Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Chondropatia i pęknięcie łąkotki


Gość Marc.GL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 10 lat temu doznałam urazu kolana (upadek na kolano podczas biegu przez płotki). Kolano później dokuczało, ale dotychczasowi lekarze jakoś nie podjęli się leczenia. Latem tego roku, kiedy bol nagle mocno się nasilił trafiłam do lekarza, ktory na podstawie rezonansu sprzed 3 lat zrobił mi iniekcję z kwasu hialuronowego, skierował na zabiegi (laser i ultradźwięki) oraz do fizjoterapeuty. Regularnie ćwiczę i spotykam się z fizjoterapeutą, jednak na początku października bol nasilił się do tego stopnia, że problemem jest już nawet wstać z łózka, o poruszaniu się i zabawie z dzieckiem nie było mowy. Ortopeda skierował mnie na kolejny rezonans, a w międzyczasie na ból przepisał mi Zaldiar (tramadol+paracetamol). Jest to jedyny lek, po którym jestem w stanie się ruszać, chociaż bol i tak występuje, to znacznie mniejszy. Wcześniej brane leki przeciwbolowe nie pomagały (ibuprofen, paracetamol, naproksen, ketonal itp. - nie pomagały ani odrobinę). Dziś odebrałam wynik rezonansu: Chrząstka rzepki o nieznacznie nierównych zarysach w zakresie bocznej powierzchni stawowej, w zakresie przyśrodkowej powierzchni stawowej widoczny ubytek chrząstki ok. 5mm sięgający korowej warstwy podchrzęstnej - cechy chondropatii II/III stopnia. Typ rzepki wg Wiberga - II/III. Rzepka wysoko położona - chrząstka rzepki styka się z chrząstką kłykci udowych na odcinku ok. 2mm. Hypoplastyczny kłykieć przyśrodkowej kości udowej. Spłycony kąt zagłębienia m-kłykciowego do 158 st. W trzonie łąkotki przyśrodkowej widoczna horyzontalna szczelina pęknięcia sięgająca brzegu wolnego. Poza tym reszta prawidłowa - łąkotka boczna, więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne, przyczepy ścięgna mięśnia podkolanowego, struktura kostna kłykci udowych i piszczeli - bez zmian. Dół podkolanowy wolny, ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe, ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło rzepki w normie. Wizytę u ortopedy mam dopiero za miesiąc i w związku z tym proszę o nakierowanie co powinno się teraz z tym zrobić. Im więcej opinii tym lepiej, lekarzy też pewnie co najmniej dwoch odwiedzę... Z gory dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×