Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Niedoczynność tarczycy i Euthyrox przed scyntygrafią


Gość Jula

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem kilka dni po usunięciu tarczycy z powodu guzka- raka brodawkowatego. Scyntygrafię ambulatoryjnie 3 dni (choć 100 km od szpitala) mam 6 tygodni po operacji. Od 2 dni źle się czuję, słabiutka, kołowata, szybki rytm serca, niedosypiam z powodu złego samopoczucia, niedoczynność pooperacyjna stwierdzona przy wypisie ze szpitala, (w dodatku silnie się często pocę - być może z przekwitania?). Wcześniej przed operacją i ogólnie hormony były w porządku, mimo nadwagi. Czy taki stan jest normalny, nie zagraża życiu, spowodowany niedoczynnością, wytrzymam lub powinnam wytrzymać do scyntygrafii? A może dłużej do radiojodowania leczniczego trzeba być bez leków? Czy mogę jakoś wzmocnić, brać leki na serce, na które od niedawna zaczęłam odczuwać? Czy scyntygrafia powinna być wcześniej (do 30 dni od operacji), czy negatywnie zaważyć może na powodzeniu leczenia? Czy powinnam brać Eutyrox 50 (25?) do jakiego okresu czasu przed scyntygrafią? Czy raczej nie powinnam go zażywać przed scyntygrafią? Po jakim czasie po scyntygrafii powinno być (i powinnam się spodziewać) dla dobra leczenia potrzebne u mnie radiojodowanie lecznicze? W jakich ewentualnie przypadkach nie stosuje się po scyntygrafii leczenia radiojodem (chyba J131) i dlaczego? Mam skierowanie do endokrynologa dane przy wypisie. Dodam, że późne terminy wizyt u endokrynologa, więc nie wiem czy ma sens czekać na wizytę, czy do internisty po Eutyrox... Co dalej mam robić? Nie wiem, czy i jak się przygotować do scyntygrafii (?), bo powiedziano, że wówczas się wszystkiego dowiem. Nieco kiedyś słyszałam coś o diecie przed czy po scyntygrafii, wyrzucaniu ubrań, więc jedno czy kilka jakichś ubrań zabrać, itp.? Jakie rady? Bardzo proszę o podpowiedź, co w ogóle w przypadku raka powinno się wykonać najpierw : czy leczenie radioaktywnym jodem, a potem scyntygrafię, czy najpierw scyntygrafia a później radiojodowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lek. Jacek Ławnicki

Witam! Tłumaczenie rozpoznania brzmi: Fragmenty gruczolaka cewkowego z dysplazją małego stopnia. Jest to zmiana łagodna. Niemniej jednak należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×