Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nerka z przerośniętą kolumną Bertina


Gość Radek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 35 lat. Ostatnio pojawił sie u mnie problem z krwiomoczem, do tego bóle stawów zwłaszcza kolanowych.... Po wizycie u lekarza dostałem skierowanie na USG j. brzusznej. Oto jej wynik: Wątroba niepowiększona o jednorodnej echogeniczności, z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, PŻW i ŻW niepowiększone. Pęcherzyn żółciowy cienkościenny, echoujemny. Trzustka prawidłowej wielkości i echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsuga. Śledziona niepowiększona, jednorodnej echogeniczności. Nerka prawa 130x51 mm, nerka lewa 152x70 mm. Nerka prawa z przerośniętą kolumną Bertina oszerokości 30 mm. W nerce lewej w części środkowej wyodrębnia się srefa izoechogeniczna wpuklająca sie w obręb echa centralnego o wym. 24x23 mm - w pierwszej kolejności przerośnięta kolumna Bertina - celowa kontrola USG za 3 miesiące. Nerka lewa z silniejszymi echami w sklepieniach kielichów jak od zwłóknień do zróżnicowania z drobnymi, tworzącymi sie złogami, poza tym nerki bez cech kamienicy i zastoju. Przestrzeń zaotrzewna oraz duże pnie naczyniowe jamy brzusznej prawidłowe w obrazie USG. Pęcherz moczowy gładkościenny o transsonicznym świetle. Gruczoł krokowy o wymiarach 32x45x35 mm. BARDZO PROSZĘ O INTERPRETACJE i co dalej z tym robic.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany typu przerośniętej kolumny Bertina nie powinny dawać objawów typu krwiomoczu. To taka odmiana anatomiczna w budowie nerek. Być może krwiomocz był spowodowany schodzeniem kamieni z nerek (istnieje takie podejrzenie w USG, że są drobne złogi). Myślę, że bóle stawów kolanowych niezależne od problemów z układem moczowym. Na razie trzeba by to skonsultować z ortopedą, wykluczyć dnę moczanową (określić poziom kwasu moczowego we krwi), chorobę reumatoidalną (określić OB, ASO, latex, odczyn Waalera-Rosego). Co do problemów z kwiomoczem świeże wyniki badania ogólnego moczu skonsultować z urologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×