Narośl na kości ogonowej - torbiel włosowata

użytkownik
Robert

Witam. Kilka miesięcy temu zauważyłem u siebie dziwną narośl pod skóra w okolicy kości ogonowej. Jest ona w postaci kulki. Nie widać żadnych zmian na powierzchni skóry jednak jest ona odczuwalna w dotyku. Nie wypływa z niej ani krew ani ropa.Przed świętami poszedłem do lekarza który stwierdził Torbiel włosowatą. Jednak po przeczytaniu bardzo wielu opinii na ten temat wydaje mi się że lekarz źle mnie zdiagnozował. Dodam że pracuje dużo w pozycji siedzącej . Z bólem w mojej sytuacji jest różnie raz boli raz nie aczkolwiek chciałbym wiedzieć co to takiego i co powinienem z tym zrobić. Jaka może być przyczyna powstania tej narośli? Za odpowiedź dziękuję.

Reklama
użytkownik
haemophilus

Myślę, że lekarz postawił dobrą diagnozę. Do powstania torbieli dochodzi wskutek powiększenia się mieszków włosowych. Ból spowodowany jest uciskiem i stanem zapalnym, inne objawy to właśnie wyciek ropy i krwi w rezultacie zakażenia. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany.

użytkownik
Robert

Rozumiem. chciałbym jeszcze wiedzieć czy konieczny jest zabieg usunięcia tej zmiany. Istnieje ryzyko powikłań jeżeli nie zostanie podjęte leczenie?

użytkownik
stapler

Jeśli Pan tej zmiany nie usunie dojdzie do wznów, systematycznego rozwinięcia się torbieli z naciekami zapalnymi i wytworzeniem licznych przetok skórnych. Im później zgłosi się Pan do zabiegu tym zabieg będzie większy, obejmować będzie większy obszar ciała i dłużej Pan będzie się goił po zabiegu.

użytkownik
karol1

Co to są mieszki włosowe? Zastanawiam się czy przypadkiem ja nie trafiłem na torbiel wlosowatą, zauważyłem rope, jednak żadnych włosów w pobliżu ujścia nie ma

użytkownik
Lukasz Kraków

Czy moze napisac ktos wiecej na ten temat mam to samo i jestem przygotowywany do zabiegu mam miec robiona szczepionke na zultaczke i dopiero po szczepieniach mam zglosic sie do szpitala na zabieg operacyjny
czytalem wiele na tenm temat i juz sam nie wiem w co mam wiezyc i komulekarz Chirurg powiedzial ze to bedzie ciecie w ksztalcie leski i trzeba bedzie to zaszyc u mnie wyglada to tak jakbym mial mala chroste na kosci ogonowej z w ktorej jest mala dziurka i co mniej wiecej tydzien wyplywa krew z ropa ani mnie to nie boli nic pozatym ze leci krew z ropa jak wyglada sprawa po zabiegu bardzo prosze o konkretna odpowiedz bo jedni pisza ze nie powinno sie tego zszywac a drudzy ze trzeba dzwonilem do szpitala i kobieta z Chirurgi powiedziala mi ze oni wykonuja takie zabiegi na zasadzie wyciecia w ksztalcie łeski i zaszywaja dodala rowniez ze nie mieli takich sytuacji zeby ktos zglaszal sie do nich z pretensjami ze komus to tylko zbabrali bardzo prosze o konkretne odpowiedzi odnosnie gojenia sie rany po usunieciu torbiela wlosowatego

użytkownik
pawel

Kiedy zatem leczyć?

Na odpowiedź wpływa kilka czynników. Po pierwsze zatem bezobjawowy charakter torbieli nie jest wskazaniem do operacji - wystarczy obserwacja i okresowa (na przykład raz na rok) kontrola lekarska. Po drugie - pojawienie się (choćby raz) stanu zapalnego z reguły prowadzi niemal nieuchronnie do nawrotów ropnia z konsekwencjami jak powyżej. Po trzecie - nie ma innego leczenia torbieli jak tylko jej całkowite chirurgiczne usunięcie. Jakiekolwiek nacinanie, leczenie okładami, maściami, nasiadówkami, nagrzewniami, antybiotykami - jest skazane z góry na niepowodzenie. Może być ono traktowane jedynie jako doraźna pomoc wtedy, gdy z różnych względów pacjent nie może na razie poddać się zabiegowi. Jeśli stosuje się je z zamiarem wyleczenia - jest błędem w sztuce lekarskiej!

Zabieg musi spowodować całkowite usunięcie torbieli, ze wszystkimi jej odgałęzieniami, zachyłkami, przetokami pierwotnymi i wtórnym - a tymczasem mogą one przypominać istny labirynt (*lisia nora*). Logiczne jest, iż znacznie łatwiej jest go wykonać, gdy torbiel jest jeszcze dość *prosta* i nie wytworzyła tego podskórnego labiryntu. Nie zwlekajmy więc z decyzją o zabiegu. Z drugiej strony - decyzja o zabiegu musi uwzględniać fakt, iż gojenie po tej operacji jest dość długie, gdyż większość chirurgów uznaje konieczność pozostawienia rany po usunięciu torbieli do gojenia poprzez tak zwane ziarninowanie (*na otwarto*, bez jej zaszycia). Stwierdzono bowiem, iż zaszycie rany znacznie sprzyja nawrotowi torbieli. Z kolei gojenie na otwarto jest długie - z reguły trwa co najmniej 4-6 tygodni. Jest ono oczywiście krótsze w małych torbielach, stąd mój apel o nie zwlekanie z decyzją o operacji. W przypadku szczególnie dużych torbieli, zajmujących całą okolicę krzyżowo - ogonową - konieczne są zabiegi rekonstrukcyjno-plastyczne na skórze tej okolicy, celem pokrycia ubytku powstałego po rozległym usunięciu torbieli.

użytkownik
kasia

Jakbym nie chciała zastrzyku w krzyż mogą mi dać znieczulenie ogólne że będę tylko spała i nie będę nic słyszała??????

użytkownik
ania 2009-05-31

Muj mąz mial właśnie operacje był usypiany ,bo zaniedbał zrobilo mu sie to bardzo duże i mu usuneli załorzyli mu jakiś drenarz i wylatyje mu jakiś płyn .Mam pytanie czy ktoś terz mial już taki powarzny stan ,i prosze o porade w dalszym leczeniu ,co najlepiej robić i czy mogom pojawić sie nawroty .

użytkownik
sebastian

Czy można usunąć tego torbiel w znieczuleniu ogólnym . bardzo proszę o poradę chirurga.

użytkownik
M.

A tak apropo to jest dużo napisane o tej torbieli orazwypowiedzi innych w dziale FORUM CHIRURGICZNE- ogolne o chirurgii. Tam znajdziecie dużo porad osob ktore maja to za soba

użytkownik
ada

Sebastian, ja tez mialam takie pytanie do chirurga, lecz on powiedzial ze on to zrobi tylko pod narkoza

użytkownik
M.

Http://forum.echirurgia.pl/temat1080.htm to jest link do forum poświeconego torbieli włosowej

użytkownik
Vanii

Ja z tą chorobą o ile tak można to nazwać borykam się już 6 rok .....
Są to nawroty co rok , obecnie minoł rok wcześniej był jeden po pół roku drugi .... Jeden został wyciśniety i były wkładane sączki po zakończeniu nawrócił się....
Lekarz za każdym razem mi powtarzał OPERACJA.
Stąd to że jestem w sytuacji nadal takiej że nie jestem wstanie pozwolić sobie na operacje , a w chwili obecnej nie mam ubezpieczenia a od 3 dni czuje już ból i maleńką kuleczke w okolicy pierwszego kręgu a kości ogonowej bo u mnie powstaje na tej wysokości i zawsze w tym samym miejscu i zawsze lekarz nacinał mi po bliźnie.
Jestem normalnie w szoku że teraz i znów....
Musze iść prywatnie a nie mam pojęcia gdzie.

użytkownik
kazek

Tydzień temu miałem operacje wycięcia torbieli ,miałem znieczulenie ogólne jak na razie jest ok ,operacje miałem robioną w Jastrzębiu zdroju