Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból kolan przy bocznym przyparciu rzepek i chondromalacji


Gość Izabella

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Izabella

Witam. Stwierdzono u mnie boczne przyparcie rzepek w 2 kolanach oraz chondromalację I/II stopnia. Brałam już leki które nie pomagały oraz chodziłam na magnetronik,lasery i rehabilitację (rehabilitacja-3 miesiące). Kolana bolą mnie gdy biegam,skacze,kucam,wchodze po schodach (wtedy czuję tak jakby cos mnie podszarpywało) i bardzo boli,jezdzę na rowerze itp. Ograniczyłam swój sport do minimum.Jak chodzę w szpilkach ok 8-10cm kolano jest napuchnięte od dolu i po bokach.Mam wrażenie że jest tam jakiś płyn który po kilkunastu godzinach się wchłania. Nie jeżdżę już na koniach. Na forum przeczytałam że można sprawdzić o ilę się przesuwa rzepka poprzez przyłożenie kciuka do przyśrodkowej części rzepki i zgięcie kolana pozostawiając palec w tym samy miejscu. W lewym kolanie wyszło mi że przesunięcie rzepki wynosi 1,5cm a w drugim 2 cm. Mam pytanie czy to jest możliwe? Mam wrażenie że coś źle robie:P Jakie inne metody leczenia mogę zastosować by kolana nie bolały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 12 lat. Ja również mam boczne przyparcie rzepki, z którym męcze się od 3 lat. Lekarz zalecił mi mniej dźwigać, ograniczać skakanie, kucanie, klęczenie i bieganie do minimum. Gdy chodzę po schodach ból często jest na granicy wytrzymałości, ale to przy tym normalne. Czasaem ból nie pozwala mi chodzić, dlatego kupiłam w dekatlonie (nie wiem jak się to pisze) stabilizator (niestety nie można w nim długo chodzić, bo powoduje zanik mięśnia czworogłowego!) on pomaga, pomaga mi również chodzenie z kulą. Chodziłam na magnetronik i laser, ale pomagały na nie długi czas. Chodziłam też na rechabilitację, ale tam gdzie chodziłam panie nie bardzo sie na tym znały, co mnie nie pocieszyło. Na forum czytałam że powinno się chodzić przez 6 miesięcy na rechabilitacę, jeśli nie pomaga to poddać się operecji (najczęściej artroskopi). Lekarz zalecił mi też nie uprawiać sportów, a jeśli już to rower i pływanie (tylko nie żabką) najlepiej kraulem. pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam postawioną taką diagnozę przez lekarza, dostałam nawet skierowanie na zabieg. Znajomy powiedział, żebym mimo wszystko skonsultowała z kompetentnym terapeutą poszukałam w internecie poczytałam na forach i trafiłam do Fizjokliniki w Warszawie. I co.. Okazało się miał rację. Jestem właśnie rehabilitowana na niestabilność w kolanach spowodowaną intensywnymi treningami w dzieciństwie. I bóle ustąpiły mam również nadzieję, że nie wrócą, bo ćwiczę kolanka codziennie według zaleceń Pani Eweliny Prekiel z Fizjokliniki :) tutaj adres www.fizjoklinika.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze proszę artykuł, który przekonał mnie do wyboru fizjoterapeuty. Bardzo rzeczowy i kompetentny. Boczne przyparcie rzepki Rzepka (patella) jest to płaska kość położona z przodu stawu kolanowego. Jej rola polega nie tylko na ochronie stawu, ale także poprzez włączenie w mięsień czworogłowy uda rzepka wpływa na zwiększenie siły tego mięśnia. Ma ona zatem bezpośredni wpływ na mechanizm wyprostny kolana. Część tylna rzepki razem z kłykciami kości udowej tworzą staw rzepkowo-udowy. Podczas zgięcia i wyprostu kolana rzepka porusza się po bloczku kości udowej. Ruch ten warunkuje prawidłową mechanikę stawu kolanowego. Droga, jaką przebywa rzepka kontrolowana jest przez elementy dynamiczne, czyli mięśnie a także statyczne, czyli troczki, więzadła a także kłykcie kości udowej. Boczne przyparcie rzepki (z ang.excessive lateral pressure syndrom- ELPS) oznacza nadmierne przyparcie rzepki do kłykcia bocznego. Podczas ruchów kolana dochodzi do nadmiernego przesunięcia rzepki w stronę boczną. Zaburzona „*ścieżka rzepki”* zauważalna jest w większości patologii stawu rzepkowo-udowego, określanego ogólnie jako PFPS syndrom. Powodem ELPS może być przeciążenie stawu rzepkowo-udowego, który doprowadza do dysbalansu mięśniowego. Szczególną uwagę zwracamy tu na osłabioną głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego uda oraz napięte struktury położone po bocznej stronie uda np. pasmo biodrowo-piszczelowe. Istnieją także uwarunkowania anatomiczne związane z budową rzepki lub kłykci kości udowej, które mogą wpływać na powstanie ELPS. Jednym z nich jest tzw. patella alta - wrodzone wysokie ustawienie rzepki. W wielu doniesieniach naukowych przyczynę ELPS upatruje się w zaburzeniach posturalnych, w których wadliwe ustawienie rzepek jest końcowym wynikiem zaburzenia łańcucha biomechanicznego. Według tych teorii pierwotną przyczyną ELPS jest nieprawidłowe ustawienie innych elementów narządu ruchu, co w konsekwencji doprowadza do niewłaściwego ustawienia rzepki. Szczególnie zwraca się uwagę na kolana koślawe, które mogą być wynikiem nieprawidłowego ustawienia miednicy. Do ELPS doprowadzić mogą także patologie biodra ograniczających jego ruchomość oraz stopa płasko-koślawa (plaskostopie). Gdy kolano znajduje się w pełnym wyproście, a mięśnie są rozluźnione, możliwy powinien być bierny ruch rzepki w kierunku bocznym i przyśrodkowym a także górnym i dolnym. Ruch w kierunku przyśrodkowym powinien wynosić około 25% długości rzepki. W przypadku ELPS, dochodzi do ograniczenia ruchomości w kierunku przyśrodkowym, co powoduje nadmierny kontakt części powierzchni stawowej. Ból lub sztywność w przypadku ELPS odczuwany jest na przedniej stronie kolana (pod, nad lub w około rzepki). Pojawia się podczas długiego siedzenia, kucania, klęczenia, biegania czy chodzenia po schodach. Ból często jest rozlany, a pacjentowi trudno wskazać konkretne miejsce jego występowania. W późniejszym etapie boczne przyparcie rzepki doprowadza do uszkodzeń chrząstki stawu rzepkowo-udowego (chondromalacja) oraz zwiększa ryzyko zwichnięcia rzepki. ELPS należy różnicować z innymi patologiami stawu kolanowego. Nie można jednak zapominać, że często towarzyszy ono innym patologiom. Ból przedniej części kolana często diagnozowany, jako ELPS może wynikać z przerostu fałdu błony maziowej stawu kolanowego (ang. plica syndrom). Przerośnięty fałd może zostać przyciśnięty przez rzepkę lub ocierać się o kość udową, co nasila stan zapalny i powoduje ciągły ból.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marta 28

Z bocznym przyparciem rzepki najlepiej pracować technikami z terapii manualnej oraz koniecznie odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Miała ten problem 1,5 roku temu na dzień dzisiejszy ból nie powrócił. Leczyłam się u wykwalifikowanego fizjoterapeuty z Rehmedis w Warszawie. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jestem studentka fizjoterapii, prowadze wlasnie badania do pracy magisterskiej dotyczące fizjoterapii po uwolnieniu troczkow bocznych w zespole bocznego przyparcia rzepki, bardzo proszę osoby które odbyły taki zabieg ostatnio badz kiedys o napisanie na adres mailowy ewa88_88@o2.pl badanie polega na wypelnieniu ankiety, osoby które niedawno przeszly taki zabieg dostana ćwiczenia które pomogą wrócić do sprawności po zabiegu. W tytule proszę wpisać rehabilitacja. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również korzystałem z pomocy Rehmedis w Warszawie. Uniknąłem zabiegu, który zalecił Ortopeda. Terapia u nich trwała 3 miesiące głownie manualnie i ćwiczenia - dużo pracy w domu (ćwiczyłem to co mi zalecono) i pomogło. Powróciłem do tego co kocham najbardziej do biegania. Polecam ich, ponieważ wyróżniają się na tle innych placówek profesjonalizmem i pasją do swojego zawodu! Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×