Rak a nowotwór

u?ytkownik
janka

Jaka jest różnica pomiędzy pojęciem raka a nowotworem

Reklama
u?ytkownik
stapler

Rak to nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.
Nowotwór to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.
Czyli rak to zawężone pojęcie nowotworu (jakby podgrupa) wywodzącego się tylko z komórek nabłonkowych.

u?ytkownik
Erni

To samo mówiąc:
Nowotwory można podzielić na złośliwe (dające przerzuty) i łagodne (niezłośliwe, nie dające przerzutów do innych narządów).
Nowotwory złośliwe można podzielić na podstawie tkanek od jakich pochodzą, i wtedy jeżeli pochodzą od tkanki nabłonkowej jakiegoś narządu (jelita, wątroby, nerki) to nazywany jest wtedy rakiem.
Inne nowotwory złośliwe, pochodzące od innej tkanki niż nabłonkowa to np. białaczka, glejak, mięsak.

Nowotwór - Nowotwór złośliwy - Rak (bo rozwinął się z tkanki nabłonkowej danego narządu)

u?ytkownik
Iza

Znalazłam na stronie
test na raka. Moja mama jest pielęgniarką i sama mi poleciła ten test. Jaka jest miarodajność tego testu? Czy waszym zdaniem test ten jest wiarygodny i w jakim stopniu? Ja osobiście sprawdziłam i czuję się spokojniejsza, chociaż lekarza i tak zapytam o zdanie.

u?ytkownik
kolega kolegi jana

Niestety ten test na raka zawsze daje te same odpowiedzi niezależnie co zostanie zaznaczone - różnica jest tylko dla płci, żeby nie wmawiać kobietom, że mają prostatę... zmarnowałem czas na przetestowanie więc ty nie musisz. WYKOP k...

u?ytkownik
czarek z mafi

Ja wale....czyli prawie to to samo ale nie do konca

Twoja odpowiedź