Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nawrót przepukliny pachwinowej po przeciwnej stronie


Gość Hector

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dokładnie (co do dnia) pół roku temu miałem operowaną przepuklinę pachwinową prawostronną z użyciem siatki. Operacja przebiegła bez problemów (była to stosunkowo mała przepuklina). Oczywiście stosowałem się do zaleceń lekarza, odstawiłem wszelkie ćwiczenia siłowe jak i treningi koszykówki (gram 10 lat). Generalnie nie ma nigdzie jednoznacznej odpowiedzi jaka jest szansa nawrotu przepukliny ale Z DRUGIEJ STRONY. Ponoć jest duża. Dlaczego ? Jak duża jest w moim przypadku ? Zawsze mięśnie brzucha miałem bardzo mocne i grube (tak powiedział mi lekarz robiąc mi kiedyś badanie USG). Siłowo ćwiczę tylko na drążku (nie używając tłoczni, zalecenie lekarza). Ostatnio będąc na treningu koszykówki po około godziny grania (na mniej więcej 70% możliwości) zaczęła mnie pobolewać lewa pachwina ale jakoś niżej bardziej od biodra jakby skurcz, niestety tego samego wieczoru miałem problem z zaśnięciem ponieważ ból promieniował na ... jądro wzdłuż nasieniowodu z lewej strony. Rano ból minął i jest wszystko w porządku. Czy mam powody do obaw ? P.s: czy mogło być to spowodowane za ciasną bielizną sportową? Od operacji sporo przytyłem i nie zdążyłem jeszcze zamienić wszystkiego na mięśnie. Gdy założyłem na drugi dzień bieliznę większą ból ustąpił. Nie mam zaparć, bólów brzucha czy podbrzusza. Z góry dziękuję za pomoc. (Mam 23 lata 173cm wzrostu i 80 kg wagi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Bez bezpośredniego badania nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytania. Częstotliwość pojawiania się przepukliny po drugiej stronie po operacji przepukliny pachwinowej jest bardzo niewielka i raczej występuje w poniżej 1% przypadków. Myślę, że nie ma się czym niepokoić i należy systematycznie wzmacniać mięśnie powłok brzusznych, bo to zapobiega występowaniu przepuklin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 1 % ? Przy jednej z wizyt, lekarz po badaniu (uciskał tylko brzuch) na to samo pytanie odpowiedział mi 60 %, nie wiem na ile chciał mnie *nastraszyć* żebym trzymał się jego zaleceń (podziałało : ) ) a na ile miał rację, czy to możliwe ? Mówimy oczywiście o stronie przeciwnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×