Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dieta po ostrym zapaleniu trzustki


Gość tomas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie zwiazne z ostrym zapaleniem trzustki mam 22 lata i 2 miesiace temu przeszedlem ozt !!ciezka sprawa spalone 37% organu do tej pory praktycznie codziennie bole brzucha nerek pluc itp scisla dieta antybiotyki Creon 40000 !! moje pytanie brzmi czy jest jeszcze kiedy kolwiek mozliwosc spozywania alkoholu jedzenia ciezkich potraw czy poprosty koniec ze wszystkim i kaplica czytam rozne opinie ludzi duzo ich sie zbiega ale potrzebuje wiedziec od specjalisty pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Wszystko zależy w jakim stopniu dojdzie do regeneracji choć częściowej trzustki z biegiem czasu. Jeśli będzie Pan mógł odstawić bez pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości suplementacji enzymów trzustkowych (Kreon) i nie wystąpi u Pana cukrzyca to możliwe, że okaże się niepotrzebne ścisłe utrzymywanie diety i ścisły zakaz spożywania alkoholu. Najlepiej, aby dalszym prowadzeniem Pana zajął się gastroenterolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ponad rok po przebytem OZT i jestem mniej więcej w tym samym wieku co Ty. Mój stan był bardzo ciężki, 40 dni w szpitalu, rozległała martwica trzustki, torbiele i wiele innych powikłań. Na szczęście udało mi się wybronić przed cukrzycą, choć cukry na czczo mam zawsze minimalnie podwyższone. Po wyjściu ze szpitala przez kilkanaście tygodni byłem na bardzo ścisłej diecie, dopiero z biegiem czasu zacząłem wprowadzać nowe produkty. Obecnie mogę pozwolić sobie na wszystko w rozsądnych ilościach. Cały czas biore Kreon 25000. Mimo że organizm nie daje żadnych negatywnych objawów zrezygnowałem całkowicie z produktów tłustych i smażonych. Wyjątkiem są jakieś święta, wesela itp. Polecam zaopatrzyć się w parowar i grill elektryczny :) Jem wszystkie warzywa, owoce, czasami słodycze, z fast foodów pizze bez sera :) Da się z tym żyć na całkiem fajnym poziomie. Jeżeli chodzi o alkohol to polecam całkowicie z niego zrezygnować !! Ja od roku nie pije żadnego alkoholu (od święta Lech free), i uważam że to dzięki temu nie mam żadnych dolegliwości z strony trzustki i układu pokarmowego. Jeżeli już raz przeszedłeś OZT to jest duża szansa że jak będziesz pił to znowu Cie to spotka. Może raz, drugi, czterdziesty CI sie uda, ale w końcu trzustka da znowu znać że nie lubi alkoholu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamieni nie miałem, z alkoholem też jakoś nigdy nie przeginałem. Wódka okazjonalnie, częściej piwo, większe ilości alkoholu sporadycznie. Lekarze, których spotkałem zgodnie mówią że na trzustke najgorsze jest piwo .. Jedynie do czego można by się przyczepić to dieta. Jako, że studiowałem i pracowałem często jadłem jakieś śmieciowe jedzenie, no i bardzo lubiłem ostre przyprawy. Do tego w pracy zacząłem popalać papierosy. Wcześniej nigdy nie miałem żadnych problemów zdrowotnych, trzustka nigdy mnie nie bolała. Aż jednego dnia, po dość tłustym posiłku pojawiły się silne bóle brzucha. No i w szpitalu stwierdzono że to OZT, o bardzo ciężkim przebiegu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×