Rekonstrukcja ACL, chondropatia rzepki, nawykowe zwichnięcie rzepki

u?ytkownik
Basia

Witam. Dwa lata temu miałam zwichniętą lewą rzepkę. Artroskopia była wykonywana wtedy 2 razy, gdyż za pierwszym razem nie usunięto całości oderwanej chrząstki od brzegu rzepki i konieczna była powtórka zabiegu. Później, po okresie rehabilitacji nic mi nie dolegało, aż do czerwca, gdy zerwałam więzadło krzyżowe przednie. Wykonano wtedy kolejną artroskopię i poza zerwanym ACLem, rozpoznano chondropatie rzepki 2/3 stopnia. Rekonstrukcję ACL miałam 2 tygodnie temu i ten uraz leczy się prawidłowo. Niepokoi mnie jednak owa chondropatia. Czy to można w jakiś sposób leczyć? Ortopeda powiedział, że to może postępować. Czy konieczna będzie wówczas endoproteza kolana? Można temu zapobiec? Skąd się bierze ta choroba? Mam dopiero 17 lat, za sobą 4 operacje tego samego kolana i przeraża mnie myśl, że w przyszłości coś jeszcze może być z nim nie tak. Proszę o poradę.

Reklama
u?ytkownik
stapler

Czy to można w jakiś sposób leczyć?
- w tym wypadku zaleca się odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne oraz odpowiednie środki wzmacniające chrząstkę podawane doustnie jak też i dostawowo, o odpowiednim leczeniu chondropatii zadecyduje ortopeda
Czy konieczna będzie wówczas endoproteza kolana?
- w przypadku całkowitego zniszczenia chrząstki ostatecznością jest wszczep endoprotezy stawu kolanowego
Można temu zapobiec?
- tak jak pisałem wcześniej
Skąd się bierze ta choroba?
- w Twoim przypadku jest to skutek przebytych urazów

Twoja odpowiedź