Dodatkowa śledziona - czy trzeba ja usunąć?

użytkownik
Jadwiga z Krakowa

Ostatnio podczas TK jamy brzusznej i miednicy wyszło mi, że mam dodatkową śledzionę. A konkretniej " w okolicy dolnej części śledziony od strony wnęki obecna struktura o średnicy do 12mm, najpewniej dodatkowa śledziona". Czy taka "dodatkową" śledzionę należy usunąć? Czy ona w ogóle ma jakikolwiek wpływ na organizm? Czy "dodatkowa" śledziona często występuje?

Reklama
użytkownik
stapler

Nie należy z tym nic robić. Nie ma ona praktycznie żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowa śledziona to tylko taki odłam anatomiczny, wariant normy. Występuje bardzo często, bo u około 10-20% ludzi.

użytkownik
marta

Nie zgadzam sie do konca ze nie nalezy nic z tym robic, poniewaz ja posiadam drugą śledzione i ona cały czas stopniowo sie powieksza i to przeszkadza dlatego uwazam czy ze jej usuniecie zalezy od konkretnej osoby i lekarza. prawdopodobnie będe miała zabieg.

użytkownik
Zoska21

Mam obecnie 21 lat ponad rok temu wykryto u mnie dodatkową śledzione 10mm troszke mnie to zaniepokoiło gdyż będąc u lekarza z wynikami on nie wiedział co powiedzieć i kazał mi przyjść za 2 dni a on w tym czasie się dowie co z tym należy zrobić. Kiedy przyszłam to dowiedziałam się że narazie nic z tym nie musze zrobić gdyż
- nie jestem małym dzieckiem ani osobą starszą
- nie posiadam żadnych objawów
No więc nic z tym nie robiłam , dziś po ponad roku musze iść zrobić kolejne badanie USG jamy brzusznej czy aby nic więcej nie dorosło bo na jednej się nie kończy a można mieć do 20 ( tylko gdzie to ma się zmieścić ) a od jakiegoś czasu kiedy bardzo się denerwuje lub za długo leże na lewym boku to mnie boli. Do jakiego lekarza ( w tej dziedzinie ) mam się udać żeby mi konkretnie doradził co i jak. Dodatkowa śledziona to wada śledziony macierzystej a jak coś ma wade to nie działa sprawnie i moze prowadzić do różnych powikłań a śledziona to wazny element w naszym organiżmie.

użytkownik
Mosia

Mi dziś wykryto drugą śledzione 15mm i do tego mam bardzo mocne bóle czy mam coś z tym robic????

użytkownik
aaa

Dziś u mnie tez wykrywto dodatkową śledzionę, 15 mm, ale PODOBNO to normalne i nic mam z tym nie robić

użytkownik
ma?A

Tez dzis mialam robione usg i tez mam ta dodatkowa sledzione 13 mm.... musze udac sie do lekarza innego i dowiedziec sie co on o tym sadzi... a ponadto to mam w szyjce pecherzyka zolciowego jakies zastawki czy cos...

użytkownik
iizz

Ja mam 23 i też dziś u mnie wykryli ze mam dwie dodatkowe śledziony, jedna 12mm, a druga 15mm, a poza tym mam jeszcze naczyniaka wątroby 20/12mm i żyje. Moim zdaniem wystarczy chodzić na kontrole czy się nic nie powiększa jeśli jest wszystko ok to OK i zostawić to w spokoju, lepiej nie ruszać chyba ze w bardzo krótkim czasie zacznie znacznie rosnąć to należy wtedy iść do lekarza

użytkownik
urr

Witam mam 32 lata i rowniez dowiedzialem sie pare dni temu o 2-ej sledzionie 13mm.okazuje sie ze jest super wyniki idealne,ale czesto te okolice w ciele mnie bola...

użytkownik
szesnastolatka

Ja mam 16 lat.
Przy kontrolnym usg jamy brzusznej stwierdzono najpierw ze mam 3 nerki .Lecz na wyniku badania napisano ze jest podobieństwo drugiej śledzony o wymiarach 4x2 CM !(według mnie to pokaźna sztuka)a śledziona *główna* jest o wym. 13 cm.. przy drugim usg wykryto ze śledziona *główna* ma wym.113/49MM a dodatkowa 65/18mm ..nie wiem co to oznacza ale czuje się trochę jak mutant nawet jeśli to dotyka większość to i tak mam wrażenie wyjątkowości..Mam dolegliwości stawowe lecz po długim leczeniu nie mogą się dowiedzieć jaką mam chorobę.. mam także kłopoty z zatokami jestem ciągle w trakcie diagnozy ..przepraszam za moja potoczność ale nie znam fachowego języka.. Pozdrawiam wszystkich *odmieńców* w pozytywnym tego słowa znaczeniu:D

użytkownik
aniakul

JMam 29 lat i też mam drugą śledzionę ... od chyba 15 lat i prawie o niej zapomniałam:) nie sprawdzałam na usg czy urosła ,ale chyba nic mi nie jest skoro tyle czasu już ją mam, niedawno urodziłam córeczkę i wszystko jest dobrze:) także głowa do góry z dodatkową śledzioną można żyć :) pozdrawiam

użytkownik
Małgorzata

Ja mam 35 lat i też mam 2 śledziony.Mniejsza ma średnicę 2 cm.Nigdy nie odczuwałam dolegliwości z tego powodu:)

użytkownik
BASIA

Ja tez dziś się dowiedziałam że mam druga śledzionę wielkości 16 mm. Podejrzewano u mnie guż nerki a okazało sie że to zupełnie co innego. Jednak cieszę się z tego faktu, wolę śledzionę niż guz nerki.

użytkownik
aga

To tak zwana śledziona satelitarna i to taka uroda :)

użytkownik
MAGDA

Moja córeczka ma 3 latka i znaleziono u niej drugą śledzione