Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Kikuty po operacji tarczycy


Gość Jola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem 2,5 roku po operacji z powodu wola guzowatego, biorę Eltroxin 200. Ostatnio źle się czułam i po zrobieniu wyników okazało się że tsh podskoczyło do 22( do niedawna ok 3). Endokrynolog powiedział mi że przyczyną może być zanik/odpadnięcie kikutów które do tej pory produkowały też jakieś hormony. USG tarczycy z 09.2008: prawy kikut 14x7x6mm bez zmian ogniskowych,jego unaczynnienie jest dość obfite- co to znaczy? lewy kikut- nie ujęty w opisie. USG z 01.2010: prawy kikut 9x8x17mm lewy kikut 7x4x10mm drobny węzeł podbródkowy prawy, odczynowy 9x4mm. Dodam, że badania były robione w dwóch różnych miejscach. Co może być przyczyną tak wysokiego tsh? Nigdy nie słyszałam aby te kikuty odpadały. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawy kikut 14x7x6mm bez zmian ogniskowych,jego unaczynnienie jest dość obfite- co to znaczy? - oznacza, że kikut jest bogato unaczyniony czyli pracuje dobrze i wytwarza hormony Co może być przyczyną tak wysokiego tsh? - wysokie TSH oznacza niskie poziomy hormonów tarczycy we krwi np. spowodowane zanikiem gruczołu tarczowego lub zbyt niską podażą hormonów substytucyjnie drogą doustną Nigdy nie słyszałam, aby te kikuty odpadały. - zapewne lekarz miał na myśli to, że doszło do zaniku kikutów (pozostałego aktywnego miąższu tarczycy) co przejawiło się przez to spadkiem poziomu hormonów we krwi z następowym wzrostem TSH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×