Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma ductale


Gość Daga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,bardzo proszę o wytłumaczenie wyników mojej mamy-ma raka piersi,jest po odjęciu piersi wraz z węzłami chłonnymi.Otrzymałyśmy dzisiaj wyniki badania histopatologicznego ale nie rozumiem co oznaczają : Rodzaj materiału : Guz piersi prawej z miąższem Rozpoznanie hist. : Badanie parafinowe - Carcinoma ductale invasivum G2 Bloom 6 pkt. Zmiana średnicy 11 mm. Receptory w toku. I drugie badanie : Rodzaj materiału : sutek prawy + węzły pachy. Rozpoznanie kliniczne : Ca mammae dex. Rozpoznanie hist. : Sutek (z okolicy loży po wycięciu zmiany) - Drobne,około 2 mm ognisko carcinoma ductale *in situ*. Część dalsza - Dysplasia benigna mammae. Węzły chłonne - Lymphonodulitis reactiva sine neoplasmate 0/13. Będę wdzięczna za odpowiedź.Bardzo się martwimy a nie bardzo rozumiem co to oznacza i co dalej trzeba robić.Czekam na odpowiedź,mam nadzieję,że będzie szybko.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

in situ - to przed inwazyjny -dobra wiadomość 0/13 - zero zajętych węzłów chłonnych komórkami nowotworowymi na 13 badanych - bardzo dobra wiadomość G2 -pośrednia złośliwość- (w skali jest - G1, G2,G3)- oceniane komórki pod mikroskopem Bloom -6 pkt wpisz w gogle i się dowiesz :) Zmiana miała 11 mm ale tylko 2 mm było rakiem Receptory zdecydują o dalszym przebiegu i rodzaju leczenia Ogólnie przy raku ustala się: sakla TNM (gogle-patrz), złośliwość komórek pod mikroskopem -G1,G2,G3, stan receptorów oraz HER Można zrobić też badanie genetyczne w poradni genetycznej np. w Centrum Onkologii w Warszawie na Ursynowie w kierunku obecności zmutowanych genów BRCA1, BRCA2 Twoja mama ma duże szansę całkowitego wyleczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.Są już wyniki receptorów,więc proszę o wyjaśnienie ich. Receptory estrogenowe (-) Receptory progesteronowe 3+4=7/8 pkt. Her-2/neu 2 + Badania immunohistochemiczne Ki67 (+) w 3% komórek Bardzo proszę mi wytłumaczyć co oznaczają te wyniki,dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tajemniczym Ki 67 wiem tyle, że przy pacjentkach hormonozależnych, gdy Ki 67 jest niskie można poprzestać na hormonoterapii (nie podawać już chemii) natomiast przy wysokim Ki 67 należy oprócz hormonoterapii koniecznie dać chemię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że rak, ale bardzo proszę o dokładne wyjaśnienie opisu wyników z guzka piersi. Histopatologia: Carcinoma ductale G2. pT1bNx. Wynik badań imunohistochem.: Her2&#8221*+1&#8221*. Estrogen&#8211*odczyn dodatni w 80% komórek nowotworowych. Progesteron&#8211*odczyn dodatni w 70% komórek nowotworowych Ki 67&#8211*dodatni odczyn jądrowy w 5% komórek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×