Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rwa kulszowa lewostronna - M54.3.


Gość radek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 25lat. Dolegliwości: Ból w dolnej parti kręgosłupa bardzo bardzo mocno promieniujący na lewą nogę w postaci: bulu,rwania, drętwienia, ucisku, problem z całkowitym wyprostem lewej nogi, noga szybko słabnie.... wynik tomografu podczas pobytu w szpitalu (12.08.2014 r. &#8211* 25.08.2014 r.). Badanie TK przestrzeni międzykręgowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1. Na poziomie L4-L5 centralno-dwuboczna,umiarkowanej wielkości, wypuklina krążka międzykręgowego, migrująca centralnie do dołu i uciskajaca na worek oponowy. Na poziomie L5-S1 rozległa centralno-lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego, migrująca do dołu i na lewo, uciskająca na worek oponowy oraz na lewy korzeń rdzeniowy. Na poziomie L3-L4 cech PJM oraz wypukliny krążka międzykręgowego nie stwierdza się. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 w postaci bulging disc. Zwężenie zachyłków bocznych kanału kręgowego na poziomach L4-L5 i L5-S1. Poza w.w. szerokość kanału kręgowego w badanym odcinku kręgosłupa prawidłowa. Zalecenia lekarskie: Naproxen 250mg 1-0-1 tabl. &#8211* No 30 Mydocalm 50mg 1-0-1 tabl. &#8211* No 30 IPP 20mg 1-0-1 tabl. &#8211* No 28 EKSPERTYZA: Pacjent przyjęty do Oddziału Nurologicznego z powodu rwy kulszowej lewostronnej, dolegliwości występujące od około 5 miesięcy, bez poprawy po leczeniu ambulatoryjnym. W badaniu neurologicznym przedmiotowym zniesienie odruchów w obu kończynach dolnych, objaw Laseque&#8217*a po stronie lewej przy 700. W badaniach labolatoryjnych wykonanych w trakcie hospitalizacji bez istotnych klinicznie odchyleń. W TK kręgosłupa L-S na poziomie L4-L5 i L5-S1 widoczne wypukliny krążka międzykręgowego, uciskające na worek oponowy. Pacjen w dniu dzisiejszym wypisany do domu z zaleceniami jak wyżej. Teraz coś ode mnie. Troche czasu od badania minęło, po wizycie przyzman szczerze byłem zawiedziony i wniosek był jeden &#8222*dalej radź sobie sam &#8222*. Zalecenia lekarskie oczywiście nie przyniosły skutków bo w jaki sposob leki mogą mnie poukładać ale mniejsza o to... zacząłem jezdzić na wszelkiego rozdzaju masaze z ktorych zaden nie przyniosl skutku... odpusciłem temat na kilka miesięcy żyjąc i pracując w bólu... W tym roku jeszcze przed okresem wakacyjnym powiedziałem sobie dość i zacząłem działać. Wizyty u rehabilitanta który wg mnie bardzo dokładnie wytłumaczył mi moje dolegliwości a przedwszystkim dobrał odpowiednie ćwiczenia... W między czasie odwiedziłem kulku neurochururgów w celu konsultacji, no i tu zdania podobne ale nie do końca... kwalifikuje sie pod operację jak najbardziej ale jezeli jeszcze potrafie w miare funkcjonować a przedewszystkim poruszać się, prubowac rehabilitacji a w ostateczności kiedy bol stanie sie nie do wytrzymania a problemy z poruszaniem i nie tylko staną się wieksze wtedy operacja bedzie konieczna juz w 100%. Były również opinie, ze to tylko odwlekanie a operacja wskazana od zaraz... &#8222* i bądź tu mądry &#8222*... ale wracając do mojej rehabilitacji na własna ręke. Kiedy zaczynam ćwiczenia, ból bardzo duży, po kolejnych seriach niewiele się zmniejsza ale napewno odczuwalnie... po kompletnej serii cwieczeń czuje sie lepiej ale jest to kwestia powiedzmy 2 godzin... Oczwiście serie ćwiczeń powtarzam min 3 razy dziennie i spotykam raz w tygodniu z rehabilitantem. Napewno potrzeba duzo czasu i systematycznosci a może uda mi sie wrócic do jakiejś sprawności albo chociaz takiej ktora nie przeszkadzałaby mi az tak w normalnym zyciu... Udało mi sie zapisać na oddział leczniczo-rabilitacyjny w który pracuje mój rehabilitant i pozostaje mi czekac ,może w ciągu dwóch miesięcy przyjmą mnie... Czy to wszytko ma sens, może lepiej poddać sie operacji i akurat miałbym juz wszystko za sobą... tego nie wiem ale narazie bede probował rehabilitacji. Jakie rozwiązanie lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z reguły operacja jest ostatnią deską ratunku i w większości przypadków rozwiązaniem problemów z nawrotami rwy. Na przebrnięcie przez ból i powrót do normalnego funkcjonowania polecam smarować plecy kremem rozgrzewającym - przetestowałem dip hot i był najskuteczniejszy w moim wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×