Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból w prawym podżebrzu i utrata przytomności - czy to powikłanie po cholecystektomii?


Gość Magda

Rekomendowane odpowiedzi

Pięć miesięcy temu miałam usunięty pęcherzyk żółciowy metodą laparoskopową z powodu dużego (18 mm) polipa. Pierwsze 3 miesiące po operacji czułam się dobrze, później zaczęły mi dokuczać wzdęcia, lekkie biegunki na zmianę z zaparciami, pobolewanie w prawym podżebrzu oraz drętwienie prawej nogi w pozycji siedzącej. Pod koniec października złapał mnie gwałtowny, ściskający ból brzucha, w wyniku którego straciłam przytomność na ok. 5 minut. Przeprowadzone badanie krwi i badanie usg nie wykazało nieprawidłowości, zrobiłam więc badanie TK jamy brzusznej. Oto opis: - wątroba powiększona - dolny zarys prawego płata widoczny jest bardzo nisko - poniżej dolnego bieguna nerki prawej na wysokości górnego zarysu kości biodrowej wątroba bez zmian ogniskowych - drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nie są poszerzone - stan po cholecystektomii - loża bez zmian, widoczne dwa klipsy wewnątrz wątroby. Ból utrzymuje się nadal z różnym nasileniem. Czy jest to jakieś powikłanie po zabiegu, czy choroba wątroby (transaminazy w normie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to na żadne powikłanie po zabiegu cholecystektomii. Ma Pani ewidentnie powiększoną wątrobę. Tak duża wątroba może powodować dolegliwości bólowe z uwagi na napięcie jej torebki. Trzeba przeprowadzić pełną diagnostykę schorzeń wątroby. We krwi oznaczyć: ASPAT, ALAT, fosfatazę alkaliczną, GGTP, bilirubinę, HBs, antyHCV. Niewydolność mięśnia sercowego też może powodować powiększenie wątroby (EKG). Warto by było także skonsultować się z hepatologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×