Refluks żółciowy, jakie przyczyny i leczenie?

u?ytkownik
Pola

Witam! mam stwierdzony refluks żółciowy. Dopiero od poł roku się z tym męczę. Bardzo bym prosila o diete. Tylko co można jeśc, co nie powinno mi zaszkodzić. Zazwyczaj na forach ludzie piszą czego nie można. Tracę nadzieję że to można wyleczyc albo podleczyć. Jestem tylko ciekawa czy w przyszlosci bede miala powazniejsze problemy i czy muszę brak leki przez cale zycie?!

Reklama
u?ytkownik
agnieszka

Hej Pola! A jakie leki bierzesz? Co do diety to przede wszystkim nie wolno jeść smażonego, tłustego i słodkiego (placki, ciasta, ciastka, ogólnie pieczone) - ale to już pewnie wiesz. Ogólnie trzeba unikać produktów pobudzających wydzielanie żółci.
Unikaj też herbaty i kawy, ja czsem piję słabą z mlekiem. Najlepiej jeść 5-6 małych posiłków dziennie, ostatni 3godz. przed snem. Jeśli bardzo chudniesz możesz kupić sobie odżywkę np Ensure - jest wysokokaloryczna i bardzo pomaga utrzymać wagę.

Możesz jeść: wszystko co gotowane, zupy, kompoty, grysiki, owsianki (mogą być na chudym mleku - chociaż niektórym mleko szkodzi), kisiele. Pieczywo nie może być świeże. Chude wędliny, chude serki białe, grzanki, troszkę masła nie powinno zaszkodzić, jajecznice i omlety na parze, niskosłodzone dżemy, jak mi się coś jeszcze przypomni to Ci napiszę

Ja żółć w żoładku miałam stwierdzoną trzy lata temu, zapalenie żółciowe żoładka leczę od października tego roku.(wcześniej żółć nie robiła szkód) Biorę leki: polprazol 2x20 lub rano 40, wieczorem 20, proursan, debretin i leki rozkurczowe - meteospasmyl lub 3x2 Nospa.

Ogólnie jest ciut lepiej, ale i tak cały czas czuję, że żoładek jest **spuchnięty*
Często boli mnie brzuch i zdarzają mi się też biegunki :(

Powiem szczerze, że powoli tracę nadzieję, że się z tego wyleczę :(
Myślę o **antydepresantach** bo już czasem nie mam do tego siły :***(

u?ytkownik
Jola

Na żółć w żołądku i silne bóle głowy biorę bioprazol,mi pomogło.

u?ytkownik
ona_wi

Ja mecze sie juz ta straszna choroba 7 lat ,u mnie jest mechaniczna,cos tam sie nie domyka i zolc wplywa do zoladka....jak sie czuje ? same wiecie,podobno stalo sie tak przez alkohol,najsmieszniejsze jest to ze nigdy codziennie nie pilam,owszem zdarzyly sie weekendy ale za to ostro i to wystarczylo.....biore metoclopramide i jakos do tej pory bylo wzglednie,ostatnio odstawilam bo mialam silne skutki uboczne,drzenie calego ciala,odrzucilam to mdlosci powrocily,i tak zle i tak niedobrze......musze sie pomeczyc kilka tygodni i sprobuje wrocic do leku,na razie jak mam straszne mdlosci probuje to zwymiotowac.....powoli sie poddaje i nie chce juz tak dalej zyc a jak wy sobie dajecie rade??
ps.niestety choroba jest nie uleczalna

u?ytkownik
ona_wi

To jeszcze ja.....dziewczyny napiszcie jak sobie radzicie z ta choroba ,wspolnie moze cos wymyslimy jak z tym zyc.......

u?ytkownik
Ula

Ja mam silne zarzucanie żółcią, co wyszło mi podczas badania bilitec 2000. Tydzień temu wróciłam ze szpitala, gdzie miałam być operowana laparoskopowo, ale zrezygnowano, bo jak się okazało musieliby mi wyciąć część żołądka a na to jestem za młoda. Męczę się już z 6 lat. W tej chwili biorę 2x controloc 40 i 2x ursofalk. Na razie nie widzę poprawy. Najgorsze jest to,że trudno mi być na diecie ze względu na mój tryb życia, ale coś mi się zdaje, że będę musiała!

u?ytkownik
d

Tez mam refluks zolciowy, bylam u 3 gastrologow. 1 przepisal mase lekow po ktorych czylam sie masakrycznie, 2 powiedzial ze mam sie nie stresowac i lepiej odzywiac- dzieki za rade ! pf- a trzeci wyslal mnie do neurologa.
Raz w tygodniu wyjety dzien z zycia. Bol glowy nie do zniesienia przy tym mam. Zygam jak kot :((( Czy ktos sie wogole z tego wyleczyl?
piję boldo od 2 tygodni. Niby troche lepiej. Ale raz mnie w trakcie zlapal ostry atak :/

u?ytkownik
d

A gdziemoza sie przebadac tym biliteckiem? czy jakos tak to sie nazywa. i czy ktokolwiek sie z tego wyleczył?????????????

u?ytkownik
Ania

Witam
Jestem lekarzem, co prawda nie gastrologiem, ale sama mam czasami objawy refluksu. Nie diagnozowałam go, choć normalnie powinno się zrobic gastroskopię i pH-metrię. W poprzedniej gastroskopii wykryto mi przepuklinę rozworu przełykowego.Zażywałam na początku Lanzoprazol (Controloc albo Panzol) 40mg rano, Ranigast 150mg na noc, Ulgastrin-jak zalecał producent i Metoclopramid 10mg przed kazdym posiłkiem i snem(maks 4razy dziennie). Po kilku dniach ustąpił. Pewnie dlatego, że mam czynnościowe zaburzenia odźwiernika, jako berbeć miałam zwężenie, może po latach się jakaś dysfunkcja zrobiła, szczególnie, że jem dość niezdrowo. Ale jeśli ktoś ma refluks z przyczyn anomalii anatomicznych albo nadprodukcji żółci to trzeba to diagnozować, bo na własną rękę skutecznie nie wyleczymy, lecząc skutki a nie przyczynę.
Ursofalk- dopiero po diagnostyce. W czasie terapii - zero kawy, alkoholu, papierosów, tłustych i smażonych potraw.
Pozdrawiam

u?ytkownik
ona_wi

Pozdrawiam wszystkich meczacych sie z zolcia.......jak czytam jak ludzie narzekaja na wrzody to smiac mi sie chce i wszystko bym dala zeby miec wrzody zamiast zolci.....d, ten drugi gastrolog chyba ci jeszcze najlepiej doradzil,ja zmienilam swoje zycie o 180 s ,odrzucilam leki(mam skutki uboczne do dzis)uwazam co jem,odeszlam od meza psychopaty przez ktorego wpadalam juz po malu w nerwice,nie powiem ze jest super ale jakos ciagne,zmuszam wymioty co kilka dni,jem malutkie porcje,czasami pomaga (wiem glupio brzmi)gorzka bezkofeinowa czarna kawa,,,,,zyc trzeba dalej

u?ytkownik
Romek

Powinni wszczepiać spowrotem to ustrojstwo, niby nie potrzebny wszystko po miesiącu będzie po staremu (taką regułkę w jakimś żenującym podręczniku ktoś wklepał kilkaset lat temu za pewne). A co się dzieje po usunięciu to w wielu przypadkach doszczętne zniszczenie komfortu życia.

u?ytkownik
Piotr

Moi kochani ja miałem to samo schudłem 10kg a wszystko zaczęło się od od nadużywania alkoholu, nie właściwej diety (fast-foody, duzo cukru) no i przede wszystkim stres... męczyłem się z tym 5 lat...byłem nawet u psychiatry brałem leki antydepresyjne ale to nie rozwiązało sprawy... tylko trochę mnie wyciszyło...byłem wymęczony, wykończony długotrwałymi problemami z żołądkiem aż pewnego razu na strychu u św. pamięci mojego dziadka gdy sprzątałem jego pokój znalazłem specyfik o nazwie mumijo...i 2 woreczki z suszonymi pestkami dyni...poczytałem dokładnie o mumijo bo mnie strasznie ta substancja zaciekawiła i zaczełem stosować oczywiście dieta bez cukru, tłuszczy, alkoholu, kawy, herbaty itp... jadłem też dużo tej łuskanej dyni podobno niszczy pasożyty które mogę powodować refluks u człowieka oczywiście mumijo też zabija wszelkie grzyby, pasożyty itd... płakać mi się chce bo uwierzcie mi ale po miesiącu czułem się jak nowo narodzony... lepiej spałem miałem piękne myśli i nie czułem dyskonfortu w żołądku...cały czas wierzę że jakaś magiczna siła pomogła mi sie z tego paskudztwa wyleczyć. Ale to nie wszystko przede wszystkim musicie wszyscy przestać żyć w grzechu i naprawcie wszelkie stosunki z bliźnimi. Pijcie mumijo to nie jest dobre w smaku ale pomaga poczytajcie sobie o tym i jak coś to piszcie do mnie podam wam cenne wskazówki jak się wyleczyć co stosować czego unikać itd... Trzymajcie się ciepło i z dala od cukru a będzie dobrze *)

u?ytkownik
Agnieszka.

Niestety, ja także męczę się z refluxem. Kiedy zjem troszkę więcej wszystko stoi mi w gardle i zaraz zaczyna mnie bolec głowa. Najgorzej jest, gdy zjem cokolwiek wieczorem, wtedy rano murowany ból głowy i wymioty. Wszyscy mówią, że to migrena. Pomaga mi na to tylko lek o nazwie Solpadeine, ale nie moge tego dużo brać. Bardzo lubię słodycze i nie potrafię sobie czasem ich odmówić, pije też kawę, ale tę z dodatkiem cykorii. Jestem po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Nie daję rady z tymi bólami głowy. Co zrobić, aby pozbyć się tego?

u?ytkownik
aga

Choruję na refluks żółciowy od 2008r ale dopiero od roku mam nasilone objawy i biorę leki, ostatnio od tygodnie mam potworne mdłości, już nie daję sobie z tym rady, do tego pobolewa mnie cały czas pęcherzyk żółciowy (3x usg ok) na ostatnim wyszło, że pecherzyk pusty o bkurczony o pogrubialych ściankach, do tego ostatni wynik bilirubiny to 39,5 (norma do 20,5)
maił ktoś podobnie? ja juz nie wiem co mam robic dalej...jutro umawiam się na rezonans j. brzusznej i dróg żólciowych (cholangio MR) czy ktoś z Was miał takie badania? gdyby nie to, że ma na wychowaniu córeczkę to nie wiem co bym zrobiła bo już tak dalej nie da się :((((((((((((((((((((((

u?ytkownik
aga

Piotr napisał:

Ale to nie wszystko przede wszystkim musicie wszyscy przestać żyć w grzechu i naprawcie wszelkie stosunki z bliźnimi. - ja żyję w zgodzie z wszystkimi, staram się jak mogę pomagać każdemu kto znalazł się w kłopocie (również finansowym) nie oczekuję nic w zamian, ale hahahahahah w zamian w nagrodę mam refluks, potwiorne nudności i bóle żołądka aha do tego uczulenie na wszystkie leki IPP i H2 blokeryi + wszystkie leki w rodzaju, malox, manti itp itd