Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jatrogenne uszkodzenie przewodu żółciowego


Gość Gosia z Wrocławia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gosia z Wrocławia

Witam! Moja mama miala usuniety woreczek zolciowy metoda chirurgiczna. Podczas operacji doszlo do jatrogennego uszkodzenia przewodu zolciowego przez co moja mama musi nosic dren przez 12 dni. Dzis jest 8 dzien a zolc nadal splywa ,dziennie ok 500ml. Lekarz dzis stwierdzil ze jest wszystko Ok. Ale jakos z mama wywarlysmy wrazenie ze nie chce nas martwic bo faktem jest to ze to z winy lekarza przewod zostal uszkodzony. Dostalysmy tez wynik badania histopatologicznego, brzmi on tak: Metaplasia gastralis mucosae cum cholecystitide chronica diffusa exacerbata. Lekarz powiedzial ze wynik nie daje powodow do obaw,ze cale ognisko zostalo usuniete, brak komorek nowotworowych i ze mama ma sie teraz skupic na badaniach radiologicznych wykonanych rzez dren aby sprawidzic czy przewod sie zagoil. Prosilabym o dokladne przetlumaczenie tego wyniku bo ciagle mialam wrazenie jakby lekarz czegos nie powiedzial. Prosze rowniez o informacje dotyczace jatrogennego uszkodznia,czy jest one bardzo powazne i jakie sa szanse na calkowite zagojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik histopatologiczny w tłumaczeniu polskim brzmi: Metaplazja (przekształcenie jeden tkanki w drugą) w śluzówkę żołądka z zapalenie rozlanym, przewlekłym, zaostrzonym pęcherzyka żółciowego. Czyli nowotworu się nie stwierdza. Co do uszkodzenia przewodu żółciowego o rokowaniach trudno mi powiedzieć nie znając szczegółów samego zabiegu (opis zabiegu). Prawdopodobnie jest to uszkodzenie niewielkiego stopnia (krótko ma być utrzymany dren) i najważniejsze w porę zaopatrzone (w czasie samego zabiegu zauważone i naprawione). Myślę, że wszystko powinno się bez problemów zagoić skoro lekarze uspakajają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×