Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przewlekłe suche zapalenie pochewek ścięgien mięśni w obrębie ręki i nadgarstka


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Joanno! wszystkie objawy które opisujesz widze również u siebie. Nie mogę wyprostować palców środkowych obu dłoni, ze wskazującymi i serdecznymi też nie jest dobrze. Nie mogę się oprzeć na rękach z racji na te palce i nadgarstki, na których pojawiły się jakieś miękkie guzki, które i ty opisujesz. W nocy pojawia się bardzo silne, wybudzające drętwienie rąk. I tak już 3 miesiące. Diagnozy brak (mnóstwo badań na rzs, borelioze, chlamydie, itp - oczywiście negatywne). Jak skończyła się twoja historia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Justyno:-) juz tu nie zagladam ale mam link do tej strony w zakladkach i dzis cos mnie tknelo i zajrzalam:-) moja historia zakonczyla sie rozpoznaniem ciesni nadgarstka i zabiegami.prawa reka w maju 2011 a lewa w sierpniu 2011.dzis jest w miare dobrze . wiadomo oszczedzam troszke rece nie dzwigam,jeszcze mam problem np z oparciem sie n dloniach np nie stanelabym na rekach,nie zrobila pompki czy kaichs cwczen wymagajacych ttego zeby caly ciezar ciala spoczywal na dloniach. ale wiadomo miesnie mialam w strasznym zaniku. podstawa jest badanie emg .mi wykazalo zaawansowana ciesn i potem juz sprawy potoczyly sie dosc szybko. badanie troche kosztowalo bo poszlam prywatnie zeby nie czekac za dlugo,ale bylo warto. napisz czy robilas emg? Pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z rozpoznaniem jest nieco inaczej. Ponieważ, kiedys chorowałam na borelioze, jestem w trakcie robienia badań w tym kierunku i jestem prowadzona przez reumatologa. Po przeczytaniu twoich postów zapisałam się na wizytę u ortopedy:) Mam nadzieję, że on mi pomoże, bo dokładnie tak jak ty, moje ręce są bezużyteczne. Nie mogę sie na nich oprzeć ani nosić nic co waży więcej niż dwa kilo. Nie mogę też sama odkręcić sobie butelki wody a rano nie jestem w stanie utrzymać szczoteczki do zębów, bo nie mogę zacisnąć pięści. Moja reumatolożka twierdzi, że to nie jest zespół ciesni nadgarstka, że może być tak że mam zapalenie ściegien wynikające z boleriozy. Mimo wszystko, zasięgnięcie opinii ortopedy nie zaszkodzi, tak przynajmniej wynika z tego co opisujesz. Przykro mi z Twojego powodu, ale cieszę się, że nie tylko ja mam taki problem, jesteś moim potwierdzeniem, że sobie tego nie wymyślam:) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze nasilenie dretwienia w nocy przemawia za ciesnia. a lekarze jak to lekarze kazdy obstaje przy swoim i trzeba sie czasami samemu troszke nakombinowac i podsunac jakas diagnoze:-) objawy masz niemal identyczne jak ja.rano byl koszmar rece sztywne zdretwiale,nocne dretwiena i uczucie palenia dobprowadzalo mnie do szalu i nie pozwalalo normalnie spac. a jak Cie lecy reumatolog skoro uwaza ze to nie ciesn? ja tez bylam u reumatolog zrobila badania na rzs i jakies przeciwciala ANA i odeslala do ortopedy nie wiedzac co to jest. zanim zrobilam wyniki to zapisala jakies tabletki przeciwzapalne ktore nic a nic nie pomogly. mam nadzieje ze szybko znajdziesz przyczyne i rece wroca do danej sprawnosci. Pozdrawiam*-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no właśnie problem w tym, że rumatolog mnie nie leczy, tylko od trzech miesiecy wysyła na badania, z których większośc jest oczywiście płatna. Miałam również robione rzs i ana, na dodatek chlamydie, bolerioze (na której wyniki czekam), oraz ostatnio zaproponowano mi hiv... Z każdym dniem jest coraz gorzej:/ Podsunęłam reumatolożce, że to może być zespół cieśni nadgarstka, ale ona uważą, że nawet jeśi to jest to, to może wynikać z jakiejś choroby. I dlatego właśnie w piątek wybieram się do reumatologa. Moje ręce też nie są obrzęknięte jak przy *normalnym* zapaleniu czy to stawów czy ścięgien. Jednak palce od serdecznego po wskazujący są na tyle większe, że nie pasują pierścionk. Na dodatek, tak jak opisywałaś, mam lekkie, miękkie zgrubienie na zewnętrznej części nadgarstka, szczególnie widoczne przy wygięciu dłoni do góry. Poza tym, czasem gdy zginam lub prostuję palce, czuję przeskakiwanie stawu, czasem jak naciskam palce, czuję jakby mi się w nich coś przesuwało (ścięgna?). Jestem zdesperowana, bo obawiam się, że im dłużej nikt nie będzie tego leczył, tylko ciągle badał, to zmiany będą nieodwracalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi przeskakiwaly sciegna pod troczkiem zginaczy czyli takie miejsce po wewnetrznej stronie dloni na wysokosci nadgarstka(dokladnie tam gdzie mam teraz naciecie).przeskakiwalo bo bylo za ciasno tam i sciegna sie ocieraly o siebie i dodatkowo naciskaly na nerw.tez myslalam ze u nie zcn to wynik jakiejs powazniejszej choroby ale jak na razie jest ok wiec mysle ze u ciebie tez to tylko kwestia zcn i po zabiegu masz szanse na pelna sprawnosc. dlugi ucisk n nerw jest szkodliwy bo moze spowodowac nieodwracalne zmiany w tym nerwie. ja juz mialam zaniki miesni dloni. zauwazyla to pani reumatolog. troche sie dziwilam bo nic takiego nie zauwazylam ale jednak teraz widze ze miesnie powoli sie odbudowaly a wczesniej reka byla obrzeknieta ale taka jakas sflaczala. tez nie moglam zalozyc pierscionkow. panicznie balam sie tych zabiegow ale bylo warto:-) aha u mnie przy ndgarstkach to te wystajace kostki nie byly miekkie tylko twarde tak jakby mi kostki z nadgarstka wypchnelo na wierzch. po zabiegu momentalnie sie schowaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ja tez mam podobne problemy i borykam sie z tym 1,5 roku. Zaczęło sie od ciesni nadgarstka z powodu uszk. mechanicznego w pracy-prawa ręka ,zrobiłem po jakims czasie EMG i zapisałem sie na operacje,termin był dość długi L4 sie skonczyło odrętwienie przeszło i lekarz chirurg stwierdził ze niema sensu operować a to błąd ,zalecił rechabilitację , pracować musiałem bo z czego żyć następnie doszło niedomykanie ręki i choroba de qerwaina najpierw w prawym a póżniej z cieśnią w lewym zprzeciążenia rąk , teraz leczę się i tną mnie jak prosiaka a to prawa a to lewa ,doszły jeszcze bolące barki ,tylko ja mam płyn w pochewkach,na jakiś czas pomaga cięcie ale pózniej są przeżuty na inne ścięgna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JUSTYNA czy masz boleriozę czy nie musisz zrobic emg koniecznie i udać się do chirurga bo będziesz a już chyba masz stan zapalny pochewek , jak pisała Joanna zmiany nerwów i mięsni dłoni zwłaszcza kciuka są kłopotliwe do wyleczenia a nieraz nieodwracalne ,emg jest podstawą do leczenia cieśni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joanna, Robert! W końcu byłam u ortopedy i dostałam skierowanie na USG. USG wykazało zapalenie pochewek ścięgnistych, a w ich wyniku zespół cieśni nadgarstka, zdaniem lekarza kwalifikujące się już na operację. Dostałam 30 zabiegów rehabilitacyjnych z nadzieją na to, że gdy opuchlizna ze ścięgien zejdzie a płyn, który powoduje zcn się wchłonie, wszystko wróci do normy. Rehabilitację zaczynam za dwa tygodnie. Jak nie pomoże to zapiszę się na emg, na które czekać będę pewnie 2 miesiące. Cieszę się, że mam jakieś rozpoznanie i ktoś mnie wreszcie zaczyna leczyć. lekarz też bardzo poważnie podszedł do sprawy. Jestem dobrej myśli, choć drętwienie palców prawej ręki nie występuje już czasami, a bez przerwy. Lekarz też proponował bardzo długie L4, na co nie mogę sobie pozwolić. Staram się nie używać ręki prawie w ogóle i, może to mój optymizm, a może prawda - już nie budzi mnie ból rąk co godzinę w nocy, ale tylko 2-3 razy. Nieśmiało i z nadzieję chcę powiedzieć, że jest troszkę lepiej:) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Justyna:-) co u ciebie? jak rączki? ja tez mialam rozne inne dolegliwosci np przed zachorowaniem na ciesn zaczely mnie bolec kolana przy kucaniu ale po zazyciu sterydu ktory zapisal mi jeden z ortopedów na niby zapalenie sciegien w dloni(niezbyt trafana diagnoza)kolanka wydobrzaly. dodatkowo w upaly spuchly mi kostki(pierwszy raz w zyciu) po ochlodzenu jakos przeszlo. poza tym barki tez bolaly ale akurat od ciesni moga bolec cale rece od czubkow palcy az po bark. byly momenty ze moje stopy rano byly takie jakies jakbym miala przykurcz sciegien muialam je chwilke rozruszac. nie wiem czy to moja wyobraznia tak dzialala bo sporo czytalam o roznych chorobach tkanki lacznej i sobe wmawialam rozne choroby. wyniki badan temu przeczyly. na dzien dzisiejszy jest ok wiec mysle ze raczej nic mi powaznego nie dolega i ciesn byla w wyniku przesilenia dloni(faktycznie przesilalam je doscmocno przez pewnien okres czasu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Joanna! po ostatniej wizycie zakupiłam opaski ściągające na obie ręce i nosiłam je cały czas w pracy. Poza tym zaczęłam się oszczędzać, więc żadnego dźwigania, powtarzalnych ruchów, siłowania z wieczkami od słoików, itd. Nastąpiła drobna poprawa. Pod koniec listopada zaczęłam 2 tygodnie rehabilitacji na prawą rękę i około tygodnia po ukończeniu zabiegów poprawa była znaczna. Jestem w stanie zrobić pięść, oprzeć się na rękach i całkiem wyprostować palce:) Lewa ręka była w lepszym stanie, więc od samego jej nie używania już się poprawiło. Jednak wystarczy, że trochę za bardzo obciążę dłonie i dolegliwość wraca na kilka godzin, czasem dni. Tak jakby ręce mi puchły. Ból w barkach też wtedy wraca. Dlatego pojutrze zaczynam kolejną rundę zabiegów, tym razem już na obie ręce. Myślę, że po nich i przy odpowiedniej uwadze poświęconej temu jak traktuję swoje rączki wszystko dojdzie do normy:) Dzięki za dotrzymanie towarzystwa i podnoszenie na duchu:) Pozdrawiam serdecznie z zaśnieżonego Wrocławia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×