Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stan po przebytej odmie, torakotomia i szmery


Gość Michał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Rok temu przeszedłem poddwójną torakotomię (tylno-boczna, ta sama strona - krwiak) na wskutek odmy samoistnej obustrnnej (moim zdaniem wtórnej - pierwszy atak był na tyle łagodny że przeszło samo). Przed i podczas odmy odczówałem dziwne szmery z lewej strony klatki piersiowej, nisko, w okolicach nerek i na podobnym poziomie z przodu. W czasie samej odmy odczówałem go na znacznie większym obszarze. Lekarz, lekarze, (absolutnie nie mam co do nich zastrzzerzen, najwyższej klasy specyjaliści - Klinika Torakochirurgii w Zabrzu), reagowali na opis akutat tej objawy: *co Ci tam może szumieć :)*. Po roku czasu znów to odczówam. Z lewej strony (czyli tam gdzie operacji nie było - tyklo drenaż i talk). Szmer, szum zdarza się co jakieś 5-10 minut podczas oddychania, trudno określić jego częstotliwość czy cykliczność, ale odnosze również wrażenie takiego minimalnego (naprawde małego) pobudzenia do kaszlu. Mimo to że jest tak małe kaszle ponieważ odnosze wrażenie że coś musze odkaszlnąć i czasem też się coś odrywa. Jestem po grypie a więc tu może być pies pogrzebany. Aczkolwiek zdarza się to również jak jestem zdrowy. Śmiem przypuszczać że może to być hipohondria i poprostu chcę wyczówać ten dziwny szmer i go wyczówam - nie wiem czy takie coś jest możliwe aczkolwiek moja pyschika troszeczke siadła z obawy o nawrót odmy mimo że dali na to 2% szans. Jedynym ratunkiem był dla mnie Zaldiar który uśmierzał ból (jakieś zrosty - rana pooperacyjna) i uspokajał ale nie moge przecież całe życie jechać na przeciwbólówkach i to jeszcze opiodowych. Jednakże zastanawiam się czy nie próbować się właśnie leczyć z *tej strony* i przyjmować leki uspokajające a nawet zasięgnąć porady psychologa. bardzo proszę odpowiedź Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to się wydać dziwne, a nawet powiem więcej, to jest dziwne, ae lekarze nic nie słyszą, nawet specyjaliści, bo akurat wtedy i ja nie odczówam szmerów. Cóż, chyba rzeczywiście to moja psychika, oby tak było, bo nie chciałbym wrócic na stół :( Dziękuje serdecznie za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem po drugiej odmie opłucnej a od lekarza pulmologa wiem że odnawiać się może nawet kilka razy ale jest niebezpieczna gdyż nie wykryta może udusić dlatego lekarz kazał mi na wszystko zwracać uwagę druga odma powstała po zwykłym suchym kaszlu proszę iść do pulmologa bo musi pan być pod stałą kontrolą lekarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam pana-jastem po trzech odmach i torakot prawostron szmer w moim przypadku jest skutkiem zrosrow po operacji drugi rok i nawrotow brak ale ja bym radzila tomograf z kontrastem na nim wyszla mi trzecia odma najgrozn bo u podtawy pluca a nikt i zdjecie rtg rowniez jej nie wykazalo prosze trzymac reke na pulsie aczkolwiek spokojnie i rzeczowo podejsc do sprawy dobry pulmonolog albo lekarz z oddzialu torakotomii tam skad pan wyszedl pierwsze zdjecie a jezeli nic na nim nie ma albo jast cos z czym pan poprostu musi zyc tak jak ja to skutek dziury w psych jaka zrobila ta paskudna dolegliwosc zycze panu dobrych wiadomosci i madrych lekarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też jestem po torakotomi gdzie stwerdzona została początkowa odma i rozedma.Po zdjęciu drenów często odczuwam w tych m-cach furczenie,które nawet pielęgniarka słyszła.Lekarz twierdzi ,że nic nie słychać.Martwię się bo takie szmery słyszałam przed operacją.To wygląda tak jakbt odchodziły pęcherzyki powietrza.Teraz to czuję jak się położe i jest to wycz&#8364*walne w okolicy szwów po zdjętych drenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×