Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa a metoda McKenziego


Gość tadeuszklawik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość tadeuszklawik

Witam, od stycznia borykam się z bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból jest centralny o średnim natężeniu &#8211* tuż ponad pośladkami, czasami odczuwam pieczenie w tym miejscu i niżej. Neurolog nie stwierdził żadnych ubytków neurologicznych i zalecił leki oraz rehabilitację. Miałem też blokadę przykręgosłupową. W kwietniu miałem rmi tego odcinka: Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 &#8211* zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych - Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1, - Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1, - Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe, - Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych, - Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5, - Wysokość trzonów prawidłowa, - Stożek rdzenia prawidłowy, - Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm. Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej. Aktualnie lekarz rodzinny namawia mnie na rozpoczęcie terapii metodą McKenziego. Czy przy takich zmianach mogę ją podjąć, czy raczej nie jest ona wskazana? A może dać sobie spokój z rehabilitacją i raczej pomyśleć o operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

W tej sprawie najlepiej skonsultować się bezpośrednio z neurochirurgiem. Neurochirurg podejmie decyzję czy leczyć operacyjnie (raczej wykluczy ten wariant) czy też zachowawczo (rehabilitacja). Dopiero neurochirurg może w tej sprawie podjąć ostateczną decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2006 przydarzyło mi się wypadnięcie dysku L4/L5 i niedowład całej lewej nogi. Poradzono mi te ćwiczenia. Byłem na paru cwiczeniach w prywatnej klinice McKenziego w Poznaniu. Drogie - i nie skuteczne. Po nich cierpiałem jeszcze bardziej !!! Wypadnięcie dysku L4/L5 zoperował mi laparoskopowo (po wcześniejszej prywatnej wizycie u niego) prof. Słoniewski w Klinice Akademii Medycznej w Gdańsku Super specjalista !!! Wielkie dzięki panie Profesorze ! Dzięki Tobie uniknąłem poruszania się na wózku. Długa rehabilitacja, 3-krotne sanatorium rehabilitacyjne, ale już doszedłem do siebie, nic mi nie dolega : chodzę, jeżdżę rowerem, biegam, tańczę, ..... nawet uprawiam seks !!!!!! Przez okres 8 lat od operacji miałem atak rwy kulszowej w lewej nodze ( 2-krotnie). Ale po zażyciu kilku dawek Nimesilu lub Sirdaludu lub Debutiru okropny ból w odcinku od stawu biodrowego do kostki przechodzi. Chce dożyć 80-ki (a mam teraz 64) i cieszyć sięgromadką 6 wnuków !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Lucjanie, ja co prawda mam 12 lat mniej, ale też chciałbym w zdrowiu dożyć 80-tki i kilkoro wnuków. Na razie syn postarał się tylko o jednego i czasami głupio, że z powodu bólu nie mogę z nim pobawić się tak jakbym chciał. A na poważnie - pisze Pan, że był operowany przez prof. Słoniewskiego. Proszę o bliższe informacje - jakie szanse na dostanie się i jakie odczucia z pobytu w szpitalu i po. Interesuje mnie to ponieważ mieszkam w Słupsku i słyszałem o tym lekarzu różne opinie. Natomiast po raz pierwszy spotykam się z osobą przez niego operowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja to ostateczność. Należy zawsze wyczerpać wszystkie możliwości leczenia zachowawczego. Jest wiele takich metod: McKenzie, Mulligan, Kaltenborn itp. Dopiero jeśli to nie przyniesie poprawy, powinno rozważyć się leczenie operacyjne. A porady można szukać zarówno u lekarzy, jak i fizjoterapeutów (tych certyfikowanych, nie u samouków, dla własnego dobra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×