Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dziedziczność raka jelita grubego


Gość Ewa 21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie Chciałam się dowiedzieć czy rak jelita grubego jest genetyczny czy wpływają na niego inne czynniki? Mam 21 lat 3 lata temu dowiedziałam się o chorobie mamy był to rak jelita grubego już 3 stopnia niestety rok temu zmarła mając 41 lat , zauważyłam że tego typu nowotwór, jest ciężko wykrywalny ponieważ mamę leczyli 8 lat na wrzody , pielęgniarka z Caritasu powiedziała mi że ten nowotwór może być genetyczny boję się ponieważ od bardzo dłuższego czasu mam problem z brzuchem, między innymi problem z wypróżnianiem czasami trwa to tydzień, załatwianie się jasną krwią brzuch jest tak jakby spuchły odczuwam ból kiedy próbuje go rozmasować mam wrażenie że jakby wszystko w nim stało, zatwardzenia i zdarzają się biegunki, lecz przyznam że od śmierci mamy leczę się psychiatrycznie na depresje dwubiegunową czy ona może być przyczyną tego bólu i zastoju jelit ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Rak jelita grubego ma podłoże i genetyczne i środowiskowe. Aby konkretnie odpowiedzieć na to pytanie czy wszystko jest w porządku z Pani jelitami najlepiej byłoby wykonać kolonoskopię. Radzę w tej sprawie skonsultować się najlepiej z gastroenterologiem. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że leki przeciwdepresyjne często zaburzają znacznie pracę jelit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×