Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dyskomfort i ból po złamaniu kości udowej i leczeniu gwoździem śródszpikowym


Gość Darek.

Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu złamałem kość udową zastosowano leczenie gwoździem śródszpikowym. Zrost kosci nastapi dość szybko bo juz po 5miesiacach miałem pełen zrost i skierowanie do usunięcia gwoździa . 20 Października tego roku gwóźdź został usunięty . Do tej pory jednak odczuwam duży dyskomfort, i średni ból . Przy i po większym wysiłku kuleje . Leżenie na złamanej nodze jest praktycznie nie możliwe. Jak długo będę odczuwał ból, czy z kiedyś będę mógł położyć się na tej nodze? Czy z czasem po wysiłku przestane kuleć, czy trenowanie tej nogi jest wskazane, jeżeli tak to po jakim czasie od wyjęcia pręta. Jak długu trwa odnowienie szpiku po usuniętym gwoździu,są jakieś następstwa których się mogę jeszcze spodziewać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja mam gwożdzia w prawej nodzę, ponieważ miałam ciężki wypadek samochodowy...między innymi miałam złamane oby dwie nogi w tym implanty mam w całej lewej nodze a tego gwozdzia mam w prawej plus implant...jeszcze nie miałam wyjmowanego tego gwożdzia...ból ja np odczuwam często i po wyjęciu tego też słyszałam, że mimo wszystko jest odczuwany...na pewno musi pan jeść dużo kleistych rzeczy np. galaretki, golonkę, czy nawet dodać sobie jedną kurzą rapetkę do zupy i jeść, a wtedy szybciej się odbuduję:)ale kiedy pan może zacząć rehabilitacje musi pan z lekarzem ustalić...on na pewno po rtg odpowie panu na wszystkie pytania:)myślę, że z czasem powinien pan przestać kuleć jak i ja przestałam...tylko, że o wszystkim decydował mi lekarz...np kiedy rehabilitacja i jak długo miała trwać, a nawet mi powiedział kiedy już mogę zaprzestać jeść rzeczy kleiste, o których wspomniałam wyżej...dlatego najlepiej o wszystko pytać doktora:)a ja mam takie pytanie..czy długo trwała operacja wyjęcia tego??pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krystian

operacaj wyjęcia gwoździa w moim przypadku trwała 2,5 h w znieczuleniu oponowym czyli zastrzyk w rdzeń , ja wyjąłem srubę 14 miesięcy po zespoleniu po tygodniu doszedłem do siebie i do dnia dzisiejszego , żadnych skutków uboczynch nie czuje oby tak dalej pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedzi jestem jej autorem, minelo troche czasu, i sa postepy dzis juz moge spokojnie polozyc sie lewym boku i zasnac, po wysilku nie kuleje, ale nadal czuje bule nogi zwiazane najczesciej ze zmiana pogody,i zawzse jak sie klade spac czuje pewien dyskonfort do ktorego sie nie przyzwyczailem i w zaden sposob mi nie przeszkadza z zasnieciem . Do tego dosc intensywnie trenuje chociaz zauwzylme jedno ze po wypadku obciazam bardziej zdrowa noge i jesli sie przetrenuje to czesciej boli mnie zdrowa prawa noga niz prawa moze znacie jakies cwiczenia ktore pozwola wykorzystywac obie konczyny rownoczesnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w zeszłym tygodniu miałam wyjecie gwodzia z prawej nogi, ogolnie operacja trwała ok 2 godzni, znieczulenie było w kregosłup, w trzeciej dobie od operacji zostałam wypisana do domu, i teraz wypoczywam i dochodze do sił, lekarz nakazał chodzenie o dwóch kulach, czekam teraz na zdjecie szfów co będzie w przyszłym tygodniu, Zycze wszystkim połamancom szybkiego powrotu do zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam podobną historię: złamanie kości udowej zespolenie gwoździem. Uprawiam sporty ekstremalne często spadam i się obijam. Mój lekarz prowadzący z kolei powiedział, że mogę sobie wybrać czy wyjmować gwoździa czy zostawić go w nodze na zawsze. Nie wiem co powinnam zrobić, jakie jest stanowisko lekarzy w tej sprawie? Czy ktoś z Was miał może też taki wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwóźdź w kończynie na stałe powoduje: problemy na lotnisku przy bramce z wykrywaczem metalu, niemożność przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym, problemy w przypadku ponownego poważnego uszkodzenia zespolonej kończyny. Sam zabieg usunięcia zespolenia jest klasyfikowany jako niegroźny (jeśli odbywa się do 4 lat po założeniu gwoździa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja miałem gwozdzia w prawym podudziu nogi, po 8 m -ce usunołem go ,4 lata było ok, teraz mam bule prawego podudzia zrobilem zdjecie rtg okazało sie że zrobilo sie skostnienie które uraża mnie na nerw kulszowy nic przyjemnego biore leki tolperis i przeciwbólowy lekarz powiedzial że tym trzeba życ. operacja wyskrobania tej narosci jest ryzykowna ze nie narośnie wiekszej . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 5 miesięcy temu miałem wypadek wskutek którego złamałem kość udową zerwane zostały również mięśnie oraz wiązadło tylne krzyżowe. Założono mi gwoźdź. Powrót do zdrowia trwa już bardzo długo i chodzę dalej z wielkimi trudnościami. Noga boli. Do tej pory miałem rehabilitacje ale to jakies ruchy w lewa prawa itd. Ogólnie jeżdżę rowerem. Jak długo trwa powrót do pełnej sprawności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem gwoździa w prawej nodze był trochę za dlugi bo doskwierał do kolana i kulałem odwazylem się na operacje po 15 miesiącach od wypadku było trochę klopotow z wysiagnieciem bo gdzies przyrusl ale pan doktor dal rade jestem już tydzień po operacji kolano nadal boli ale coraz mniej chodze jeszcze o kulach chyba tak ma być tyle razy co udezal młotkiem aby go wyciagnac ma prawo bolec ku przodowi niemam zadnych sincow ani opuchlizny pozdrawiam pana doktora Konrada.K jest super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marzena

Witam, ja miałam założonego gwoździa ponad 3 lata temu, teraz zaczęły się dolegliwości bólowe i czas go usunąć, stąd moje pytanie- jak długo dochodzi się do pełnej sprawności po wyjęciu gwożdzia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po wypadku samochodowym wszczepiono gwóźdź w lewe udo. Tak nieszczęśliwie wszystko się potoczyło że noga zrastała się 4 lata aż. W miedzy czasie miałem zapalenie kości. Teraz minęło już 9 lat od założenia gwoździa i 5 od całkowitego zrostu kości. Chodzę z gwoździem do tej pory i nie odczuwam żadnych bólów. Mogę biegać, chodzić po górach itd. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Miałem wypadek na motocyklu w 2009 r (winny kolizji - rok w zawieszeniu i 300 zl mandatu). Lewą kość udową zespolono gwoździem typu Synthes. Po pół roku mniej wiecej sie to zrosło i wyjęto mi śrubke stabilizacyjna gwoździa przy kolanie. Dopiero po 7 latach mialem operacje usuniecia (nie z mojej winy tyle to trwało) pod narkozą (polecam, nigdy wiecej znieczulenia w kregoslup...). Operacja trwała około 45 min. Ból po operacji niesamowity. Jestem 3 dzien po i dalej rwie ale mam nadzieje że szybko o tym zapomne. Pozsrawiam i duzo zdrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypadku mam w udzie gwóźdź , który jest za długi o milimetr i rani mi kolano w czasie chodzenia! Chodzenie sprawia duży ból i nie wiem jak z tym sobie dać rade bo w perspektywie mam jeszcze 9 miesięcy z gwoździem w udzie. Czy jest tu na forum ktoś kto przechodził przez to, ktoś kto może podpowiedzieć jak sobie radzić? Czy medycyna zna jakieś rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam gwóźdź śródszpikowy o dlugości 49,5 cm, mam go już 6 miesięcy, chodzę dopiero od 3 ze względu na inne złamania. Nie udczuwam żadnych dolegliwości bólowych, w związku z tym czy jest sens go usuwać? Zastanawia mnie jeszcze jedno, czy z metalami w ciele można korzystać z solarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w kości piszczelowej gwóźdź śródszpikowy, który podobnie jak u Sławka jest za długi i powoduje ból w okolicy kolana Przy każdym kroku odczuwam ból i niestety nic z tym nie można zrobić. Lekarz dawał mi zastrzyk z kwasu hialuronowego ale nie pomogło. Podobno gwóźdź podrażnia ciałko Hoffa. Tak męczę się już od roku. Inny lekarz twierdzi, że sobie wymyśliłam ten ból. Niestety ból powoduje, że odciążam chorą nogę wtedy kuleje i obciążam drugie biodro, które zaczyna mnie boleć. Jestem zrozpaczona sytuacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwóźdź śródszpikowy zdecydowanie trzeba wyciągać! Może powodować (choć pewnie nie zawsze) np. bóle, stany zapalne. Jestem po złamaniu nogi zespolonym gwoździem, kość się jednak ładnie zrosła i postanowiono po roku go wyjąć, niestety nie udało się. Lekarz powiedział że dopóki noga nie boli trzeba poczekać, ale oczywiście noga zaczęła mega boleć (właściwie cała, ciągły stan zapalny, problemy z chodzeniem, po prostu masakra, oczywiście zaczęła boleć też zdrowa, kolano, biodro). Po kilku latach od pierwszej próby usunięcia materiału kolejna i się udało (wiadomo nowszy sprzęt, lepsze możliwości). Maja rada jest taka żeby wyciągać to jak najszybciej!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dwa lata od operacji założenia gwoździa śródszpikowego w kości udowej i płyty w kości piszczelowej po dwu latach zostało to wyjęte, gdyż zaczęły po 1,5 roku pojawiać się stany zapalne, bóle i brak pełnego obciążenia nogi. Dodatkowo okazało się, że mam uczulenie na nikiel (płyta była stalowa). Jestem dwa tygodnie po wyjęciu tych zespoleń jeszcze trudno powiedzieć czy wszystko będzie dobrze ale mogę już spać na chorej nodze natomiast jeszcze chodzę o kulach ale nie czuję już dyskomfortu związanego z zespoleniami. Ból po wyjęciu był bardzo duży i dopiero po tygodniu noga zaczęła wracać do normalnych kształtów, zeszły siniaki i opuchlizna. Został mi jeszcze do wyjęcia gwóźdź śródszpikowy z kości ramiennej i śruby w stawie skokowym. Jestem bardzo zdziwiona, że lekarze pracujący na NFZ odradzają wyjmowanie zespoleń zakańczając leczenie natomiast w gabinetach prywatnych wręcz zalecają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz. P

Po wiem jedno gorszy ból nogi jest po wyciągnięcie gwóźdźa to jest prawda :) prawidłowo po zrosnieciu kości powinno się usunąć gwóźdź zawsze to jest ciało obce w organizmie :) jeśli jesteśmy młodzi.... Większość ludzi po kilku latach jak robią się komplikacje przez gwóźdź w nodze wtedy zgłaszają się do szpitala.... Taki zabieg wtedy jest trudny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz. P

Po takich zabiegach z montażem gwóźdź zawsze jest przepisywanie zastrzyki przeciwskrzepowe w brzuch..... Jeżeli noga o operacji ma miesca zaczerwionione to Dioxespan max..... Jeżeli źle korazenie twarda noga i ciężka i opuchlizna to Cyclo 3 Forte.... Zawsze dostawa stopniowe ćwiczenia zginanie kolanem i noga..... Ewentualnie późnej rower.... Lub konkretną rehabilitacja to podstawa. Jak ktoś złamał piszczel lub podudzie to wie jak jest na początku przekichane ... niby głupi złamanie zrosnieciu się i będzie Oki... Nie jest tak do końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już 4 miesiące po wyjęciu zapomniałam już o bólu i wreszcie zaczęłam normalnie obciążać nogę. Nie czuję żadnych dolegliwości do pracy wróciłam po sześciu tygodniach. Nigdy nie żałowałam decyzji o usunięciu gwoździa i płyty, pomimo ostrzeżeń, że w moim przypadku jest to zabieg niebezpieczny i niekoniecznie rokujący na poprawę. Jednak wszystko się udało i jest super nic już nie boli. Teraz chcę usunąć pozostałe elementy, gwóźdź śródszpikowy z kości ramiennej oraz śruby ze stawu skokowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×