Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja wyniku USG tarczycy


Gość ELZBIETA

Rekomendowane odpowiedzi

moje pytanie dotyczy wynikow badan usg .chcialabym prosic o zinterpretowanie poniewaz sama nie wiem co o tym myslec podaje dane: pp-64x34x19,5 mm, ciesn-7mm. mam pl-55x18,5x20,ciesn-5mm. gruczol tarczycowy powiekszony, niejednorodny. tsh-1,58. lekarz prowadzacy powiedzial, ze nic sie nie dzieje. zastanawiam sie czy moje dolegliwosci (skaczace cisnienie, podskoki serca, szumy uszne, bole glowy ,wypadajace wlosy, meczace zaparcia, dlugie i obfite miesiaczki, suchosc skory,dodam ze mam 42 lata a czuje sie jakbym miala 70) nie sa zwiazane z zapaleniem tarczycy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe normy wymiarów tarczycy wynoszą: płat: długość - 50-60 mm, szerokość - 20-25, grubość 15-20 cieśń: długość 15-20, grubość 5-10 Dlatego przedstawionych norm głównie powiększony jest prawy płat tarczycy, ale w niewielkim stopniu. Tarczyca niejednorodna, ale bez cech guzków (taka prawdopodobnie struktura zwyrodnieniowa). TSH w granicach normy co oznacza, że nie ma zaburzeń w stężeniach hormonów tarczycy we krwi. Na pewno te wyniki należy skonsultować z endokrynologiem. On zadecyduje o dalszym postępowaniu. Opisywane przez Panią objawy nie świadczą jednoznacznie o stanie zapalnym tarczycy. Może lekarz endokrynolog lub internista powinien poszukać innych powodów tego stanu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy srednica cieśni tarczycy 0,9 jest prawidłowa.Dodam że na prawym płacie posiadam guzka o wym 9,0mm i na lewym płacie 2 ogniska hipoechogeniczne z licznymi torbielkami o wym 12 i 9 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USG Color Doppler Tarczycy Opis: Oba płaty homogenne, jednorodne normoechogeniczne. Płat Lewy 14x14x50mm Płat Prawy 20x21x50mm Cieśń grubości 3mm W obrebie płata prawego tarczycy widoczna jest zmiana lita,nieco hyperechogeniczna, z otoczką hypoechogeniczną. W badaniu kolorowym nie stwierdza się patologicznych przepływów.Więzły chłonne nie powiększone co to znaczy?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama wykryła u siebie ostatnio guzki na tarczycy, była u lekarza, a później na USG, chciałbym prosić o interpretacje wyników, bo jestem troche zdenerwowany: Wymiary płatów tarczycy: 56x22x28 mm 46x14x17 mm Struktura miąższu niejednorodna guzowata. W PP dwa guzki lito płynowe o śr 34mm i 17mm, drobne zwapnienia, hypoechogenne otoczki. W PL guzki hypoechogenne o śr 6mm, 7mm, 10mm, i 5 mm. Podobny guzek w cieśni o śr 9mm. Tchawica nieuciśnięta i nieprzemieszczona. Unaczynienie guzków obwodowe. wn Struma nodosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tarczyca dwupłatowa polożona prawidło.prawy płat o wymiarach 41x16x21mm.lewy płat o wymiarach 42x17x19mm.ciesn szer.ok 4mm.miąższ tarczycy niejednorodny z licznymi hypoechogenicznymi ognisakami których średnica nie przekracza 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 25 lat. PŁ prawy tarczycy wym:18*19*47mm pł lewy:17*20*50mm. W płacie lewym ogniska o mieszanej echogeniczności z przestrzeniami plynowymi o unaczynieniu obwodowym o wymiarach ok 9*12mm,8*12mm,12*31mm,12*60mm.W obu płatach drobne torbiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 26 lat. Szerokość cieśni 1mm. Wymiary płata prawego 15,6*23,1*39,7 Wymiary płata lewego 16,7*18,8*36,4mm. W cieśni przyśrodkowo-dolnej prawego płata tarczycy obszary o obniżonej echogeniczności zdrobnymi torbielkami na obszarze o średnicy okolo 17mm.W cieśni centralnej lewego płata torbielka a cały płat wykazuje obszary o obnizonej echogenicznosci. Hormony tarczycy w normie. Biopsja nie wykazała cech złosliwych. Poprzednie USG W ciesni przysrodkowej prawego płata tarczycy ognisko normoechogeniczne z drobnymi torbielkami.W lewym płacie tarczycy dwa ogniska hipoechogeniczne z torbielowatymi przestrzeniami o wymiarach 9,9mm oraz 12,0mm. Prosze o odpowiedz czy wynik terazniejszy jest gorszy poniewaz endokrynolog wspominala ze jak beda zmiany to mnie na operacje wysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×