Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Chondromolacja rzepki, problem z kolanem


Gość Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 26 lat, od kilku lat mam problem z kolanem. Ogólnie od zawsze uprawiałem dużo sportu, głównie piłka nożna i hokej, łyżwy, rolki. Kilka lat temu zaczęło się od lekkiego skręcenia kolana na zewnątrz + naderwania ACL. Po kilku tygodniach przeszło, niemniej jednak od tego momentu co jakiś czas mi te kolano jakby *wypada*, przy ruchach obrotowych na zewnątrz, jakiś czas poboli, przestaje i potem znowu to samo, najczęściej przy grze w piłkę nożną. Pół roku temu wypadło to na tyle konkretnie, że na jakiś czas odstawiłem sport, zrobiłem rezonans magntyczny i popytałem ortopedów i fizjoterapeutów co z tym zrobić. Wynik rezonansu: *Wykonano badanie MR prawego stawu kolanowego w płaszczyznach cor.,trans., sag. w obrazach T1, T2 zależnych oraz PD. Brak rozpoznania i danych klinicznych. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości. Niejednorodne podwyższenie sygnału z zatarciem struktury dystalnego końca ACL. PCL o typowym sygnale. Wysokosygnałowe zmiany przeciążeniowe tylnego rogu i trzonu MM, nie można wykluczyć dyskretnego pęknięcia torebki łąkotki. Pogrubienie bliższego przyczepu więzadła rzepki z towarzyszącym podwyższeniem jego sygnału oraz sąsiadującym obrzękiem kaletki przedrzepkowej i ciała tłuszczowego. Obraz może wskazywać na zmiany zapalne więzadła. Chondromalacja I stopnia rzepki. Szczelinowata torbiel Bakera. Drobne uszkodzenia chrzęstno-kostne średnicy ok. 4,5mm LCF. Nadmierne, boczne przyparcie rzepki. Więzadła poboczne i troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrowo-piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian.* Trochę pochodziłem prywatnie na falę uderzeniową ESWT żęby ostrzelać uszkodzone miejsca, jakiś rezultat jet bo boli zdecydowanie mniej ale na ile trwały to nie wiem... Ortopeda zalecił mi wzmocnienie czworogłowego poprzez basen i absolutnie żadnych ćwiczeń w stylu przysiadów, wykroków itp. nawet bez obciążenia, bo tylko nimi jeszcze bardziej rozwalę uszkodzoną rzepkę. Piłka nożna odpada, bo co chwila mi się to będzie odnawiać aż w końcu się skończy operacją. Hokej rolki raczej bez większych przeciwskazań z racji tego, że kolano tu inaczej pracuje. Dodatkowo można brać orton flex w ramach suplementacji. Fizjoterapeuta z kolei powiedział, że nie ma co się ogranicząc do basenu, przysiady, wykroki, rowerek itp. jak najbardziej zalecane do wzmocnienia czworogłowego tyle, że bez obciążenia. Orton flex w niczym nie pomoże bo to słaba taniocha, jak już to orthomol tylko, że on już zdecydowanie więcej kosztuje. Dodatkowo mi zasugerował, że jest taki zabieg za 800 zł polegający na nakłuciu uszkodzonego ścięgna 15 razy igłą pod znieczuleniem w celu wytworzenia w danym miejscu blizny która wzmocni uszkodzone miejsce. Dlatego w tym miejscu pytanie - kogo słuchać, jak to leczyć i jak spożytkować pieniądze, żeby rezultat byl najlepszy i zebym kariery sportowej nie musiał zbyt wcześnie kończyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znam ten temat bardzo dobrze. Mam 26 lat i chondromalacje rzepki 4 stopnia. Ja gralam w pilke nozna i biegalam. Jezdzilam po specjalistach (od normalnych prywatnych, po specjalistow sportowych, angielskich lekarzy..) i kazdy mowi to samo (procz malych niescislosci) - trzeba rozwijac miesien czteroglowy i uwazac na kolano. Sporty mocno obciazajace odpadaja. Zreszta pewnie czujesz czy cos mozesz zrobic czy nie. Uwazaj na schody, przysiady i takie rzeczy, kiedy najbardziej boli. Ta glupia rzepka sciera sie caly czas. Cwicz duzo, zeby nie miec tego co ja. Po 40-tce moga zrobic operacje wymiany kolana na sztuczne o zywotnosci 10-11 lat. Operacji nie polecam, nie pomagaja, a kolano po nich reaguje na pogode (chyba, ze chcesz zostac pogodynka, tak jak ja), roznorodne zastrzyki nic nie pomogly, zabiegi tez nie. Jedynie cwiczenia z rehabilitantem i na silowni. Cwicz i ciesz sie zyciem *) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×