Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego i niewielka skolioza


Gość Iga z mazowieckiego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Iga z mazowieckiego

Witam Panie Doktorze proszę i interpretacje wyniku badania radiologicznego Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego, z niewielka skolioza prawoboczna. Bardziej poziome ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5-S1, ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych na tym poziomie. Wysokość trzonów kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa prawidłowa. Stawy krzyżowo-biodrowe z niewielką sklerotyzacją podchrzęsną i zaostrzeniem brzegów powierzchni stawowych. W prawej kości udowej, na granicy głowy i szyjki, widoczne dwa drobne ogniska zagęszczonej struktury kostnej, najpewniej o typie insula compacta. Podobna zmiana nadpanewkowo w prawej kości biodrowej. Drobne zwapnienia przy bocznym zarysie prawej panewki. Niewielka sklerotyzacja stropów obu panewek.Szerokość szpary stawowej lewego stawu biodrowego nieznacznie mniejsza niż prawego Z góry dziękuję za odpowiedź Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w kręgosłupie mają niewielkie zaawansowanie i nie powinny sprawiać kłopotów klinicznych (dawać znacznych dolegliwości). Stawy biodrowo-krzyżowe także z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi. Miejscowe zmiany typu wysepek zagęszczonej kości w prawej kości udowej i prawej kości biodrowej bez istotnego znaczenia klinicznego. Bardzo minimalne zmiany zwyrodnieniowe w stawach biodrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, bardzo proszę o podpowiedź co mam dalej robić, czy wynik RM wskazuje na konieczność operacji. Spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa (badanie w pozycji leżącej). Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 w postaci ich częściowej dehydratacji i niewielkiego obniżenia wysokości. Szerokopodstawna wypuklina tylna krążka międzykręgowego L4-L5 z lewostronną lateralizacją, powodującą modelowanie worka oponowego. Korzenie nerwów bez uchwytnego ucisku na tym poziomie. Szerokopodstawna wypuklina tylna krążka międzykręgowego L5-S1 z prawostronną lateralizacją i cechami pęknięcia pierścienia włóknistego po stronie prawej na poziomie otworu międzykręgowego. Możliwe nieduże modelowanie korzenia nerwu L5 po stronie prawej. Nieco zwiększona ilość płynu w stawach międzywyrostkowych na poziomie L4-L5 obustronnie. ok. 8mm naczyniak w trzonie kręgu L5. Drobne guzki Schmorla w trzonach kręgów piersiowych i lędźwiowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ,bardzo prosze o pomoc,jestem po 4 operacjach na kregoslup ledzwiowy,po wypadku,mam wstawione sruby i implant.ostatnia operacja byla w lutym zeszlego roku.bol nasilil sie i dostalam skierowanie na rezonans m.wynik jest taki.zwezenie przestrzeni miedzytrzonowej L4,L5.Z niewielkiego stopnia sfaldowaniem pierscienia wloknistego.bez objawow ucisku,ta czesc rozumiem.tej nie.w sasiedztwie tarczy widoczny obrzek szpiku w warstwie ok 14mm.sugerujacy proces zapalny spondylodiscitis.bardzo prosze o diagnoze,wizyte mam dopiero za miesiac.z gory serdecznie dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , proszę o pomoc od kilku miesięcy bolały mnie nogi, a dokładnie biodra, miałam zrobione prześwietlenie i wyszło że mam zwężenie szpar stawowych ku górze i w osi, czy to początek zwyrodnienia stawów biodrowych? Dodam że półtora roku temu doznalam urazu kręgosłupa piersiowego kręgu 9, w wyniku upadku na głowę ok. 40 kg. z wysokości 2 metrów. Stawy strasznie pieką i bolą . ciężko mi nawet siedzieć przez dłuży czas . Bardzo proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Opis badania- zmniejszona fizjologiczna lordoza lędźwiowa przy poziomym ustawieniu kości krzyżowej. lewostronne wygięcie kręgosłupa L z rotacją trzonów, najpewniej w związku z wadąpogranicza L-S.Kręg L5 wykazuje cechy kręgu przejściowego. Po stronie prawej jego wyrostek poprzeczny jest szeroki, stanowi przedłużenie części bocznej kości krzyżowej i tworzy z nią staw. Szpara tego stawu przebiega poziomo i łączy się ze szparą prawego stawu K-B. Widoczna sklerotyzacja podchrzęstna powierzchni tego stawu i powierzchni biegunów prawego stawu K-B. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 wąska, jak przy szczątkowej tarczy międzykręgowej. Pozostałe przestrzenie międzykręgowe kręgosłupa L nie sązwężone. Zmieny przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na pograniczu L-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosiłabym o poradę. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej kręgosłupa, poziome ustawienie kości krzyżowej. Znacznego stopnia lewoboczne skrzywienie osi kręgosłupa z rotacją trzonów kręgów. L2-L4 - prawoboczne wypukliny materiału tarcz międzykręgowych, któe łacznie z osteofitozą na krawędziach trzonów kręgów i stawów międzykręgowych zwężają zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory międzykręgowe prowadząc do wtórnej umiarkowanej stenozy po prawej stronie. L4-S1 - tylne obwodowe wypukliny materiału tarcz międzykręgowyc, które łacznie z osteofitozą na krawędziach trzonów kręgów i stawów międzykomórkowych, zaawansowanych po stronie lewej, zwężają zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory międzykręgowe prowadząc do bezwzględnej stenozy po lewej stronie i umiarkowanej stenozy po prawej. Sygnał i wysokość wymienionych tarcz międzykomórkowych są częściowo obniżone. Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego w uwidocznionym w badaniu odcinka jest znacznie zmniejszona - maksymalnie do ok 7-8mm w wymiarze AP na poziomach L3-L5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×