Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Tyreocyty w układach drobno pęcherzykowych i rozproszeniu


Gość Dorota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Otrzymałam wynik biopsji tarczycy,który brzmi następująco: tyreocyty w układach drobnopęcherzykowych i rozproszeniu,koloid.Obraz zmiany pęcherzykowej bliżej nieokreślonej. Czy to jest dobry wynik? Pytam,ponieważ mam 3 guzy, 2 ok 0,5 mm a jeden ok 4cm. Z góry dziękuję za odpowiedz. Dorota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sformułowanie obraz zmiany pęcherzykowej bliżej nieokreślony tak na prawdę nie wyklucza ogniska nowotworowego. To bardzo niejasne określenie. Niektóre rodzaje nowotworów tarczycy nie mogą być rozpoznane w badaniu cytologicznym (w biopsji cienkoigłowej). Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że guzy tarczycy powyżej 4 cm średnicy z reguły wymagają leczenia operacyjnego. O sposobie dalszego postępowania musi ostatecznie zadecydować endokrynolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że temat już nieco przestarzały, ale chciałbym dodać kilka słów wyjaśnienia dla ewentualnych przyszłych odwiedzających. Wbrew pozorom jest to bardzo precyzyjny (pod względem sposobu postępowania) opis. Zgodnie z klasyfikacją Bethesda biopsji tarczycy *zmiana pęcherzykowa nieokreślona* to termin najrzadziej stosowany (*5%). Powstał by jasno sprecyzować wytyczne postępowania wobec zmian pęcherzykowych, które w biopsji nie mają ewidentnych cech nowotworu. Wprawdzie stosuje się do zmian, których charakter cytologiczny nie może być uściślony, ale skutkiem tego rozpoznania musi być powtórna biopsja po upływie co najmniej 3 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rozmazie na krwistym tle płaty normotypowych tyreocytów i krople koloidu, poza tym w rozmazie krew, wg.klasyfikacji bethesda- ii, czy to prawidłowy wynik, czy powinno mnie coś niepokoić? lekarz zapewnił mnie , że jest ok, mimo to martwię się. czy powinnam zgłosić się do endokrynologa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×