Zrosty w kącie przeponowo sercowym i powiększona aorta

u?ytkownik
Marlena

Bardzo proszę o wyjaśnienie opisu na zrobionym RTG klatki piersiowej - *Pola płucne bez zmian. Sylwetka serca powiększona. Zrosty w lewym kącie przeponowo - sercowym. Aorta znacznie powiększona. Przepona i kąty wolne. Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego. nietypowe dla wola zamostkowego - wskazane TK*.
Pocjent ma 80 lat i od 3 miesięcy podwyższone OB.

Reklama
u?ytkownik
stapler

Zrosty w lewym kącie przeponowo-sercowym są zapewne nastepstwem przebytego procesu zapalnego.
Aorta znacznie powiększona zapewne jest następstwem procesu miażdżycowego powodującego zniszczenie ściany aorty z wytworzeniem tętniaka.
Poszerzenie cienia śródpiersia górnego prawego nietypowe dla wola zamostkowego - wzbudza podejrzenie procesu nowotworowego w śródpiersiu nie związanego z wolem zamostkowym czyli znacznym powiększeniem tarczycy schodzącym za mostek do śródpiersia.
Wskazane jest w takim przypadku poszerzenie diagnostyki obrazowej o wykonanie TK klatki piersiowej.

u?ytkownik
Halka

Mam 53 lata. Po 35 latach zdecydowałam się na wykonanie prześwietlenia płuc. Ze zdjęcia wynika, że płuca są bez zmian. Stwierdzono natomiast zrosty przeponowo-sercowe. Od czego tworzą się takie zrosty, nigdy nie stwierdzono u mnie zapalenia oskrzeli ani też płuc. Czy powinnam to leczyć. Czy można wykonać po 5-ciu miesiącach kolejne prześwietlenie płuc?

u?ytkownik
krysia

Wynik przeswietlenia płuc.Wdolnym polu pluca lewego widoczny jest obszar zmniejszonej przejzystosci zutujacy sie w obremb ko niuszka serca moze ktos wie co to znaczy

Twoja odpowiedź