Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stłuszczona wątroba po cholecystektomii laparoskopowej


Gość Anna z Chełma

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anna z Chełma

Jestem 2 tygodnie po cholecystektomii laparoskopowej. Z powodu bólów pod prawym podżebrzem i wyniku ALT( 76) dostałam skierowanie na kontrolne usg. Opis jest nastepujacy: Wątroba niepowiekszona, hyperechogeniczna, z cechami nierownomiernego stłuszczenia. Wokół loży po usunietym pęcherzyku nieregularny, hypodensyjny obszar odpowiadajacy prawidlowej tkance watrobowej na tle okolicznego stłuszczenia (mniej prawdopodobny naciek zapalny), w okolicy loży odbicia hyperechogeniczne (najprawdopodobniej szwy). Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śłedziona, nerki bez zmian. Mam kilka pytan: 1. Wczesniejsze usg robione miesiac temu (przez 2 roznych lekarzy) takiego stłuszczenia nie wykazywaly. Czy jest tutaj jakas pomyłka? O czym świadczy stłuszczenienie? Czy jest groźne? Czy jakos sie je leczy? Dodam, ze mam 26 lat i jestem szczupla. Przy wzroscie ok. 156 ważę 55 kg 2. Czy powinnam sie przejmować stwierdzeniem w nawiasie o nacieku zapalnym? Co to takiego i co go mogło ewentualnie spowodować? Czy byłyby jakies dodatkowe objawy np. podwyższona ciepłota ciała itp.? Czy o tym świadczy wlaśnie podniesiony ALT? Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Gdzie sie udac albo jakie leki przyjąć? Czy powinnam powtórzyć badanie usg? Jesli tak to kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Możliwe, że poprzedni lekarze nie zauważyli stłuszczenia wątroby, gdyż obraz stłuszczenia w badaniu USG jest dosyć subiektywny. Stłuszczenie wątroby jest dość naturalnym procesem zwyrodnienia wątroby występującym u dość dużej ilości osób. Duże ilości tłuszczów zawartych w organizmie odkłada się w komórkach wątrobowych. Jeśli proces nie jest bardzo zaawansowany praktycznie nie ma to wpływu na stan zdrowia. W przypadku zwyrodnienia wątroby można zastosować leki zwiększające regenerację komórek wątrobowych typu np.: Hepatil, Essentiale, Heparegen oraz dieta typu wątrobowego. Z tego tez powodu może być zwiększona w niewielkim stopniu aktywność enzymów wątrobowych. Jednak nie sugerowałbym się tym wynikiem, gdyż jest to wczesny okres pooperacyjny i wynik może być związany z przebytym zabiegiem (podrażnienie mechaniczne miąższu wątrobowego). Radzę wykonać kontrolę enzymatyczną dopiero 6 tygodni po zabiegu. Naciek zapalny to zapewne gojąca się tkanka po zabiegu (nic groźnego, za wcześnie od operacji na jakiekolwiek wnioski z tego badania). Ból może być spowodowany jeszcze stanem po przebytym zabiegu w skutek podrażnienia wnętrza jamy brzusznej oraz tkanek powłok ciała. Czasami bóle utrzymują się nawet i do miesiąca po operacji. Jeśli bóle nie ustąpią w przeciągu najbliższych 2-3 tygodni można ewentualnie powtórzyć USG jamy brzusznej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×