Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel na śledzionie 20 mm


Gość Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry W zeszłym roku w marcu miałam bardzo silne bóle w części brzusznej po lewej stronie. Lekarz rodzinny zrobił mi usg w kwietniu, którego opis przedstawiam poniżej: W okolicy pomiędzy lewą nerką, śledzioną widoczna jest 63 mm hyperechogeniczna struktura –* podczas obracania na boki treść przelewała się. Wątroba schowana pod prawym łukiem żebrowym jest o jednorodnej, prawidłowej strukturze echa. Drogi żółciowe i układ naczyń wewnątrzwątrobowych nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy echoujemny bez złogów. Głowa i trzon trzustki w obrazie usg prawidłowe. Nerki w usg bez zmian. Następnie lekarz zlecił mi TK jamy brzusznej. TK wykonano w maju 2009r przed i po podaniu środka cieniującego i.v., po podaniu r-r środka kontrastowego p.o. techniką wielorzędową z kolimacją 32x1mm. OPIS TK: Wątroba, trzustka, nadnercza, nerki o prawidłowym kształcie i wielkości ulegają jednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu bez zmian ogniskowych. W obrębie śledziony widoczna jest torbiel o śr. 57 mm z obecnością drobnych zwapnień w obrębie ściany. Pozostała część śledziony bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy gładkościenny bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Węzły chłonne zaotrzewnowe niepowiekszone. Wnioski: obraz TK odpowiada torbieli pozapalnej śledziony. W czerwcu zrobiłam badania markerów nowotworowych: CA 19-9 mój wynik: 48.01 U/mL a norma: 0.00-37.00 U/mL CEA mój wynik: 0.84 U/mL a norma: 0.00-5.00 U/mL W grudniu 2009r wykonano MR jamy brzusznej w sekwencjach SSFSE/T2, FRFSE/T2 FAT SAT, 2D FIESTA oraz po dożylnym podaniu kontrastu w sekwencji LAVA/ASSET. Opis MR: W obrębie dolnej części śledziony widoczna dobrze odgraniczona przestrzeń płynowa średnicy ok. 60 mm, grubo otorebkowana (w korelacji do badania TK zawiera drobne zwapnienia). W dolnym biegunie opisywanej zmiany płynowej widoczne drobne obszary tkankowe zlokalizowane przyściennie. Intensywność sygnałów zmiany wysoka w sekwencji T2 i pośrednia w T1 –* jak w przypadku zawartości bogatobiałkowej, po dożylnym podaniu kontrastu widoczne bardzo słabe wzmocnienia w/w ściany torbieli. Kolejna drobna zmiana torbielowata śledziony przy boczno-przedniej części opisywanej torbieli średnicy ok. 15 mm. Zmiana modeluje nieznacznie przyległy miąższ śledziony, pukla się w obręb przestrzeni pomiędzy ogonem trzustki a nerką lewą, wydaje się od nich dość dobrze odgraniczona. Powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. Wnioski: Torbiel powikłana śledziony –* w różnicowaniu w zależności od danych klinicznych –* należy uwzględnić torbiel pourazową, pozapalna, torbiel pasożytniczą, naskórzastą?, znacznie mniej prawdopodobna torbielowata postać tu - np. lymphangioma. W grudniu również wykonałam kolejne badanie markerów: CA 19-9 mój wynik: 58.93 U/ml a norma: 0.00-37.00 U/ml CEA mój wynik: 1.2 ng/ml a norma: 0.00-3.40 ng/ml (dla osób niepalących) Dodatkowo zrobiłam badanie krwi w kierunku echinokokozy: Test ELISA IgG, Bordier, Szwajcaria Wynik: ELISA IgG ujemny: 0.073 a granica: 0.312 Nigdy nie miałam żadnego urazu brzucha, poziom cukru we krwi mam w normie Ob i morfologie również, jedynie co to miałam ciała ketonowe. Jeden z lekarzy, u którego byłam sugeruje, że ta torbiel znajduje się w okolicy ogona trzustki a nie śledziony jak wynika z opisu TK i MR. Chciałabym zapytać się czy to możliwe i która z lokalizacji jest bardziej prawdopodobna. Czy ujemny wynik badania na bąblowca może jednoznacznie świadczyć o tym, że nie jest to torbiel pasożytnicza, czy konieczne byłoby wykonanie dodatkowych badań. Czy może to być jakiś inny pasożyt? Chciałabym również zapytać jakie dodatkowe badania można jeszcze wykonać, aby dowiedzieć się dokładniej dlaczego powstały te torbiele i jakie jest ich pochodzenie, w jaki sposób leczyć je i czy konieczne jest ich wycięcie a co za tym idzie usuniecie śledziony. Chciałabym dodać, że nadal czasem odczuwam bóle w lewym boku, ale nie tak silne jak na początku. Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×