Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Odbarczenie przy udarze mózgu z obrzękiem


Gość Wiola

Rekomendowane odpowiedzi

Mój 29 letni brat w lipcu 2013 r. przeszedł niedokrwienny, lewostronny udar mózgu z tzw. złośliwym obrzękiem. Do szpitala trafił w bardzo krytycznym stanie (zbyt późno - po ok 14-16 godz. od wystąpienia udaru). Na leczenie farmakologiczne było już za późno. Lekarze nam powiedzieli, że jedyne co można w takim stanie zrobić, by dać jakąkolwiek szansę na przeżycie mojemu bratu, to odbarczenie mózgu. Zabieg został wykonany. Mój brat przeżył, choć rokowania były niepocieszające (uszkodzona duża cześć mózgu). Po prawie trzech tygodniach pobytu na oddziale neurochirurgicznym został przeniesiony na oddział neurologii - najpierw OIOM, potem normalny oddział, by w końcu trafić na rehabilitację. Po 5 miesiącach pobytu w szpitalu został wypisany do domu, w stanie *ogólnie dobrym* (zapis w wypisie) - bez diagnozy co było, czy też mogło być przyczyną udaru, z kilkoma skierowaniami do różnych specjalistów - w celu kontynuowania leczenia i rehabilitacji oraz bez kości w głowie po wykonanym uprzednio zabiegu odbarczenia. W wypisie ze szpitala nie zamieszczona została informacja, kiedy kość po zabiegu odbarczenia powinna zostać wstawiona (czy też kiedy powinien zostać wstawiony implant). W dniu wypisu mojego brata ze szpitala lekarz prowadząca powiedziała nam, by najlepiej już w styczniu zadzwonić na oddział, na którym odbarczenie zostało przeprowadzone, w celu umówienia terminu wykonania plastyki. Zadaliśmy jej wtedy pytanie, czy rzeczywiście jest to właściwy moment - jak to się ma do stanu mózgu mojego brata. Tomografia, którą szpital wykonał przed jego wypisem (w ostatnich dniach listopada) wykazała, że obrzęk mózgu - mimo że się znacznie zmniejszył - nadal jest i że dopiero teraz rozpoczął się proces gojenia. Nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi. Próbowaliśmy dowiadywać się w tej sprawie u innych specjalistów. Z ich odpowiedzi wynika, że ze wstawieniem kości, póki jest obrzęk, lepiej się nie spieszyć. Że lepiej jeszcze poczekać, aż stopień gojenia będzie bardziej zaawansowany. W tym wszystkim jest druga strona medalu. Brak kości powoduje, że bardziej trzeba uważać na ochronę głowy przed jakimikolwiek urazami. Z lewej strony głowy warstwę ochronną stanowi jedynie skóra. Bardzo proszę o informację, kiedy najlepiej przeprowadzić wstawienie kości. Czy oprócz wyżej opisanych przeze mnie wątpliwości istnieją inne przesłanki, które mają wpływ na termin wykonania tego zabiegu (na jego niezwłoczne wykonanie, czy też odłożenie w czasie). W tym momencie mój brat przebywa w domu. Zapisaliśmy go do przychodni neurologicznej, kardiologicznej , rehabilitacyjnej. ... Mieszkamy na wsi, zatem do każdego z w/w specjalistów musimy go dowozić do odległego o 15 km miasta. Dodam, że w chwili obecnej mój brat, mimo niedowładu prawostronnego, umie już chodzić (choć nie jest to jeszcze sprawny chód) , wykonać wokół siebie podstawowe czynności. Odzyskał pamięć, choć zdarza się, że nie wszystko jeszcze rozumie (najgorzej jest z mową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×