Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zerwane ACL a sport


Gość Minokos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 17 lat,w czasie meczu 3 mies doznałem urazu kolana. Początkowo usłyszałem tylko trzask lecz ból nie był na tyle duży aby przerwać grę.. po meczu okazało się ze nie mogę zginąć ani stawać na nogę. Na drugi dzień miałem usg , wyszło naderwaniu więzadła bocznego I/II stopień oraz podejrzenie urazu lekotki lekarz zalecił rezonans oraz orteze W czwartek miałem rezonans , wyszło ze mam zerwane ACL przy przyczepie udowym oraz degeneracja lekotki przysrodkowej i podejrzenie szczeliny pęknięcia bocznej. Teraz moje pytania, czy uraz którego się nabawilem koniecznie kwalifikuje się do rekonstrukcji i czy mogę grać? Dalej jeżeli zdecyduje się na rekonstrukcję czy za jednym razem załatwia więzadła i lekotke? Dodam jeszcze ze przed urazem odczuwalem ból w lydce okazało się ze mam zrost na miesniu brzuchatym łydki tak wyszło na usg po tym urazie czułem ból przy długich pilkach i strzał i czy to też miało wpływ na ten uraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piłkę, kosza, siatkę itp. nie graj teraz absolutnie bo rozwalisz kolano dokumentnie a masz dopiero 17 lat. Przy takim urazie jak kolano Ci *ucieknie* możesz pozrywać inne więzadła a wtedy lepiej nawet nie myśleć... Podobno przy świeżym urazie można jeszcze wykorzystać zerwane więzadło a to bardzo ważne bo zastępując je przeszczepem już nigdy nie będzie tak samo i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Poczytaj tez o nowym więzadle ALL mało kto to robi, ale jak tez jest uszkodzone to moim zdaniem warto pomyśleć nad jego rekonstrukcją. W twoim przypadku problemem może być to, że chyba jeszcze rośniesz i nie chce przesadzać ale na logikę sztuczne więzadła wtedy odpadają ale mogę się mylić. Moja rada skonsultuj rezonans z co najmniej dwoma ortopedami (nie tylko opis pokaż zdjęcia) ale specjalistami od kolan, zapytaj czy da się uratować to zerwane więzadło czy trzeba je usunąć, niech Cię zbadają pod kątem niestabilności rotacyjnej (tzw. pivot) jeżeli jest spory tzn. że więzadło przednio boczne ALL może być uszkodzone. Od ponad miesiąca zbieram wszelkie info nt .rekonstrukcji ACL bo sam się szykuje do rewizyjnej operacji w razie pytań pisz śmiało Ps. Niektórzy ortopedzi na hasło ALL reagują - *eksperymenty* itp. ja osobiście jestem zdania, że jak coś było w kolanie i się zepsuło to jak już się decydować na operację to *reperować wszystko* 27.08. byłem na wizycie u dr. Słynarskiego i w moim przypadku zaleca oprócz rekonstrukcji samego ACL również ALL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×