Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek Schmorla i dehydratacja krążka międzykręgowego kręgosłupa


Gość Olga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wykonano mi badanie MR kręgosłupa L/S aparatem 3T, w sekwencjacji T1 FLAIR, T1 FSE, T2 FSE, STIR przeglądowe oraz T1 FLAIR FS i T1 FSE po dożylnym podaniu kontrastu (Gadovist 6ml), a płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, warstwami grubości 3mm i 4mm. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego na poziomie L1-16mm, L2-18mm, L3-14mm i L5 ok. 13,5mm. Stożek końcowy rdzenia widoczny na poziomie Th12/L1, sygnał krążka międzykręgowego w normie. Nie stwierdza się przewężenia otworów międzykręgowych ani cech kolizji ze strukturami nerwowymi. Mięśnie przykręgosłupowe bez cech zaniku. Na poziomie L1/L2 widoczne cechy dehydratacji krążka międzykręgowego oraz obniżenie jego wysokości. Drobny guzek Schmorla w dolnej blaszce granicznej L1* wymiar strzałkowy kanału na tym poziomie ok 19mm* nie stwierdza się cech kolizji ze strukturami nerwowymi na tym poziomie. Na poziomie L5/S1 cechy niewielkiej dehydratacji krążka w części tylnej, z jego dyskretnym szerokopodstawnym tylnopośrodkowym uwypukleniem do światła kręgowego, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Sygnał krążków międzykręgowych na pozostałych poziomach w granicach normy. W trzonie kręgu S3 widoczna dobrze ograniczona strefa o sygnale płynu i wym. 6x11x9mm. Podobna zmiana widoczna w trzonie kręgu G1 i wym. 8x5.5x6mm. Zmiany nie ulegają wzmocnieniu po dożylnym podaniu kontrastu - obraz w pierwszej kolejności odpowiada torbielom śródkostnym. Wskazana kontrola MR. Zwraca uwagę zagięcie końcowych segmentów G1 pod kątem 64 stopnie do długiej osi kości krzyżowej. Proszę o przeanalizowanie mojego opisu badania oraz wytłumaczenie mi co ono oznacza. Martwią mnie słowa użyte w opisie - guzek ( czy to jest nowotwór? * czy jest on jakimkolwiek zagrożeniem? ) oraz torbiele. Domyślam się że będzie potrzebna operacja, zwłaszcza że ostatnie zdanie opisu potwierdza i tłumaczy wrażenie krótszej lewej nogi. Co mnie czeka? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Czy mógłby mi ktoś pomóc ?? Żaden lekarz nie potrafi sprecyzować powodu okropnych bóli stawów skokowych, kolan, bioder, a zwłaszcza kręgosłupa lędźwiowego- nie mogę w ogóle leżeć na plecach , tym bardziej siedzieć, ani leżeć... Na odpowiedź tutaj czekam już bardzo długo. Czy mógłby ktoś mi odpowiedzieć? Będę niezmiernie wdzięczna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×