Czy poszerzony przewód Wirsunga jest uleczalny?

u?ytkownik
Iwona

Witam
27 lat temu usunięty miałam woreczek żółciowy.
Od ponad 5 m-cy cierpię z powodu bóli nadbrzusza. Leczona byłam w kierunku żołądka przez ponad 4 m-ce. W tym czasie schudłam 8 kg.
Wcześniejsze badanie (USG, Gastroskopie, Badania krwi) nie wykazywały nic. Dopiero po wnikływym przejrzeniu TK lekarz gastroenterolog stwierdził poszerzony w trzech miejscach ( do 2,5mm) przewód Wirsunga.
Przyjmuję leki które nie specjalnie przynoszą ulgę w przypadku bólu.
Czy ten przewód jest operowalny?
Jak długo trzeba trzymać dietę?
Czy jest to wyleczalne?
Czy przyjmowanie leków p/bólowych nie spowoduje innych dolegliwości?

Reklama
u?ytkownik
mateusz

Musiała by Pani wykonać USG trzustki, lub/i oznaczyć poziom amylazy we krwi, proponuję bardziej zainteresować się stanem trzustki.

u?ytkownik
Iwona

Witam ponownie
USG trzustki które miałam robione i to trzykrotnie nie wykazywały żadnych niepokojących oznak. Amylaza we krwi była pierwotnie na poziomie 90 a dwa miesiące później 117 czyli niewiele ponad normy.
Niemniej nurtują mnie wcześniej zadane pytania.
Czy faktycznie ścisła dieta może cofnąć stan zozszerzonego przewodu, a gdyby nie czy jest to operowalne?
Będę wdzięczna za ponowną odpowiedź, tym bardziej że bóle dokuczają mi już dość dotkliwie

u?ytkownik
mateusz

Dieta może dużo pomóc w przezwyciężeniu problemu. leczenie operacyjne nie polega na zmniejszaniu przewodu ale na poszerzeniu jego ujścia. wtedy sok trzustkowy ma lepszy odpływ i nie poszerza przewodów.

u?ytkownik
Iwona

Bardzo dziękuję za odpowiedź na zadane przeze mnie pytania

u?ytkownik
Łukasz

Witam,
Przewód trzustkowy (Wirsunga) ma średnicę 3-5mm (*Spiralna i wielorzędowa tomografia komputerowa człowieka* - str. 508 Mathias Prokop - książka nr1 dla radiologów).

Więc jak średnicę 2,5mm można uznać za poszerzoną?
*Dopiero po wnikływym przejrzeniu TK lekarz gastroenterolog... *

Twoja odpowiedź