Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej


Gość Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Dostałem wynniki badań z MR: Bardzo drobne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej (I stopień uszkodzenia) Róg przedni łąkotki przyśrodkowej a także łąkotka boczna prawidłowe. Więzadło krzyżowe przednie nieco pogrubiałe z obecnością pasmowatych obszarów o podwyższonym sygnale, jak w przypadku niewielkiego uszkodzenia bez cech przerwania ciągłości. Więzadło krzyżowe tylne oraz więzadła poboczne kolana, także więzadło rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda prawidłowe. Drobne zmiany podchrzęstne w obrębie bocznej części rzepki. Chrząstka stawowa rzepki prawidłowa. Niewielkie zmiany o charakterze uszkodzenia widoczne w obrębie chrząstki stawowej części centralnej i przyśrodkowej kości udowej, w rzucie stawu rzepkowo-udowego. W tej okolicywidoczna również niewielka ilość wolnego płynu. Niewielka ilość wolnego płynu widoczna także w obrębie kaletki podrzepkowej głębokiej,w jamie stawowej oraz w zachyłku nadrzepkowym i w sąsiedztwie troczka rzepki przyśrodkowego. Co z tego wynika? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłączę się również z prośbą o rozszyfrowanie wyniku MR kolana. Otóż nie mam pojęcia co oznaczać mogą liczne zmiany mogące odpowiadać ARTEFAKTOM po operacji i zwapnieniom w tkankach miękkich kolana. I zmiany zwrodnieniowe II stopnia łąkotki przyśrodkowej, o czym świadczą? Proszę o odpowiedź co to sa artefakty i te zwapnienia i jakie jest ich leczenie. Do lekarza specjalisty wizytę mam dopiero za jakiś czas, a chciałabym się nie denerwować tyle czasu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pawła: To bardzo niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym nie wymagające na pewno interwencji chirurgicznej. Leczenie zachowawcze (głównie zabiegi rehabilitacyjne) powinno przynieść spodziewane efekty. O wszystkim musi zadecydować ortopeda prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Izy: Artefakty odnoszą się najczęściej w badaniach obrazowych do tworzenia błędnych obrazów na skutek nieprawidłowego działania aparatury lub skojarzonych z nią sprzętów i środowiska sąsiadującego (jak gdyby błędy techniczne). Artefakty nie wymagają leczenia, ale zazwyczaj powtórzenia badania celem weryfikacji błędów. Zwapnienia i zwyrodnienia zazwyczaj wymagają zabiegów rehabilitacyjnych i leczenia miejscowego (np. leki podawane dostawowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wiem że podbijam ponad roczny post, ale również potrzebuję rozszyfrowania mojego rezonansu:) Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, nieregularnych obrysach części proksymalnej oraz niejednorodnym, podwyższonym sygnale z płynem w przyleganiu - cechy częściowego uszkodzenia II-go stopnia i zmiany obrzękowe. Łękotka przyśrodkowa o prawidłowym kształcie z drobnymi zmianami degeneracyjnymi w obrębie rogu tylnego. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, zwłaszcza w zakresie zachyłka nadrzepkowego. Od mojego urazu minął już ponad rok, i problem się odrodził podczas jednego z treningów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.W styczniu miałem artoskopie kolana.lecz dalej mnie boli.we wrzesniu zrobiłem badanie MR.Oto wyniki MR czy ktoś moze mi powiedziec co z wich wynika.W obwodowej czesci rogu tylnego łąkotki przysrodkowej widoczny pasmowaty odszar o podwyszonym sygnale we wszystkich sekwencjach,jak w przypadku niewielkiego uszkodzenia1,2stopien.Róg przednie łąkotki przysrodkowej oraz łąkotka boczna prawidłowe.Więzadło krzyzowe przednie o zachowanej ciagłośći,pogrubiałe ,z obecnościa pasmowatych obszarów o podwyszonym sygnale-obraz jak w przypadku uszkodzeniai i zmian obrzekowych.Drobne zmiany o podobnym charakterze iecz mniejszym stopniu nasilenia w odcinku wiezadła pobocznego kolana strzałkowego .Rozległe zmiany o charakterze obrzekowym a takrze zwiększenie objetosci widoczne obrebie przyrzepkowego przyczepu więzadła rzepki odraz jak w przypadku zespołu wierzchołka rzepki.W kaletce podrzepkowej głębokiej widoczny wolny płyn.Przerosniete ciało Hoffy.w obrebie kłycia bocznego kości udowek widoczne odcinkowe ścięnczenie chrzastki stawowej z nierównosciami odrysow chrzastki-obraz jak w przypadku zmian chondromalacyjnych.wolny płyn a jamie stawowej........Troche sie uzbierało mam sie czego obawiac? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krokodyl

też proszę o wyjaśnienie aerwanie przyczepu udowego więzadła krzyżowego przedniego wiezadło krzyżowe tylne z objawem ,,konika morskiego**o zachowanej ciągłości... złamanie z przemieszczeniem dostawowym rogu tylnego łąkotki przyśrotkowej ,,rączka wiadra** ilość płynu w jamie stawowej zwiekszona .prosze o odp co dalej z tym sie robi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Witam właśnie odebrałem badanie MR kolana i prosił bym o wyjaśnienie tak po ludzku co mi dolega z góry dziękuje. : Bad przeglądowe kolana lewego ujawniło prawidłowe więzadła krzyżowe i LCL. Dyskretne wzmożenie sygnału z rogów łąkotek sugeruje minimalne ( I stopnia) zmiany degeneracyjne. Drobne podczrzęstne zmiany obrzekowe/ stłuczeniowe kłykci k udowej wyraźniejsze od strony bocznej. MCL i torebka stawowa od strony przyśrodkowej z pogrubieniem i wzrostem sygnału- zmiany zapalne, pourazowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×