Zrosty w kącie przeponowo sercowym i powiększona aorta

u?ytkownik
Marlena

Bardzo proszę o wyjaśnienie opisu na zrobionym RTG klatki piersiowej - *Pola płucne bez zmian. Sylwetka serca powiększona. Zrosty w lewym kącie przeponowo - sercowym. Aorta znacznie powiększona. Przepona i kąty wolne. Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego. nietypowe dla wola zamostkowego - wskazane TK*.
Pocjent ma 80 lat i od 3 miesięcy podwyższone OB.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Zrosty w lewym kącie przeponowo-sercowym są zapewne nastepstwem przebytego procesu zapalnego.
Aorta znacznie powiększona zapewne jest następstwem procesu miażdżycowego powodującego zniszczenie ściany aorty z wytworzeniem tętniaka.
Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego nietypowe dla wola zamostkowego - wzbudza podejrzenie procesu nowotworowego w śródpiersiu nie związanego z wolem zamostkowym czyli znacznym powiększeniem tarczycy schodzącym za mostek do śródpiersia.
Wskazane jest w takim przypadku poszerzenie diagnostyki obrazowej o wykonanie TK klatki piersiowej.

Reklama
u?ytkownik
Halka

Mam 53 lata. Po 35 latach zdecydowałam się na wykonanie prześwietlenia płuc. Ze zdjęcia wynika, że płuca są bez zmian. Stwierdzono natomiast zrosty przeponowo-sercowe. Od czego tworzą się takie zrosty, nigdy nie stwierdzono u mnie zapalenia oskrzeli ani też płuc. Czy powinnam to leczyć. Czy można wykonać po 5-ciu miesiącach kolejne prześwietlenie płuc?

u?ytkownik
krysia

Wynik przeswietlenia płuc.Wdolnym polu pluca lewego widoczny jest obszar zmniejszonej przejzystosci zutujacy sie w obremb ko niuszka serca moze ktos wie co to znaczy

Twoja odpowiedź