Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ganglion u dziecka, czy operacja konieczna?


Gość Agnieszka z Bydgoszc

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka z Bydgoszczy

Witam Serdecznie. Mam pytanie dotyczące guza w dole podkolanowym w 6 latka. Lekarz- chirurg dziecięcy stwierdził że to GANGLION. Nie robiono USG.Nie pobierano nic z środka guzka. Doktor bez badań zadecydował że synek ma być operowany i wyznaczono datę operacji. Mam mieć tylko wyniki krwi i stawić się na operację. Moje pytanie czy operacja jest konieczna, czy taki guzek stanowi jakieś zagrożenie dla mojego synka i czy przed operacją synek nie powinien mieć jakiś badań, np. serca i usg tego guzka. Jakie mogą być ewentualne powikłania po takiej operacji. Dodam tylko, że guzek synka nie boli, jest wielkości wiśni i pojawił się kiedyś i zniknął a teraz znowu się pojawił po pieszej, długiej wędrówce. Bardzo proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Ganglion to galaretowata torbiel wypełniona płynem podobnym do płynu stawowego. Powstaje w tkance łącznej torebki stawu lub pochewki ścięgna. Na ogół nie daje dolegliwości bólowych. Może prowadzić do deformacji. Około połowa torbieli znika samoistnie. Natomiast, jeżeli w jej pobliżu przebiega nerw, może dojść do mechanicznego ucisku i powikłań neurologicznych (np. zaburzeń czucia). Wszystko zależy od tego jak lekarz zdecyduje się ostatecznie usunąć torbiel. Leczenie polega na mechanicznym zgnieceniu / punkcji torbieli i podaniu steroidów oraz założeniu opaski elastycznej. Najskuteczniejszą metodą jest wycięcie operacyjne. Zwykle bez powikłań. Ewentualne ryzyko uszkodzenia drobnego naczynia, które przebiega w pobliżu torbieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili 27 lat, torbiel mam od 4 roku życia i miałem 2 operacje (obie nie udane w wieku około 10-11 lat) na kolano. Operacje robiłem państwowo ponieważ lekarz zalecił, po operacjach poszedłem prywatnie i lekarz od razu powiedział że niepotrzebnie mnie *kroili* w tym wieku ponieważ jeszcze rosłem i wszystkie szwy się porozchodziły. Do tej pory nie byłem na 3 opreracji kolano mi dokucza, musiałem zrezygnować z kariery sportowej. Więc radzę najpierw zdiagnozować ale nie puszczać dziecka dopóki rośnie na żadne operacje bo naprawdę (wiem po sobie) szkoda dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×