Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Skrośne pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej


Gość ossi_cw

Rekomendowane odpowiedzi

Opis przebiegu leczenia urazu stawu kolanowego Będę stosował termin LEKARZ 1 i LEKARZ 2 - wizyty u dwóch różnych lekarzu specjalistów z dziedziny ortopedii. Będę stosował nazwę MR1 i MR2 &#8211* jako badanie rezonansu magnetycznego 1 i 2 W końcu stycznia 2013 uległem wypadkowi komunikacyjnemu. Zostałem potrącony przez samochód osobowy. W trakcie wykonywania manewru cofania prowadzący pojazd uderzył mnie zderzakiem auta w kolano. Po około 15 minutach kolano spuchło i miałem problem z chodzeniem. Udałem się do szpitala na SOR. Tam wykonano mi RTG, oraz TK usunięto płyny z kolana. Stwierdzono złamanie kłykcia bocznego piszczeli pierwszego stopnia Schatzkera. Decyzją lekarza noga poszła w gips na 6 tygodni. Po zdjęciu gipsu następnym etapem była rehabilitacja . Po osiągnięciu stanu gdzie przestałem poruszać się bez kuli i zacząłem odczuwać dość uciążliwe bóle i cofanie się kolana do tyłu. Zaniepokojony takim stanem, postanowiłem wykonać pierwszy MR(maj 2013 &#8211* 5miesięcy od wypadku) i z wynikiem badania udać się do uznanego ortopedy w celu konsultacji i dalszego leczenia. Opis radiologa potwierdził złamanie oraz dodatkowo cytuję &#8211* &#8222*Współistniejące częściowe zerwania więzadła łąkotkowo-strzałkowego oraz ścięgna mięśnia podkolanowego. Chondropatia I stopnia chrząstki stawowej pokrywającej kłykieć przyśrodkowy kości udowej i piszczelowej.&#8221* Lekarz ortopeda(LEKARZ 1) zalecił wykonanie artroskopii, oczywiście bez żadnych sprzeciwów poddałem się zabiegowi(czerwiec 2013). Był to zabieg w systemie jednodniowym , w wypisie napisane mam cytuję: &#8222* ROZPOZNANIE- Pourazowe zmiany zwyrodnieniowe z chondromolacją III stopnia kłykcia przyśrodkowego i bloczka kości udowej oraz uszkodzeniem więzadła krzyżowego tylnego do chondro protekcji dostawowej. KOD ICD-10 M17.3 ZASTOSOWANE LECZENIE - Artroskopowe wyrównanie nierówności chrząstki i rekonstrukcja obszarów ubytków chrząstki metoda mikrozłamań stawu kolanowego lewego.&#8221* LEKARZ 1 po zabiegu stwierdził że nie potrafi mi pomóc, to co mógł to zrobił. Oczywiście ponowna rehabilitacja w okresie wakacyjnym , oraz ćwiczenia zalecane w domu przez rehabilitanta. Minęły wakacje okazuje się że nie mogę wyprostować nogi i kolano na nierównym podłożu ucieka mi do tyłu, oraz jest zanik mięśnia czworogłowego uda(miesiąc wrzesień 2013). Zdesperowany zacząłem poszukiwać klinik i lekarzy specjalistów z dziedziny ortopedii specjalizujących się w stawach kolanowych z mojego województwa. Dostałem namiar na LEKARZA2 od rehabilitanta który dwukrotnie stawiał mnie na nogi, więc bez namysłu udałem się do LEKARZA2, z cała historią i badaniami. Na konsultacji i po przeanalizowaniu tylko dokumentacji pisemnej, LEKARZ 2 zlecił wykonanie MR i RTG by sprawdzić stan stawu kolanowego po zabiegu artroskopii. Wykonałem zalecone badania (grudzień2013) i udałem się do pana LEKARZA2 z wynikami. Opis drugiego MR cytuję: &#8222*Stan po schavingu tej chrząstki(06/2013) &#8211* artroskopia. Skrośne pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Łąkotka boczna prawidłowa. ACL i PCL , bez zmian urazowych. Więzadła poboczne kolana, ścięgno m. dwugłowego uda i m. podkolanowego oraz pasmo biodrowo-piszczelowe w normie. Staw Rzepkowo udowy prawidłowy. Ścięgno m. czworogłowego uda i więzadło rzepki w normie. Ślad płynu w zachyłku nadrzepkowym.&#8221* LEKARZ 2 po przeanalizowaniu tylko opisu radiologa bez odtworzenia badania MR stwierdził , że jest uszkodzona łąkotka i trzeba ją usunąć metodą artroskopii i że nie są uszkodzone więzadła. Mam skierowanie na zabieg w grudniu 2014 z NFZ i postanowiłem zadziałać jeszcze w tym kierunku, bo mam wrażenie że coś nie gra. Więc udałem się z badaniem MR2 do LEKARZA 1 , by wydał opinię co do stanu mojego kolana, chciałbym zaznaczyć , że jest to jeden lekarz co tylko odtwarza płytę z badań MR w województwie. Wizyta u LEKARZA 1 była 12.04.2013 czyli wczoraj i jakie moje było zdziwienie co usłyszałem że mam więzadła tylne krzyżowe sprawne ,ale mam uszkodzone przednie ACL i co do usunięcia łąkotki , to nie musi to być konieczne, bo badanie Rezonansu Magnetycznego może coś zakłamać . Oczywiście widział LEKARZ 1 swój wypis z artroskopii płytę MR1 i MR2. Nie podważam sprzecznych diagnoz LEKARZA 1 i LEKARZA2 tylko nasuwa mi się jedno pytanie co mam teraz zrobić? Kolano boli mnie od wewnętrznej strony, cofa się na nierównym podłożu, zaczynam odczuwać w nodze jak by była częściowo znieczulona ,udo nie pracuje ,czasami bezwiednie jak skręcę tułowiem noga w kolanie zaboli, mam także brak wyprostu co zostało ustalone w sanatorium gdzie odbywałem 3 tygodniową rehabilitację bez efektów jeżeli chodzi o mięsień uda &#8211* brak podjęcia pracy mięśnia udowego. Jeżeli są specjaliści niech wypowiedzą się na forum jakie mam podjąć kroków stosunku do mojego schorzenia i czy w czasie jest to już pogrzebane. Proszę o porady . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×