem wykonać drugi rezonans gdzie wnioski były następujące &#8222*Dyskopatia w poziomie L5 na S1 z zwężeniem zachyłków bocznych i kanałów korzeniowych jak w opisie. W porównaniu do badania poprzedniego obraz MR kręgosłupa bez istotnych różnic&#8221* (pełen opis na końcu) W związku z tym mam pytania 1. Co jeszcze mogę dokonać rehabilitacją tzn. jaka metodyka lub ćwiczenia. Czy istnieje możliwość wyjścia z tego be zabiegu/operacji ? 2.Czy zabieg Disc-FX L5-S1, jest bezpieczny ? Jeśli tak to jaka jest jego skuteczność oraz możliwość nawrotu bólowego ? Czy po prostu się &#8222*opłaca&#8221* ? 3. Czy ktoś zna jakąś alternatywną metodę leczenia ? Pas ortopedyczny, gorsety, masaże lecznicze itd. ? 4. Jakieś inne porady ? Z góry bardzo dziękuje za pomoc Pozdrawiam Opis MR z przed 2 lat &#8222*Zmiany degeneracyjne krążka L5-S1, z obniżeniem jego wysokości oraz intensywności sygnałów, odczynowa nierówność sąsiadujących blaszek granicznych. Wariant pod postacią skrócenia dolnej blaszki granicznej L5 względem górnej S1, z zachowaną prawidłową przednią linią kręgosłupa. Na opisywanym poziomie widoczna tylna protruzja krążka dokanałowa na głębokości ok. 3,5mm, modelująca worek oponowy oraz punkt odejścia korzeni, głownie w lewym zachyłku bocznym. w komponencie obwodowej materiał krążka zwęża dolne części otworów międzykręgowych, bez cech ich pełnej stenozy, z możliwym modelowaniem struktur nerwowych tam przebiegających&#8221* Opis MR aktualny &#8222*Niewielkie wyrównanie fizjologicznej lordozy w ustawieniu pośrednim. Trzony kręgów lędźwiowych o prawidłowej wysokości prawidłowym sygnale, z niewielkimi nierównościami blaszek granicznych w poziomie L5-S1 jak w przypadku ze zm. dehydratacyjnym i krążka m/kręgowego. Poziomie L4-L5 widoczne jest niewielkie uwypuklenie tylna tarczy m/kręgowej nieznacznie modelujące przednią część worka oponowego także nieco zmniejszające rezerwę objętościową obu otworów m/kręgowych w niewielkim z niewielką przewagą zmian po prawej stronie. Poziomie L5-S1 widoczna jest tylna szerokopodstawna protruzja tarczy m/kręgowej modelująca worek oponowy oraz zmniejszająca rezerwę objętościową obu zachyłków bocznych z niewielką przewagą zmian po stronie lewej, a także zwężająca oba kanały korzeniowe z możliwym, niewielkim modelowaniem struktur nerwowych tam przebiegających w poziomie otworów m/kręgowych. Drobne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach m/wyrostkowych dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego&#8221*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×