Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rak sutka? guzek w piersi


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 20 lat, ok. rok temu miałam robioną biopsję cienkoigłową, która wykazała, że nie mam raka. Mój guzek w piersi ma ok. 7 mm - tak wpisano na badaniu, lecz zmienia on swój rozmiar. Przed okresem jest bardzo wyczuwalny i o wiele większy niż np. zaraz po okresie, bo wtedy prawie go nie czuję. Czasem czuję ból, ale jest on dziwny - idzie jakby od piersi do szyi, ale tylko od czasu do czasu to czuję. Moja babcia miała raka piersi. Czy możliwe że jest to rak? Czy muszę to usunąć? Czy może lepiej to zostawić i nie pobudzać tego? Nie chcę być bez piersi, bo całe życie przede mną! Nie zwiążę się z żadnym chłopakiem, czułabym się jak trędowata, nie wytrzymałabym tego napewno, nie w tym wieku. Bardzo się boję. Co powinnam zrobić? Myślę, że jest to rak lub jego początek. Nie chce mi się już żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno należy w chwili obecnej wykonać kontrolne badanie USG piersi. Takie badanie najlepiej wykonać około tygodnia po miesiączce (10-15 dzień cyklu). Zmiana guzkowa nie jest duża i prawdopodobnie jest to gruczolakowłókniak (nie znam wyniku badania histopatologicznego z biopsji). Zmiany typu gruczolaka w sutkach silnie reagują na zmiany stężenia hormonów we krwi co jest związane z cyklem miesiączkowym. Po wykonaniu kontrolnego USG najlepiej skonsultować się z poradnią schorzeń sutka. Razem z lekarzem konsultującym trzeba zadecydować czy nie warto już usunąć zmiany i poddać badaniu histopatologicznemu. Jest Pani niestety obciążona rodzinnie nowotworem sutka dlatego ryzyko wystąpienia nowotworu w Pani przypadku jest duże. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam gruczolakowłókniaka, ale jest on dużo wiekszy.. Z tego co wyczytałam z internetu to jest to niezłośliwa forma nowotworu, ale pewna nie jestem, bo dopiero do lekarza ide z wynikami.. Guz pochodzenia złośliwego NIE BOLI! Słyszałam też, że gruczolakowłókniaki się usuwa chirurgicznie pod częściowym znieczuleniem, bo one po prostu rosną (zwłaszcza w okresie ciąży lub brania tabletek chormonalnych), a z czasem mogą przybrać charakter złośliwy.. Najlepiej idź jak najszybciej do lekarza, wtedy się najlepiej dowiesz wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyczuwam guzek w lewej piersi pod sutkiem. Jak nacisne wyczuwam go i piers mnie boli. Te zmiany zauwazylam 10 miesiecy temu. Mam 18 lat i teraz na dniach ide do lekarza. Bol sie nasila wiec koniec zartow. Przyznam sie ze coraz bardziej boli, czasami skurcz mocny zlapie... Mam nadzieje ze to nic powaznego. Moje cialo jeszcze sie rozwija i moze dlatego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×