Adenoma folliculare glandulae thyroideae

u?ytkownik
Weronika

Witam, mam 25 lat 2 tygodnie temu miałam operację wycięcia prawego płata tarczycy. chciałabym zinterpretować wynik adenoma folliculare glandulae thyroideae - włóknienie ogniskowe. wiem, że jest to guz nie złośliwy, ale co oznacza włóknienie ogniskowe?
w badaniu wyszło także, że pozostały miąższ narządu - histomorphosis glandulae thyroideae normalis co to oznacza? i czy to chodzi o ten drugi płat tarczycy?
chciałabym także dowiedzieć co robi się po takiej diagnozie, czy wystarczą badania co jakiś czas, czy będzie trzeba wyciąć drugi płat tarczycy? czy w moim przypadku trzeba będzie brać jakieś leki, czy nie trzeba nic z tym robić? dodam, że wizytę u endokrynologa mam dopiero pod koniec roku, a chciałabym wcześniej wiedzieć co mnie czeka. z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

Reklama
u?ytkownik
stapler

Adenoma folliculare glandulae thyroideae
- oznacza gruczolak pęcherzykowe gruczołu tarczowego (niezłośliwy nowotwór)
co oznacza włóknienie ogniskowe?
- oznacza, że guz miejscowo jest zwyrodniały w formie odkładającego się włóknika (nieistotne klinicznie)
histomorphosis glandulae thyroideae normalis
- histologicznie gruczoł tarczowy prawidłowy
i czy to chodzi o ten drugi płat tarczycy?
- oznacza to, że pozostały miąższ tarczycy poza guzem (czyli płat prawy) jest prawidłowy
chciałabym także dowiedzieć co robi się po takiej diagnozie?
- wystarczająca jest kontrolna wizyta u endokrynologa
czy wystarczą badania co jakiś czas, czy będzie trzeba wyciąć drugi płat tarczycy?
- nie ma potrzeby wycinania drugiego płata, wykonuje się kontrolne badania poziomu hormonów tarczycy i jeśli będzie ich niedobór to stosuje się ich substytucję
czy w moim przypadku trzeba będzie brać jakieś leki, czy nie trzeba nic z tym robić?
- będzie oznaczony poziom hormonów tarczycy, jeśli wystąpi ich niedobór będą one włączone w formie codziennie przyjmowanych tabletek

Twoja odpowiedź