Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Mikrozwapnienia piersi


Gość Kingusia

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wyjaśnienie mammografii. Cytuję: gruczoły piersiowe o budowie gruczołowo-tłuszczowej, mastopatycznej. gruczoły piersiowe w mmr bez podejrzanych zagęszczeń i mikrozwapnień. obustronnie zagęszczenia typu łagodnego do ok.10 mm i obustronne poj. mikrozwapnienia. doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrozwapnienia w badaniu mammograficznym sugerują proces nowotworowy. Ale, żeby takie podejrzenie wysnuć muszą być z reguły w skupiskach i w odpowiednim układzie często połączonych z zagęszczeniami gruczołu sutkowego. Takie pojedyncze mikrozwapnienia i na dodatek w obu sutkach mogą raczej wskazywać na przebyty stan zapalny lub tlący się stan zapalny przewlekły gruczołów sutkowych. Dlatego opis mammografii nie wskazuje na żadne podejrzenie procesu nowotworowego. Na pewno należy wykonać kontrolną mammografię według zaleceń lekarza kierującego lub wykonującego mammografię (zazwyczaj wykonuje się takie badanie za około 1-2 lata) lub ewentualnie jeśli Pani wiek nie przekracza 40 roku życia USG. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry chciałabym si dowiedzieć z moich badan co to znaczy i czy jest to groźne pierś o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi lewej w miejscu-ogon Spence a jest zadeszczone o średnicy 15mm, skala birads 0 proszę mi powiedzieć czy to rak i czy jest groźny z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o weryfikację badania mammograficznego, ponieważ lekarz, u którego robiłam badanie, stwierdził, że najgorszą ewentualność należy wykluczyć. Oto wynik: *Piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, gęste, dysplastyczne. W KGZ piersi lewej guzowate zagęszczenia utkania śr ok. 15 mm zawierające drobne mikrozwapnienia. Zarys skóry prawidłowy. Pachy wolne od patologii.* Z powyższych wypowiedzi o mikrozwapnieniach wnioskuję, że sugerują one proces nowotworowy. Czy te 15 mm może oznaczać, że jest to skupisko tak gęste, że ta najgorsza ewentualność mogłaby stać się prawdą? Wiem, że dopiero po biopsji, będę wiedzieć, czy to jest początek procesu nowotworowego. Proszę jednak do tego czasu o jakąkolwiek informację na ten temat. Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na imie Ewa mam 37lat zrobiłam nie dawno badanie mommograficzne na ktorym wyszło Wynik badania Piersi tłuszczowo-gruczołowe Obustonnie rozsiane zmiany mastopatyczne o średnim stopniu nasilenia. Cienie o charakterze tu mal. skupisk mikrozawpnień ,pogrubienie skóry nie wykazano.BIRADS 2 Dziękuję z góry i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na imie Ewa mam 37lat zrobiłam nie dawno badanie mommograficzne na ktorym wyszło Wynik badania Piersi tłuszczowo-gruczołowe Obustonnie rozsiane zmiany mastopatyczne o średnim stopniu nasilenia. Cienie o charakterze tu mal. skupisk mikrozawpnień ,pogrubienie skóry nie wykazano.BIRADS 2 Dziękuję z góry i pozdrawiam Ewa przepraszam nie dopisałam ze bardzo bym prosila o przetłumaczenie mi wyniku bo nie wiem czy powinnam się martwic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Nie dawno zrobiłam badanie mommograficzne na ktorym wyszło mi . Wynik badania Piersi tłuszczowo-gruczołowe Obustonnie rozsiane zmiany mastopatyczne o średnim stopniu nasilenia. Cienie o charakterze tu mal. skupisk mikrozawpnień ,pogrubienie skóry nie wykazano.BIRADS 2 Dziękuję z góry i prosila o przetłumaczenie mi wyniku bo nie wiem czy powinnam się martwic JAK CO PROSZE NIECH KTOŚ MI ODPISZE BARDZO SIE BOJE I NIE WIEM CO MAMA ROBIĆ ewaa1405@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mnie w mamografi w jednej piersi wyszly mikrozwapnienia- BIRADS V - to oznaczalo rozpoczety proces nowotworowy, ale pani ktora mi dawala wynik mowi ze trzeba to obserwowac, ja natomiast zaraz zglosilam sie do onkologa i rozpoczelam cale leczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ELŻBIETA

witam miałam robioną diopsję mammotomiczną dostałam wynik z z dużą ilością słów których nie rozumię bardz proszę o wyjaśnienie zmiana ogniskowa-mikrozwapnienia klasa*IV -ziarniste ,zaburzenia architektoniki* kat.wg.BIRADS*4 jednoznaczna ,wynik histopatologiczny* dysplazja włóknisto-torbielowata -łagodna. do wyniku jest dopisek -kontrola za 6-mcy. Ja się niepokoje czy na pewno mam tak długo czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ELŻBIETA

bardzo proszę panią o pseudonimie -ja- jakiego typu leczenie rozpoczęła ,na czym ono polegało.Pisze pani że robiła pani mamografie więc na pewno widział to lekarz bo musiał to opisać.jak to się stało że zalecił obserwacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elzbieta co napisane to nie bierz pod uwage tylko idz z tym wynikiem do lekarza ktory Cie kierowal na biopsje mamotamiczna, nie wszystkie mikrozwapnienia sa zlosliwe ja jestem po zabiegu mikrozwapnien wygladalo nieciekawie ale wynik pooperacyjny dobry,znowu w tej samej piersi mam mikrozwapnienia,juz w zeszlym roku mamografia wykazala te zmiany ale dr zadecydowal obserwowac, zobaczymy, 17go marca mam kontrolna mamografie,pozdrawiam ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem po zabiegu chirurgicznym mikrozwapnień, mam wycięte dwa skupiska mikrozwapnień.Na początku wszystko wskazywało na raczka złośliwego, a tu niespodzianka-wynik histopatologiczny super. Owszem są jakieś niedoskonałości, ale najważniejsze, że to nie raczek!.Za rok ponowna mammografia, co 6 m-cy kontrola u onkologa i samokontrola własna.Pozdrawiam i głowa do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ELŻBIETA

dzięki drogie panie za wiadomości postanowiłam nie czekać tak jak miałam w zaleceniach ,zgłoszę się jednak wcześniej na pewno nie zaszkodzi może mnie to uspokoi pozdrawiam,życzę zdrowia .Ania czekam na wiadomość od ciebie w marcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elzbieta tak mialam mammografie, ale pobrany byl tez wymaz z wycieku z piersi, wynik bedzie 31go a do lekarza pojade 13go po swietach bo mam umowiona wizyte u endokrynologa z tarczyca, tez mialam biopsje tarczycy,poniewaz mam kawalek do tych lekarzy to mysle zalatwic w jednym dniu,a wyniku z mammografi nie daja tylko jest w karcie i trzeba sie zglosic osobiscie,a nic nie moglam sie dowiedziec bo mammografia jest cyfrowa i pani radiolog byla niesympatyczna pytalam jak robila Usg to odpowiedziala ze dowiem sie u lekarza.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elżbieta

cześć Aniu czytam twoje wiadomości i nadziwić się nie mogę jak potraktowała cię radiolog nie zazdroszczę ,czekanie na wynik jest bardzo stresujący ,czekam na dobre wieści pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo jak hanka miałam skupisko mikrozwapnień w prawej piersi. Po mammografii pani radiolog powiedziała, że może być złośliwe BIRADS 4. Miałam robioną biopsję mammotomiczną podczas, której usunięto całą zmianę. Wynik histopatologiczny pokazał, że to łagodna dysplazja włóknisto-torbielowata. A tak też bardzo się bałam, że to skupisko było złośliwe. Stres postarzał mnie o kilka lat. Moje skupisko mikrozwapnień było najprawdopodobniej spowodowane stanem zapalnym. Od wielu lat mam wyciek z obu piersi i dopiero przy biopsji lekarz powiedział mi, że muszę iść z tym do endokrynologa, bo może być coś nie tak z hormonami np. podwyższony poziom prolaktyny. Wcześniej nikt mnie nigdzie nie skierował, chociaż zawsze mówiłam o wycieku. mammografia za pół roku. Zawsze warto zweryfikować mikrozwapnienia podczas biopsji. Rozsiane mikrozwapnienia ponoć nie są groźne, ale już skupiska w 35-ciu % mogą być złośliwe. U mnie na szczęście tak nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie byly mikrozwapnienia, BIRADS V , wycietto mikrozwapniena ,nawet wczesniej nikt nie robil mi biopsji i dostalam 4 chemie czerwone, 4 taxole, radioterapie, hormonoterapie, mam 40 lat, wszystkie wyniki byly dobre, leczenie zajelo 1 rok, ale ciagle pomimo zapewnien lekarzy ze mam dobre rokowania robie badania,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×